Ana Sayfa HAYAT Süet Ayakkabıların Temizliği Nasıl Yapılır?

Süet Ayakkabıların Temizliği Nasıl Yapılır?

0
508

Süet ayakkabılar birçok kadının kalbini topuklu ayakkabılar fethettiği gibi düz tabanlı modelleri ve rahatlığıyla birçok erkeğin de ayakkabılığında kendine bir yer kazanmıştır. Ayakkabı vitrinlerinde gözlerinizi parlatacak güzellikte duran ayakkabıları birçok kıyafetinizle kombinleyip bin bir hayalle satın alırsınız. O an sizden mutlusu yoktur. Birkaç kez giyersiniz. O ayakkabılara ayağınızdayken yürüyüşünüz bile değişmiştir. Tabi ki her mutluluk gibi bu belirli bir zaman sürecektir.  Neden? Çünkü ayakkabınız kullandıkça kirlenecektir hele ki bir de dikkatsiz bir kullanıcıysanız, bastığınız yere dikkat etmiyorsanız birçok lekeyi ayakkabınızın bünyesine kazandırırsınız.

Süet Ayakkabı Temizlerken Yapılan Hatalar

Küçüklüğünde tam ayakkabınızı giyecekken üzerindeki kirleri fark edip sonra ıslak mendile koşarak üzerindeki lekelerden başarıyla kurtulmayan yoktur. Evet, bu bazı ayakkabılarınızda işe yarar ancak süet ayakkabılardan ıslak şeylerden kesinlikle uzak durmalısınız. Islak mendil, ıslak bez gibi şeyler ancak ayakkabınızın rengini bozacak ve yer yer lekeler bırakmanıza neden olacaktır. İlk hata budur.

İkinci hata da ıslak mendil ve ıslak bezden uzak dururken ayakkabıyı ıslak temizlemeye çalışmaktır. Artık canınızın parçası haline gelmiş ayakkabınızı kış aylarında yağmurdan koruyamazsınız. Dolabınızda eskimeye terk etmek de hiçbir ayakkabı sahibini mutlu etmez. Bu yüzden tüm cesaretinizle ayakkabınızı giyin. Eğer ki çamura girerseniz eve döndüğünüzde kuruyabileceği bir yere bırakın ve ondan sonra ayakkabınızla ilgilenin. Islak ıslak onunla uğraşmanız ayakkabının dokusunu bozacaktır. Lekelerin yayılmasına sebep olacaktır. Bu arada ayakkabılarınızı kurutmak için güneşte bırakmayın, rengi solabilir. Hatırlatmakta fayda var.

Süet Ayakkabı Tek Başına Alınmamalıdır

Süet ayakkabı aldığınız zaman kirleneceği kötü günleri de düşünerek süet fırçası ve süet silgisi de alın. Çok ahım şahım fiyatları olmayan süet fırçası ve süet silgisini o an edinmelisiniz ki sonra başınız ağrımasın. Çünkü kirlendiği gün aklınıza direk aldığınız gün gelecek ve içinizi bir pişmanlık kaplayacak. Önceden tedbir almak, sinirinizi bozan şeyi en kısa zamanda ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Süet Ayakkabı Temizlenmede İlk Adım Süet Fırçası

Kuru olan ayakkabınızdaki lekeleri temizlemeniz için ilk adım süet fırçasıdır. Süet fırçasıyla ayakkabınızı fırçalarken dikkat etmeniz gereken iki şey vardır. Bunlardan biri ayakkabınızı sürekli aynı yönde fırçalamanızdır. Bu hayati önem taşır. Farklı farklı yönlerde taramak ayakkabınızın dokusunu bozduğu gibi lekeyi arapsaçına çevirecektir. Bir halıyı fırçalar gibi fırçalamalısınız. Bir halıyı bir sağdan bir soldan fırçalarsanız işiniz bittiğinde boşuna uğraşmış olduğunuzu, içindeki hiçbir şeyin çıkmadığı hatta tüylerinin diken gibi kalktığını görürsünüz. Aynı şey ayakkabınız için de geçerlidir, güzel ayakkabınızı harabeye çevirmeyin. İkinci dikkat etmeniz gereken şey ise fırçalarken ayakkabınızın eğilip bükülmesine neden olmamak, kalıbının bozulması engel olmak için içine kağıt-gazete gibi bir şeyler tıkıştırdıktan sonra ayakkabınızı fırçalamaktır.

Süet Ayakkabı Temizlemede İkinci Adım Süet Silgisi

Süet fırçasıyla işiniz bittiğinde hala geçmemiş lekeler olabilir. Böyle yerler için süet silgisine ihtiyacınız vardır. Defterinizde düzeltmek istediğiniz bir yazıyı silmekle aynı şeydir aslında. Kurtulmak istediğiniz lekeleri aynı şekilde silin. Süet ayakkabıyı temizlemeyi bildikten sonra temizlemek çok kolaydır. Ancak neyi nasıl kullanacağını bilmeyen biri mesela ıslak ayakkabıyı süet silgisiyle silmeye çalışan biri felaketler yaratabilir.

Temiz Süet Ayakkabının Bu Görünümünü Korumak

Süet ayakkabıların temizliğinin daha uzun sürmesinin iki yolu vardır. Bunlardan ilki tabi ki özen göstermektir. Ne kadar vurdumduymaz, yere bakmaz biri olursanız olun süet ayakkabılar giydiğinizde dikkatli olun. Sürekli temizlemek de bir yerden sonra bıktırır. Bu yüzden ilk gerekli şey önlem almaktır. İkincisi ise süet koruma spreyleridir. Temizliğinizi yaptıktan sonra ayakkabınıza biraz uzaktan bu spreyi sıkmanız kirlenmesini bir nebze de olsa geciktirecektir.

 

 

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın