Ana Sayfa SAĞLIK İyi Bir Hafıza İyi Beslenmeyle Mümkün!

İyi Bir Hafıza İyi Beslenmeyle Mümkün!

Hafıza kaybına yol açan gerçeğin tek sebebi yaşlanmaya bağlı olarak bilinen gerçeklerden biriydi. Bilim bu konu üzerinde yıllarca oldukça yoğun çalışmalara tanıklık etmiştir. Hafıza kaybı gerçekten yaşlılığa bağlı etkenlerden mi kaynaklanıyordu? Bilim adamları üzerinde kesinlik kazanan bu tezi çalışmalarıyla bertaraf ederek insanoğlunun yetersiz beslenmesi sonucunda çeşitli nedenlerden kaynaklandığını ispat etmiş bulunuyor.

Tükettiğimiz gıdalar ve sevilmeyen gıdalar olarak tabir edilen bu gıdalar beyin işleyişindeki bedensel fonksiyonları etkisi altına almada, beyin konsantrasyonlarının ve hafıza fonksiyonlarının geçen yıllar doğrultusunda beyinsel işleyiş tarzlarında kalıcılık sağlamaktadır. Beynimiz ve hafızalarımızı güçlendiren besin ve yiyecekler arasında esansiyel yağ asitlerini içinde bulunduran balık, renkli yaş sebzeler, flavonid içermesi açısından meyveler bu grup içerisinde yerini almaktadır.

Güçlü bir hafızaya nasıl sahip oluruz?

Hafızayı güçlendiren ve beyin işlevlerini yaşlanmanın etkilerine karşı oldukça bir kalkan gibi koruyan bazı gıdaların içersindeki en önemli besinlerin başında yumurta geliyor. Yumurta vitamin zenginliği açısından yüksek katkıları olan bir besin olma özelliği taşımaktadır. Balıklar yağ ve omega oranları yüksek olan ürünlerdir. Beslenme uzmanları tarafından Alzheimer hastalıklarının tedavisinde bu riskin azaltılması konusunda gerekli önerilerde bulunuyor. Balık sağlıklı bir besin olmakla birlikte haftada en az 2-3 kez tüketilmesi gereken bir besindir. Omega 3 açısından zengin olan Somon ve Ton balığı yenilmelidir.

Bünyesinde K vitaminleri içeren sebzelerin tüketilmesi sağlık açısından diğer koşullardan birisi.. Ispanak, Brokoli,Pazı ve Kuşkonmaz içerisinde yoğun K vitamini içeren sebzelerin başında geliyor. Ayrıca polifenol muhteva eden Kırmızı Lahana beyinde oluşmuş bulunan hasarların tamirinde etken olan sebzelerden biri olarak biliniyor. Aynı grup içerisinde yer alan Kırmızı Soğan’da mevcut olan fisetin’in hafızayı destekleyerek arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

En çok ve severek tükettiğimiz meyve grubunun bünyesinde Antioksidan zengini olan Böğürtlen, Yaban Mersini ve Çilek hasarlara karşı beyni koruyarak güçlendirilmesine neden olan gıdalar olarak bilinmektedir. Belleği güçlü kılan bu meyveler aynı zamanda antosiyanin olarak tanımlanan bir kimyasalla tamamlanmaktadır. Bu grubun dışında beynimizi destekleyen meyveler arasında Portakal, Kivi, Kırmızı Üzüm sıralanmaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler içinde baş sırada bulunan Ispanak B vitamininin en çok bulunduğu ve folat açısından oldukça kuvvetli ve zengin bir sebze olma özelliği taşımaktadır. Ispanak’ın vücut fonksiyonları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Organlara ve beyne kan taşıyan kırmızı renkli kan hücrelerinin ayrışımına yardımcı olarak bu görevi yerine getirir.

Süt ve süt ürünleri yaşamımızın vazgeçilmez ürünleri arasında önemli bir yer alır. Süt ürünlerinde mümkün mertebe az yağlı peynir, yağ oranı oldukça düşük süt, organik yoğurtlarla takviyesi sayesinde vücudun dokuları gelişerek beyni besler. Kepekli ve tahıl içeren besin grubunda bulunan ürünler içerisinde B12 ve B6 vitaminleri ihtiva eden folik asit esaslı kepek ekmeği, yulaflı ekmek ve esmer pirinç tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Vücuttaki adrenalin ve mutluluk hormonunun artmasını sağlayan, organizmayı iyi hissettiren diğer besinlerden biri çikolatadır. Yüksek oranda kakaoyu bünyesinde bulunduran çikolata endorfinin vücuttaki salınımını sağlayarak konsantrasyonun artmasını temin etmektedir. Kuru yemişler beslenme hayatımızdaki vazgeçilmez ürünler içinde yer almaktadır. Özellikle çekirdek grubunda yerini alan pek çok mineral uykusuzluk denen çağ hastalığına deva olmakta, beyni besleyerek net düşünce akışını sağlamaktadır. Beyinsel fonksiyonların korunmasında en etken maddelerden biri de Yeşil Çaydır. Her gün düzenli olarak içilen ve tüketilen Yeşil Çay vücuttaki fazla yağların yakılmasında ve kolesterol oranının düşürülmesinde etken bitkilerden birisidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine...

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,797BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...