Ana Sayfa HAYAT PRATİK Renkli Çamaşırlardaki Lekeler Nasıl Temizlenir?

Renkli Çamaşırlardaki Lekeler Nasıl Temizlenir?

Pek çok kadının en büyük sorunlarından birisi olan renkli çamaşırlarda meydana gelen lekeleri temizleme konusunda kimyasal ya da deterjan kullanmadan uygulayabileceğiniz bazı çözümler bulunmaktadır. Özellikle pamuklu kumaşlarda başarılı sonuçlar veren bu yöntemler ile renkli çamaşırlarınızdaki lekeleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Çabuk Hareket Etmenin Önemi

İster renkli, ister renksiz çamaşırlarda oluşan lekelere karşı yapabileceğiniz ilk şey; mümkün olduğunca hızlı davranmaktır. Çünkü leke, kumaşta kaldığı müddetçe daha da derinleşecek ve temizlemesi zor bir hal alacaktır. Çamaşırlarınız lekelendiğinde eğer yapabiliyorsanız hemen suya basmanız çok önemlidir. Eğer bu işlemi hemen yapamıyorsanız ya da suya ulaşamayacağınız bir yerdeyseniz, ulaşabildiğiniz ilk anda tuzlu suya sokarak çamaşırlarınızı bekletebilirsiniz. Çünkü herhangi bir şekilde lekelenen kumaşı suyun içerisinde bekletmek, kumaşı nemli tutabilmek adına lekeler konusunda atılabilecek en önemli adımların başında gelmektedir.

Dikkat Etmeniz Gereken Leke Türleri

Çıkartması en zor lekelerin pek çoğu; protein içeren lekelerden meydana gelmektedir. Protein içeren leke türlerine örnek olarak; kan, et suyu, yumurta ve süt ürünleri verilebilmektedir. Bu tür lekeler diğer lekelere oranla daha zorlu olacağı için dikkat etmeniz gereken bazı konular mevcuttur.

Protein Lekeleri Nasıl Çıkar?

Öncelikle bir protein lekesi ile karşı karşıya kaldığınızda mutlaka soğuk su ile yıkamanız gerekmektedir. Pek çok protein lekesini sadece soğuk su kullanarak çıkartmanız mümkün olmaktadır. Ama tabi ki bunun için de elinizi çok çabuk tutmanız önemlidir. Protein lekelerinde sıcak su kullanımı, leke üzerinde olumsuz etkiye neden olacak ve lekenin daha da derinleşmesini sağlayarak işinizi zorlaştıracaktır. Bunun sebebi ise; proteinlerin ısı ile karşı karşıya kaldığında kimyasal yapılarını değiştirmeleridir. Ayrıca protein bazlı lekeleri temizlemek için limon ya da sirke kullanımı da proteini asitle temas ettirmenizden ötürü lekenin daha da yapışmasına sebebiyet verecektir.

Protein  bazlı lekelerin temizliğinde soğuk suya batırdığınız giysiyi sabunla çitilemek ve sonrasında da makinede yıkamak çözüm getirebilmektedir. Ancak leke çıkmadığı müddetçe giysinin kurumasına izin vermemeyi de aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Lekelerin Düşmanı Sirke

Protein lekeleri haricinde pek çok leke için sirke kullanımı kadınların en büyük kurtarıcılarından birisidir. En çok da domates suyu ve meyve lekelerinde gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz sirke sayesinde, canınızı sıkan lekeler ile kolaylıkla vedalaşabilirsiniz. Bunun için; lekeli çamaşırınızı bir süre normal suyun altında beklettikten sonra çıkarıp sirkeli suya bastırmanız ve beklemeniz yeterli olacaktır. Sirkenin çamaşırınızın üzerindeki lekeyi hızla temizlediğini kendi gözlerinizle de görebileceksiniz. Daha inatçı olan çilek, kiraz, böğürtlen suyu lekelerinde ise sirkeye batırdığınız çamaşırlarınızı 1 gece boyunca suda bırakarak aynı temizliği sağlayabilirsiniz.

Zorlu Yağ Lekelerine Çözüm

Deterjanların hayatımıza giriş amaçlarından birisi olan yağ lekeleri, belki de en zor çıkan leke türlerine örnek olarak verilebilmektedir. Deterjanların üretiminde kullanılan pek çok enzim, bugün yağ lekeleri üzerinde başarılı sonuçlar elde etse de, evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntemlerle de yağ lekelerinden kurtulmanız mümkün. Bunun için öncelikle diğer lekelerde olduğu gibi hızlı davranmalı ve çamaşırınızı hemen sıcak su ve sabun kullanarak çitilemelisiniz. Suyun sıcaklığı arttıkça lekenin çıkması da bir o kadar kolay olacağı için sıcaklığı mümkün olduğunca yüksek tutmak sizin yararınıza olacaktır. Bu yöntem genellikle işe yaramaktadır ancak daha inatçı olan yağ lekeleri için; sıcak suya batırdığınız çamaşırınızın üstüne sirke ve karbonat boşalttıktan sonra bir diş fırçayı yardımı ile çitileme işlemi yapabilir ve bu sayede lekeyi çamaşırınızdan temizleyebilirsiniz. Sizi daha da zorlayacak lekeler içinse, çamaşırınızı yarım saat kadar izopropil alkolde bekletmek ve sonrasında normal şekilde yıkamak istediğiniz çözümü getirecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tencere ve Tavalar Neden Eğriliyor?

Tencere ve tavalar neden eğriliyor? Mutlaka başınıza gelmiştir. Yeni aldığınız tencere ve tavalar bir...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,820BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra yatağınızda bu güzel kokudan eser kalmaz. Yatağınızın çarşafları değiştirinceye kadar...

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin, farklı yerlerde kullanın! Makarna suyunu, farklı yemekler için, güzelliğiniz için...

Ahşap Mobilyaları Koruma ve Parlatma Yöntemleri

Ahşap eşyaların hoş görünmesini istiyoruz, ama her zaman güzel görünmesini sağlayan şeyin, aslında ahşabın kendisi için iyi olamayacağını bilmeniz gerekiyor. Aerosol ahşap cila spreyleri...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...