Ana Sayfa HAYAT Buzdolabım Az Soğutmaya Başladı. Ne Yapabilirim?

Buzdolabım Az Soğutmaya Başladı. Ne Yapabilirim?

Buzdolabı bir evin olmazsa olmaz beyaz eşyalarından biridir. Yiyeceklerin soğuk kalması, bozulmaması, özellikle yaz aylarında tüketilen yiyecek ve içeceklerin belli bir soğuklukta tutulması için her evde mutlaka bir buzdolabı bulunmalıdır. Buzdolabınızı ilk satın aldığınızda çok güzel soğuturken, daha sonra performansı düşebilmektedir. Bu durum ev sakinlerinin canını sıkabilir. Belli bir soğuklukta tutulması gereken besinler bu durumda bozulur ve atılmak durumunda kalırlar. Buzdolabının az soğutmaya başlamasının nedenleri iyice araştırmalıdır ve bu sebeplere göre çözüm yolu üretilmelidir.

 1. Buzdolabınızın Az Soğutmasının Nedenleri
 • Buzdolabı filtresinin tıkanması
 • Kompresörün arıza yapması
 • Buzluğun üst kısmının kar yapması
 • Rezistanslarının yanması
 • Gaz sızıntısı
 • Borularda oluşan tıkanmalar

Bu tip sebepler buzdolabınızın eski performansını göstermemesine ayrıca az soğutmaya başlamasına neden olmaktadır. Bir servis yetkilisi çağırmadan önce evde kendiniz yapmanız gerekenler de mevcuttur.

 1. Buzdolabını Tamamen Boşaltın Ve Kontrolleri Sağlayın

Buzdolabınızda az soğutma sıkıntıları yaşamaya başladıysanız, dolabınızın içindeki yiyecek ve içecekleri hiçbir şey bırakmadan tamamen boşaltınız. Buzdolabının fişini prizden çektikten sonra 4-5 saat kadar bu durumda bekletiniz. Boşaltılmış şekilde olan buzdolabınızın kapağı tamamen açık olmalıdır. Beklerken buzdolabı kapağının lastiklerini kontrol ediniz.

 1. Buzdolabı Kapağındaki Lastiği Kontrol Edin

Lastiği gevşeyen, esneyen buzdolapları dışarıdan hava alır ve eskisi kadar soğutmaz. Böylece besinler çabucak bozulur ve atılmak zorunda kalır. Buzdolabı kapağındaki lastiklerin eneyip esnemediğini öğrenmenin kolay bir yolu vardır. Kapakların arasında koyduğunuz kâğıdı kolayca aradan çıkarabiliyorsanız, buzdolabı kapağınızın lastikleri verim kaybetmiş ve esnemiştir. Bu durumda kapak lastiklerini derhal değiştirmeniz gerekir.

Buzdolabının iç kısmında bulunan düğmeye bastığınızda eğer dışarıdan bir fan sesi gelmiyorsa buzdolabınızın fanı bozulmuş demektir. Buzdolabı fanı da soğutma için oldukça öneme sahiptir. Bu durumda tek yapacağınız şey teknik servis çağırmak olacaktır çünkü buzdolabının fan problemini tek başına çözmeniz mümkün değildir.

 1. Buzluğunuzu Temizleyin

Buzdolabınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız, belirli zaman aralıkları ile buzdolabınızın bakımını yapmalısınız. Aksi takdirde buzdolabınız eskisi kadar iyi soğutmaz ve arızalar meydana gelir. Buzdolabı bakımınız hassas şekilde yapılmalıdır. Buzdolabınızın buzluk rafının buz tutma durumu var ise buzlar tamamen temizlenmelidir. Bu buzlar asla kesici ya da delici aletlerle kazınmamalıdır, keçisi aletler buzluğun delinmesine neden olurken aynı zamanda da buzdolabının kendi gazının kaçmasına sebep olur. Buzluğa yayılan gaz hem besinleri hem de sizi zehirleyerek olumsuz yönde etkiler. Buzlar eritme yolu ile ya da bu iş için tasarlanmış kesiciler ile temizlenmelidir. Buzdolabına sıvı akması da buzdolabınızın bozulmasına, eski performansının olmamasına yol açar.

Buzluğunuzda meydana gelen ince bir tabaka buz dahi olsa bu arızalanmalara neden olur. Buzdolabınızın termostat alıcısını yakar bu da buzdolabı ısısını anormal şekilde arttırır. Soğutma problemi de bu şekilde ortaya çıkar. Besinlerin bozulması ile ancak buzdolabında oluşan ısıyı fark edebilirsiniz yoksa bu ısı dıştan fark edilmemektedir. Eğer düzenli olarak oluşan buzları temizlerseniz hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

 1. Buzdolabı Kapağının Tamamen Kapandığına Emin Olun

Buzdolabından yiyecek içecek alırken, özellikle üst üste açıp kapamalardan sonra zaman zaman buzdolabı kapağı açık kalabilmektedir. Bu fark edilmediğinde buzdolabı bloklama işlemi yaparak soğutmaya kendi kendine ara verir. Soğutmaya yarayan fanlar da kapak açık kaldığı için devreden çıkar ve işlevini yerine getirmez. 3-4 saat buzdolabı kapağının açık kalması durumunda buzdolabı yeterli soğutmayı yapmamaya başlar ve gıdalar da bozulma yolunda ilerler. Buzdolabından bir şeyler aldıktan sonra kapağın tamamen kapalı olduğuna emin olmalısınız.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş...

Saç Kurutma Makinasının 8 Farklı Kullanım Alanı

Saç kurutma makinasının farklı kullanım alanları olduğunu biliyor musunuz? Sadece saçlarınızı kurutmak için kullanıyorsanız,...

Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?

Limon tuzu, birçok ev işinde kullanılmaktadır. Temizlikten saklama çözümlerine kadar birçok alanda limon tuzu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...