Ana Sayfa HAYAT Uyku Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Uyku Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Uyku süresi ile kilomuz arasında bir ilişki olabilir mi? Kulağa ilginç gelse de yapılan araştırmalar bunun doğru olabileceğini gösteriyor. Günde ortalama 7 saatten az uyuyan kişilerin daha kilolu olduğuna ve uzun vadede daha fazla kilo almaya meyilli olduğuna işaret eden araştırmalar var. Siz de kilo vermek veya şekle girmek istiyorsanız spor salonunda olduğu kadar yatağınızda da vakit geçirmeniz için size 6 neden sunuyoruz:

  1. Gece Yarısı Atıştırmalarının Önüne Geçebilirsiniz

Ne kadar uzun süre uyanık kalırsanız ihtiyacınız olmayan kalorileri alma eğiliminiz de o kadar artar. Yapılan bir araştırma sabaha karşı 4’te yatıp sabah 8’de kalkan kişilerin, akşam 11’de yatıp 8‘de kalkanlara göre, hem de sadece bir haftada daha fazla kilo aldığını tespit etmiş. Bunun en olası sebebi tabii ki 4’te yatan grubun o saate kadar muhtemelen bir şeyler yemeye devam etmiş olmaları.

  1. Daha Fazla Kalori Yakabilirsiniz

Gece uykunuzu aldığınızda hem ertesi gün daha zinde olursunuz hem de vücudunuz daha fazla kalori yakar. Bir araştırmaya göre gece yeterince uyumuş kişiler gün içinde dinlenme halindeyken bile uykusunu almamış kişilere nazaran %5 oranında daha fazla kalori yakabiliyor.

  1. Yağ Yakımını Hızlandırabilirsiniz

Arkadaşınızla tamamen aynı diyeti yapıyor ama ondan daha az uyuyorsanız (tabii diğer koşullarınızın aynı olduğunu varsayarsak) sizin yaktığınız yağ miktarı arkadaşınızdan daha az olacaktır. Şikago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma kilo vermek isteyen kişileri iki gruba ayırmış. Tamamen aynı diyeti yapan bu iki gruptan biri günde sekiz buçuk saat uyurken diğeri günde beş buçuk saat uyumuş. Sonuç olarak iki gruptaki kişiler de yaklaşık aynı miktarda kilo vermiş ancak daha fazla uyuyan grupta verilen kilonun yarısından fazlasının yağ olduğu tespit edilmiş. Uykusuz katılımcıların ise verdiği kilonun sadece dörtte biri yağ olmuş.

  1. Daha Sağlıklı Yiyecekler Satın Alabilirsiniz

Karnımız çok açken yiyecek alışverişine çıkmanın iyi sonuçlanmadığını hepimiz biliriz. Aslında yorgunluk da benzer bir etki yapıyor. Yine bir araştırmaya göre, aynı miktarda kahvaltı yapan iki grup insan (yani tokluk seviyelerinin aynı olduğu varsayılıyor) alışverişe çıktığında uykusuz kalan gruptakilerin uykusunu alanlardan yaklaşık 1300 kalorilik daha fazla yiyecek satın aldığı görülmüş.

  1. Porsiyonlarınızı Daha Rahat Kontrol Edebilirsiniz

İsveç’te yapılan bir çalışma ise yine uykusuzlar ve uykusunu alanlardan oluşturduğu iki grup insandan bilgisayar ekranı üzerinde ideal porsiyonlarını belirlemelerini istemiş. Sonuçta uykusuz gruptaki kişiler dijital tabaklarına, uykusunu alanlardan 35 kalorilik daha fazla yiyecek eklemiş.

  1. Beyninizi Daha Kolay Odaklayabilirsiniz

Uyku beyin fonksiyonları üzerinde ciddi bir etkiye sahip. Gün içinde uykulu olan kişilerin yüksek kalorili yiyeceklere yönelik beyin aktiviteleri ölçümlendiğinde, beynin davranış kontrolü ve engellemeyle ilgili bölgelerinin düşük oranda aktive olduğu bulunmuş. Bu da uykusuz ve yorgun kişilerin yüksek kalorili yiyeceklere “dur” demekte güçlük çekebileceği ve daha fazla yiyebilecekleri manasına geliyor. Benzer şekilde uykusuz kişilerin beynindeki haz arayan bölgelerin de daha fazla aktive olduğu bulunmuş. Maalesef sağlıksız yiyecekler bu bölgeyi sağlıklı yiyeceklerden daha çok aktive ettiği için de uykusuz ve yorgun olduğumuzda tercihimiz genelde sağlıksız yiyeceklerden yana olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Naneli Ayak Peelingi Tarifi

Havalar ısınıyor ve yakında parmak arası terlikler giyilecek. Tüm kış boyunca ayaklarınızı çorap ve...

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan,...

Domatesli Jöle Nasıl Yapılır?

Etleri veya taze ekmeği tamamlayan farklı bir jöle türü arıyorsanız, kendinizin yaptığı veya satın...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
453TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Naneli Ayak Peelingi Tarifi

Havalar ısınıyor ve yakında parmak arası terlikler giyilecek. Tüm kış boyunca ayaklarınızı çorap ve ayakkabılardan kurtarmak için beklediniz. Şimdi sorun ayaklarınızın bakıma ihtiyaç duyuyor...

Saça Sıcak Yağ Tedavisi Nasıl Yapılmalı?

Ayçiçekleri herkesi mutlu eder, hatta saçını bile. Herkesin kıskanacağı saç tellerine sahip olmak için inanılmaz sıcak yağ tedavisini deneyin.Malzemeler:1/2 su bardağı organik hindistan cevizi...

Evde Yapabileceğiniz Step Aerobik Hareketleri

Step aerobik hareketleri basitten zora doğru gider. Ancak kardiyovasküler sisteminiz ve alt bedeniniz için harika bir egzersizdir. Bu hareketler kalbinizi hızlandıracak ve dayanıklılığınıza ve...

Tereyağı Lekesi Giysilerden Nasıl Çıkarılır?

Tereyağı lekeleri, büyük ölçüde yağlı dokusu nedeniyle giysilerden çıkarılması zor olabilir. Çoğu standart deterjan, yağlı yiyecek lekeleriyle savaşmak için yapılmaz, bu nedenle pamuk, kot,...