Ana Sayfa YEMEK Çarkıfelek (Passion Fruit) Meyvesini Yakından Tanıyalım

Çarkıfelek (Passion Fruit) Meyvesini Yakından Tanıyalım

Dilimizde çarkıfelek meyvesi olarak adlandırılan passion fruit tatlı/mayhoş tadıyla son yıllarda hayatımıza girmeye başladı. Peki nedir bu “passion fruit”, faydası var mıdır, yemeli miyiz? Bu yazımızda bu sorulara kısaca yanıt bulmaya çalışacağız.

Çarkıfelek meyvesinin anavatanı Güney Amerika’nın subtropikal iklime sahip bölgeleridir. Yaklaşık beş yüz türü olan bu meyvenin sadece mor ve sarı renkteki iki ana türü yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu meyve yuvarlak-oval biçimde olup çapı 4 ila 8 santim arasında değişmektedir. Bir adet meyvenin ağırlığı yaklaşık 40-50 gramdır. Sarı çarkıfelek meyveleri morlardan daha büyük olabilmektedir. Ancak mor renkli olan meyvelerin sarılara göre daha yoğun aromalı ve lezzetli olduğu söylenebilir. Meyvenin içinde açık turuncu renkte, parçacıklı ve çekirdekleri ihtiva eden bir sulu bir kısım bulunmaktadır.

Çarkıfelek Meyvesinin Sağlığımıza Faydası Var mı?

Öncelikle çarkıfelek meyvesinin antioksidanlar, vitamin, mineral ve diyet lifi zenginliği açısından oldukça sağlıklı bir meyve olduğunu söyleyerek başlayalım ve bu değişik meyvenin faydalarını sizin için listeleyelim:

  • Bu meyvenin 100 gramı günlük diyet lifi ihtiyacımızın %27sini karşılıyor. Meyvede bulunan iyi lifler, kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca, kalın bağırsak zarının zehirli maddelerle temas süresini kısaltarak kalın bağırsağı korumaya yardımcı oluyor. Bununla birlikte kansere sebep olan zehirli maddelerin de kalın bağırsaktan uzaklaştırılmasını kolaylaştırıyor.
  • Çarkıfelek meyvesinin her 100 gramında 30 miligram C vitamini bulunuyor ki bu oldukça yüksek bir oran. Suda çözünen güçlü bir antioksidan olan C vitamini sayesinde bu meyve vücudun enfeksiyon yapıcı maddelere ve serbest radikallere karşı korunmasında yardımcı rol oynuyor.
  • Meyve aynı zamanda iyi bir A vitamini kaynağı. Bu da çarkıfelek meyvesini görme sağlığı açısından önemli hale getiriyor. A vitamini mukoza zarı ve cilt için de oldukça sağlıklı.
  • Taze çarkıfelek meyvesi zengin bir potasyum kaynağı; 100 gram meyvede tam 384 miligram potasyum içeriyor. Potasyum kalp ritmini ve tansiyonu düzenlemede önemli bir mineral. Bunun dışında demir, bakır, fosfor ve magnezyum mineralleri de çarkıfelek meyvesinde çeşitli oranlarda bulunmaktadır.

Çarkıfelek Meyvesi Nasıl Yenir?

İyice yıkadığınız meyveyi uzunlamasına ortadan ikiye kesin. Ortasındaki çekirdekli sıvı kısmı bir kaşık yardımıyla çıkarın. Daha sonra meyvenin kalın kabuğunu çıkarın. Meyveyi bu haliyle tüketebilirsiniz. Çarkıfelek meyvesinin tatlı ve hafif mayhoş bir tadı vardır. Çarkıfelek, meyve salatalarınıza değişik bir tat katacaktır. Çeşitli tatlı tariflerinde kullanılabilen çarkıfelek meyvesi, pizza malzemesi olarak bile kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Çileğin Uzun Süre Taze Kalması İçin 3 Basit Kural

Çileğin Uzun Süre Taze Kalması İçin 3 Basit Kural.. Çilekler yumuşak ve narin meyvelerdir,...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,874BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mutfak Aletlerinin 8 Farklı Kullanım Alanları

Mutfak aletleri farklı amaçlar için de kullanılabilir. Evlerimizde bir çok şeyi yapmak için farklı aletler var. Dondurma makinasi, blender, yavaş tencere gibi. Bunlar ve...

4 Doğal Leke Çıkarıcı Solüsyon

Leke çıkarıcı solüsyon tarifleri vereceğiz. Yağ lekesi, çocuk kıyafetleri üzerinde çim lekesi, kocanızın pantolonundaki kir lekesi.. Tüm bu lekeleri çıkarmak için banyolarımız leke çıkarıcılarıyla...

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Bugünkü programınız tuvaleti temizlemek mi? Neyse ki,...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü beyazlığı yeniden sağlayabilirsiniz. İşte beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabilecekleriniz....