Ana Sayfa SAĞLIK Öksürük ve Burun Tıkanıklığı Için Bitkisel Yüz Buharı

Öksürük ve Burun Tıkanıklığı Için Bitkisel Yüz Buharı

Soğuk algınlığı sırasında içilen sucak bir çay veya sıcak bir banyonun nasıl bir rahatlama sağlayadığını herkes bilir. Bu rahatlamayı sağlayan buhardır. Bunun için burun tıkanıklığı veya öksürük halinde yüze uygulanacak buhar sizin rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bitkisel Yüz Buharında kullanılacak malzemeler

Büyük bir kase veya çaydanlık

İstenilen otlar: 1 çorba kaşığı kekik, biberiye, fesleğen, kekik,  nane, okaliptüs, lavanta , vb

2 büyük havlu

Nasıl hazırlanır

Büyük bir tencerede kaynattığını suyu büyük bir kasenin içine koyun. Suyu çok fazla olmasına gerek yok. Yaklaşık bir santim kadar olması yeterlidir. Bu kaseyi ısıya dayanaklı bir yüzeye yerleştirin. Kesinlikle kucağınızda olmasın.

Kurumuş otları içine ilave edin karıştırın ve 1-2 dakika kadar bekletin. Bu sırada suyun soğumaması için üzerini kapağı ile örtün.

Kapağı kaldırın ve yüzünüze çok fazla sıcaklığın gelmeyeceğinden emin olun. Ardından havluyu başınızın üzerine koyun ve bir çadır gibi yapın. Buharın dışarıya çıkmamasını sağlayın. Yüzünüzü bunhara tutun.

Yaklaşık 10 dakika kadar buharda nefes alıp verin. burnunuzda tıkanıklık varsa ağzınızdan nefes alın ve burnunuzdan dışarıya verin. Böylece burnunuzdaki tıkanıklık açılmaya başlayacaktır.

Buhar bittiğinden bu sıvıyı veya otları kesinlikle bir kez daha kullanmayın. Otları atın ve kaseyi yıkayın. Buhar banyosu sırasında yüzünüz gözenekleri de gevşemiş olacaktır. Yüzünüzü silmek istiyorsanız sirkeyi kullanabilirsiniz. Sirke ile suyu yüzde 50 oranında karıştırın ve cildinizi silin.

 

Önemli notlar

Buhar banyosu sırasında bazı kişiler uçucu yağ esansları kullanmak isteyebilir. Bunun yerine kuru otların tercih edilmesi daha faydalı olacaktır.

Yüz buharını hamile ve çocukların kullanması tavsiye edilmiyor.

Buharın içine istenmesi halinde sarımsak da ilave edilebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Pirinç Sirkesinin Faydaları

Pirinç sirkesini çok fazla kullanmıyoruz ancak oldukça faydalı. İşte pirinç sirkesinin yararları ve kullanım...

Dondurulmuş Meyveler Besin Değerini Kaybeder mi?

Meyveleri dondurmak mevsim ne olursa olsun tüketmenizi sağlar. Meyve donduğunda, en yüksek olgunlukta toplanır....

Adaçayı Çayının Akciğer Sorunlarına Faydaları

Adaçayı (Salvia officinalis), ılıman iklimlerde yaprak dökmeyen ve soğuk iklimlerde de yetişen çok yıllık...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Pirinç Sirkesinin Faydaları

Pirinç sirkesini çok fazla kullanmıyoruz ancak oldukça faydalı. İşte pirinç sirkesinin yararları ve kullanım alanları.1. Sindirim Sağlığını İyileştirir: Pirinç sirke içinde iyi miktarda asetik asit...

Dondurulmuş Meyveler Besin Değerini Kaybeder mi?

Meyveleri dondurmak mevsim ne olursa olsun tüketmenizi sağlar. Meyve donduğunda, en yüksek olgunlukta toplanır. Genel olarak, besin içeriği, bazı spesifik besin maddelerini taze seçeneklerden...

Adaçayı Çayının Akciğer Sorunlarına Faydaları

Adaçayı (Salvia officinalis), ılıman iklimlerde yaprak dökmeyen ve soğuk iklimlerde de yetişen çok yıllık odunsu gövdeli bir bitkidir. Adaçayının yaprakları esansiyel yağlara sahiptir. Bu...

Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşır Nasıl Dezenfekte Edilir?

Çamaşırlarınızı soğuk suda nasıl dezenfekte edeceğinize gelince, ağartıcı bir seçenektir. Bununla birlikte, ağartıcı oldukça sert bir kimyasal olabilir. Bir ağartıcı alternatifi arayanlar, yazımızda birkaç...