Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Yaşa Göre Oyuncak Seçimi

Yaşa Göre Oyuncak Seçimi

Oyuncaklar, çocukların daha güzel vakit geçirmesini ve biraz da eğlenmesini sağlamanın dışında aslında hem fiziksel, hem de zihinsel olarak gelişimlerini tamamlamalarında en az bizler kadar yardımcıları. Bu yüzden oyuncak seçiminde sağlık, ekonomi, görsellik ve çocuğun isteklerinin yanında çocuğun gelişimini destekler nitelikte oyuncaklar almakta yarar var. Bunun için de en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi, yaşa göre oyuncak seçimi yapmak.

Bu konuda merak içerisinde olan anne ve babalara özel olarak, hangi yaşta hatta hangi aylarda nasıl bir oyuncak alınmalı adım adım bahsettik.

İlk 3 ay

Bu aylarda çocuk için en büyük oyun aracı kendi vücududur. Dokunmayı ve işitmeyi yeni yeni keşfeden bebek için en iyi seçim, beşiğinin üzerine asılacak ve rahatlatıcı melodiler çıkaracak olan dönenceler olabilir. Siz fark etmeseniz de, bu oyuncakların ufak bir hareketini izlemek ve rahatlatan bir müzik duymak bebek için önemlidir.

3-6 Ay Arası

Bu yaşlarda çocuk artık beşikten çıkmaya ve farklı yerlerde yaslanarak oturmaya başlar. Elini hareket ettirdiği zaman ses çıkaran bir çıngırak, ya da ilgisini çekip de sürekli bir yerlerini kurcalamak isteyeceği yumuşak bir ayıcık iyi bir seçim olabilir. Ancak yutmayacağı, dişleri kaşındığı için de çiğnediğinde zarar görmeyeceği oyuncakları seçmekte yarar vardır.

6-12 Ay

Bu aralıkta seçilecek oyuncakların, emeklemeye ve ilk adımlarını atmaya çalışan çocuklar için sahip olduğu tehlikeler göz ardı edilmeden seçim yapılmalıdır. Ayrıca yine dişler kaşındığı ve her şeyi ağzına götürmek isteyeceği için zararsız ürünler tercih edilmelidir.

Renk ayrımı yapabileceği oyuncaklar, çek bırak arabalar, çok basit geometrik bulmacalar, yutamayacağı büyüklükte bir top ya da üst üste koyabileceği kutucuklar oldukça ilgisini çekecektir. Üzerinde hem emekleyip hem oynayabileceği bir oyun halısı da iyi bir seçenek olabilir.

1-2 Yaş

Çocukların oyuncaklara kendilerinin şekil vermek istediği, oyuncaklarını sahiplendiği, oyuncaklar üzerine kafa yormaya başladığı zamanlardır. Boyalar ve boyama kitapları, oyun hamurları, ufak zeka oyunları, kova ve kürek, yük taşıyan kamyonetler gibi sebep ve sonuç ilişkilerini gözlemleyebileceği oyuncaklar son derece önemlidir.

2-5 Yaş

Çocuğun kişiliğinin gelişmeye başladığı en önemli dönemlerden birisidir. Bu dönemde oyunlarını diğer çocuklarla beraber oynaması, paylaşması, zeka oyunları üzerine düşünerek sabretmeyi ve problem çözme yeteneğini kazanması önemlidir. Kendi hayal dünyasını ve yeteneklerini su üzerine çıkarabileceği yapı oyuncakları, ufak tamir takımları ve fiziksel olarak gelişimine katkıda bulunacak toplar, küçük bisikletler olmazsa olmazlar arasındadır. Bunun haricinde sürekli aşama kaydedeceği, ya da hayal dünyasını oyuna yansıtabileceği oyuncaklar seçilmelidir.

Okul Dönemi

Artık karmaşık yapıdaki yapbozlar, kendini ifade edebileceği resim defteri ve boyalar, paylaşımda bulunabileceği oyuncaklar oldukça önemlidir. Bunların haricinde ise çocuğun evden ziyade dışarıda oynayabileceği oyuncaklar (bisiklet, scooter, paten ya da basketbol topu gibi) ya da fiziksel olarak gelişimine katkıda bulunabilecek oyuncaklar da ihmal edilmemelidir. Mümkünse satranç, kutu oyunları, puzzlelar, basketbol gibi oyunlarla da artık ebeveynler ile çocuklar aynı oyunu paylaşabilir hale gelmelidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Plastik Ördekler Çocuğunuza Zarar Veriyor

Plastik ördekler çocuğunuzun favori banyo oyuncağı bazı ciddi sorunlara neden olabilir. İsviçreli ve Amerikalı araştırmacılar,...

Bebeklerde Otizmin 7 İşareti

Herhangi bir sağlık sorununda olduğu gibi mümkün olduğunca erken tanı konması en iyisidir. Aynı...

Karbonat ile Bebek Giysisi Yıkama

Karbonat tozu, mutfağın ötesine geçen kullanımlara sahip doğal bir üründür. Bebek kıyafetlerini ucuz ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,842BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...