Ana Sayfa HAYAT 3D Televizyonlar Kullanışlı mı?

3D Televizyonlar Kullanışlı mı?

Geçmişte sadece siyah beyaz televizyonların olduğu, sonradan renkli televizyonların eklendiği televizyon üretiminde gelişim teknolojisi tüm hızıyla devam etmektedir. HD ekran televizyonların da çıkması ile tüplü televizyonlar mazide kalmıştır.

Hd Televizyonlar Yeterli midir?

Hd televizyon, İngilizcede high definition yani yüksek çözünürlüklü açılımı olan televizyonlar, günümüz teknolojisinin vazgeçilmezlerindendir. Televizyon boyutlarının büyüklüğü ve çözünürlük kalitesi ise en çok talep edilenler arasındadır.

Hd dediğimiz kavram, ses, görüntü ve ekranı izleme keyfini etkilemektedir. Eskiden alışılagelen yayın standartlarının aksine izleyiciler tarafından mükemmel çözünürlükte izleme olanağı sağlar.

3D Nedir?

3D içerik ,üç boyutlu görüntüleri izletme özelliğine sahip olağanüstü bir teknolojidir. Film izlerken devasa objelerin üzerinize doğru geldiği, kendinizi olayın geçtiği yerde hissedeceğiniz, belki yağan yağmurlardan ıslanıyor hissine kapılabileceğiniz bu teknoloji şimdilerde çoğu evin gözdesi haline gelmiştir.

3D İçin Nelere İhtiyacınız Vardır?

Evinizde 3D kalitesini yaşamak istiyorsanız 3D pasif ve 3D aktif olmak üzere ikİ tür 3D yeniliği mevcuttur. İki teknoloji arasında birçok farklılık vardır.  3D teknolojiden yararlanmak istiyorsanız ihtiyacınız olan, buna uyumlu bir televizyon veya projektör, 3D uyumlu Blue disk-player ve HD kabloları, 3D filmleri ve üç boyutlu izlemenin vazgeçilmez aksesuarı 3D gözlüktür. Evlerini için aktif ve pasif uyumlu 3D gözlükler tercih edebilirsiniz. Gözlük alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kullandığınız televizyona uygun bir 3d gözlük seçmektir. Her televizyon her gözlükle uyum sağlamayacağı için daha sonradan sorun yaşamamanız adına bu konuda dikkatli olmanızda fayda vardır.

3D Televizyon Hakkında Merak Ettikleriniz

3D televizyonunuzda normal akışı da izleyebilme imkanınız bulunmaktadır.3D gözlüklerinizi de böylece sadece üç boyutlu içerikler izlerken kullanabilirsiniz. Televizyonunuzda 3D teknolojisinin olup olmadığını merak ediyorsanız ayarlar panelinde 3D sync out aratarak emin olabilirsiniz. Aynı şekilde satın almış olduğunuz televizyonun kullanım kılavuzuna da bakarak öğrenebilirsiniz.

3D Televizyonlar Kullanışı Bakımından Uygun mudur?

3D teknolojisinde evinizde, 3 D gözlüklerinizi takarak ekranın dışına kadar çıkan hatta salonunuzun orta yerinde yaşanan filmi yaşamak elbette ki herkes için heyecan verici ve güzel bir deneyimdir. 3D teknolojisinde içeriklerin az oluşu, sadece yeni filmlerin bu teknolojiye göre düzenlenmiş olması bir dezavantaj konumundadır. Her 3D özelliğe sahip olan televizyon bu görüntüyü berrak bir şekilde gözlüğünüze verecek teknolojiye sahip olmadığı için, destek olarak verici ek olarak satın alınabilir. Vericinin alınmadığı durumlarda ise izleme kalitesi yarı yarıya düşmektedir. Ayrı olarak satılan vericinin de bir ekonomik yük olduğu düşünülürse bir dezavantaj olabilmektedir. 3D televizyonların piyasaya sürülen filmleri biraz maliyetli olduğu için fazla tercih edilmemektedir. Yapılan araştırmalar çok net olmamasına rağmen 3D televizyonların çocuklara, kalp rahatsızlığı olanlara ve yaşlılara önerilmediğidir. Aksiyon oranının fazla olmasından kaynaklı rahatsız edici olabilmektedir. Bu filmlerde ses sisteminin de yüksek bassta olması yine kulak sağlığı açısından zarar verebilmektedir. Tüm 3D televizyon içeriğini eksiksiz satın almak isterseniz bunun da sizlere yüksek maliyetler çıkaracağı unutulmamalıdır.

Yine de 3D teknolojisinden vazgeçemeyenler, ekonomik yönden de rahat olan bireyler için ideal bir ev sinema sistemidir. Bu keyiften tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız tüm eklerini, içeriklerini eksiksiz almanız tavsiye edilir. 3D televizyonlar hakkında herkesin yanıldığı ,yanlış düşündüğü bir konuya da açıklık getirmek gerekir. Normal yayın akışında olan programları 3D kalitesinde, gözlük kullanarak izlemeniz imkansızdır. Çünkü yerel akışla hazırlanan, izlenmeye sunulan programların hazırlanış formatı 3D değildir. Bu da her programı içindeymiş gibi yaşayacağını zannedenler için ne yazık ki tam bir hayal kırıklığıdır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Süet Üzerindeki Farklı Lekeler Nasıl Çıkarılır? Süet üzerinde farklı lekeler bulunabilir. Bu lekeleri çıkarmak...

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz

Evinizde Bonsai Yetiştirebilirsiniz. Doğada bulunan tüm ağaçlardan bonsai yapabilirsiniz. Ancak her zaman yaprakları bulunan...

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem

2 Dakikada Uykuya Dalmayı Sağlayan Yöntem. Uykuya dalmakta zorlanıyor, saatlerce uyumak için uğraşıyor musunuz?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey

Elektrik Süpürgenizle Yapabileceğiniz 8 Şey. Elektrikli süpürge, yalnızca halılarınızı temiz tutmanın harika bir yolu olduğu için değil, sahip olabileceğiniz en değerli araçlardan biridir! İyi...

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden

Her Gün Zeytin Yemek İçin 8 Neden. Zeytinler Türk kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Yağ ve tuz nedeniyle zeytin tüketmeyen ya da zeytini sevmeyen varsa, aşağıda...

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya...

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep

Tarçın Suyu İçmek İçin 6 Sebep. Tarçının kendine özgü lezzeti ve kokusu bir zevktir. Çeşitli antioksidan ve antibiyotik özellikleri vardır. Tüm iyiliği tarçından çıkarmanın...