Ana Sayfa SAĞLIK Akşamdan Kalma Olduğunuzda Nasıl Beslenmelisiniz?

Akşamdan Kalma Olduğunuzda Nasıl Beslenmelisiniz?

0
210

Akşam arkadaşlarınızla güzel bir yemek yediğinizde veya dışarı çıkıp eğlendiğinizde alkolü fazla kaçırdıysanız ertesi sabah çekilen işkence maalesef akşamın verdiği bütün keyfi geride bırakabiliyor. Bunu önlemenin en iyi yolu tabii ki akşam dikkatli olup daha az içmek ama bazen bunun önüne geçemiyoruz ve ertesi gün olanlar oluyor. Neyse ki o günü tamamen yatakta geçirmek yerine akşamdan kalma halimizle baş etmek için yapabileceğimiz bazı şeyler var.

Öncelikle Su

Hepinizin bildiği gibi her bir kadeh veya bardak alkollü içecek için bir bardak su da içilmeli. Ama tabii ki akşam bunu yapamadığımız zamanlar oluyor. Ya midemizi su ile şişirmek istemiyoruz ya da su içmek aklımıza bile gelmiyor. O halde sabah uyandığımızda ilk iş su içmek olmalı. Vücut sıvılarını yeniden dengeye getirmenin en iyi ve en kolay yolu su içmek. Bunun için akşamdan kalma günlerinizde en az sekiz-on büyük bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

Elektrolit Açısından Zengin İçecekler Tüketin

Yoğun alkol tüketimi sonrası vücudunuz aşırı sıvı kaybı yaşar. Bu nedenle de normal bir şekilde işlev gösteremez ve açlıkla mücadele moduna girer. Bu da baş ağrıları, vücut ağrıları ve aşırı yorgunluk olarak kendini gösterir. Bu etkileri azaltmak için suyun yanı sıra vücudun sıvı dengesini kontrol eden elektrolitlerden de almak gerekiyor. Örneğin ayran veya Hindistan cevizi suyu içmeyi deneyebilirsiniz.

Zencefile Bir Şans Verin

Zencefil yüzyıllardır kusma, mide bulantısı gibi sorunların tedavisinde kullanılıyor. Zaten o nedenle zencefil, hamile kadınlar tarafından da sıkça tüketiliyor. Akşamdan kalma olduğunuzda bir fincan zencefil çayı içmeyi deneyebilir veya örneğin yoğurdunuza taze zencefil rendeleyebilirsiniz.

Dengeli Bir Kahvaltı Edin

Sıvının yanı sıra böyle günlerde vücudunuz doğal olarak besine de ihtiyaç duyar. Alkol vücudumuzdaki hemen hemen tüm dokuları tahrip edip besin değeri taşıyan maddeleri emdiği için, alkol sonrasında vitamin ve mineralleri yeniden vücudumuza almamız gerekiyor. Kahvaltıda salatalık, yeşil yapraklı sebzeler ve kavun gibi bol sıvı içeren gıdalara ve peynir, yumurta, avokado ve çeşitli et ürünleri gibi protein kaynaklarına yer vermeliyiz.

Terleyin

O yorgunlukla bunun mümkün olmadığını düşünüyor olabilirsiniz, çok haklısınız. Ama alkol sonrası yorgunluk ve baş ağrılarıyla mücadele etmenin en iyi yollarından biri metabolizmayı hızlandırarak alkolün daha hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamak. Ter atacağınız bir spor yaparak hem endorfin salgılayabilir hem de kalp atışlarınızı hızlandırarak alkolü daha çabuk atar ve kendinizi çok iyi hissetmeye başlayabilirsiniz. Yeter ki bu esnada bol su tüketmeyi unutmayın.

Kafeine Dikkat

Sabah kahvenizi içmeden ayılamıyor olabilirsiniz. Hele ki baş ağrısı ve yorgunlukla uyandığınız bir alkol sonrası sabahında kahveyi en iyi dostunuz sanıyor olabilirsiniz. Ancak yanılıyorsunuz. Maalesef kahvede bulunan kafein vücuttan daha fazla sıvı atılmasına yol açıyor ve bu da zaten yeterince sıvı kaybetmiş bedeninizin ihtiyacı olan son şey. Mutlaka kafein almalıyım diyorsanız önerimiz daha az kafein içeren yeşil çay içmeniz olacaktır. Bir sonraki gün kahvenize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Asitli Yiyecek ve İçeceklerden Uzak Durun

Alkol bazen asit reflüsüne de neden olabiliyor. O yüzden yoğun alkol tüketimi sonrasında portakal, limon, domates gibi asitli yiyeceklerden uzak durmakta fayda var.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın