Ana Sayfa SAĞLIK Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Nelerde ve Nerelerde Kullanılır?

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Nelerde ve Nerelerde Kullanılır?

Türkiye’de süt üretimi yaklaşık 15 milyon ton civarındadır. Bu miktarın yaklaşık olarak yüzde 95 civarı inek sütünü içermektedir. Keçi sütü; halkın son zamanlarda kendi beslenmesine önem vermesinden ve yararının daha fazla önem kazanmasından kaynaklı olarak önem kazanmıştır. Marketlerde dahi kolayca bulunabilirlik özelliği de artmıştır.Keçi sütü kadar hiçbir gıda kendi başına insanı besleyici özellikte değildir.

Yeni doğan bir bebek, anne sütü alamadığı ve keçi sütü ile beslenmesi durumunda, anne sütünün özelliğine yakın beslenme ihtiyacını giderebilmektedir.

Bu makalemizde keçi sütünün yararlarından bahsetmeye çalışacağız. Dilerseniz beraberce inceleyim,

Keçi sütünün faydaları nelerdir?

Sütün yararının yanında keçi sütünün araştırmalar sonucunda insan vücuduna olan yararı çok fazla olduğu saptanmıştır.

  • Keçi sütünün kolay hazmı sayesinde, hasta ve sakat bireylerin diyetleri ve bebeklerin beslenmelerinde önemli bir yer oluşturmaktadır.
  • Keçi sütünün; inek sütüne göre moleküllerinin ufak oluşu ve proteinin oluşturduğu pıhtı daha yumuşak olmasından dolayı sindirimi daha kolaydır.
  • Gerginlik, stres, sinirsel hazımsızlıklar ve kabızlık gibi durumlarda kolay hazmı sayesinde keçi sütü yararı fazladır.
  • Keçi sütünün kolay hazmı, özellikle bebeklerin sindirim sistemi ve yetişkin kimselerin karaciğer ve ketoris rahatsızlıklarında önemi büyüktür.
  • Hazım sorunlarında ilaç kullanılması ve peptik ülserlerin tedavi aşamasında keçi sütünde ki yüksek buffer özellik oldukça yararlıdır.
  • Beslenmede ki önemli bir katkısı da içerisinde bulunan fosfat özelliğidir. Et ve balık tüketemeyen toplumlar için bu önemli bir katkıdır.
  • Bebeklere özel veya yetişkinlerde de görülebilen inek sütü ve inek sütü ürünlerine olan alerjik reaksiyonlara bağlı ani ölümler gerçekleşebilmektedir. Ancak keçi sütünde bu durum geçerli değildir.
  •  Bebeklerin beslenmesinde keçi sütü sulandırılarak kullanılır ise anne sütüne benzer özelliğe daha yakın hale gelmektedir.
  • Düzenli olarak keçi sütü tüketilmesi durumunda, sindirim rahatsızlıkları, egzama, astım ve alerjik durumların tedavisinde yararı çoktur. Bu nedenle keçi sütü, Avrupa ülkelerinde özel mamul şeklinde satılarak, o şekilde fiyatlandırılmaktadır.
  • Keçi sütü, diğer sütlere oranla daha az mikroorganizma içermektedir.

Sonuç olarak, keçi sütü diğer sütlere oranla daha fazla özellik taşımaktadır. Sağlık için oldukça faydalıdır. Bir çok hastalığın tedavisinde çok rahat kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler

Sağlık İçin Temel Şifalı Bitkiler. Sağlığı geliştiren temel bitkiler arasında mutfak otları, tonik bitkiler...

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek

Göbek Yağlarını Yakan Güçlü İçecek. Kilo verme sürecinde en zor yağ yakılan bölgelerden biri...

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası

Greyfurtun 13 Sağlık Faydası. Greyfurt, vücut için sayısız yararlı özelliklere sahip bir meyvedir. C...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın

Umumi Tuveletlerde El Kurutucularını Kullanmayın. Bu dünyadaki çok az zevk, ellerinizi bir el kurutucusunun altına koymak ve kutu makinesinin geri kalanını yapmasına izin verme...

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler

Giysilerin Renginin Solmaması İçin Öneriler. Giyeceklerin ilk alındığı günkü gibi yeni görünmesi herkesin dileğidir. Hiç kimse solgun ve eski görünümlü kıyafetlerle gezmek istemez. Peki,...

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Deniz Tuzu Hakkında Bilmeniz Gerekenler. Denizden hasat edilen tuz, normal tuz için verilen tuzun ötesinde herhangi bir şey öneriyor mu? Bazıları daha az sodyum...

Elektrik Gidince Buzdolabındaki Yiyeceklerin Bozulması Nasıl Engellenir?

Elektrik Gidince Buzdolabındaki Yiyeceklerin Bozulması Nasıl Engellenir? Elektrikler kesilince pek çok kişi ufak da olsa bir telaş duyar. Bunun sebebi günlük hayatta kullandığınız ve...