Ana Sayfa HAYAT Jaluzi Perdeler Nasıl Temizlenmeli?

Jaluzi Perdeler Nasıl Temizlenmeli?

0
1035

Pencere örtüsü amacıyla kullanılmakta olan perdeler özellikle son yıllarda oldukça şık ve dekoratif bir hal almaya başlamıştır. Tül perdelerden ziyade hem kullanışlı hem de şık duran stor ve jaluzi gibi seçenekler sıkça tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Ancak şık oldukları kadar temizliklerinin de zor olması bayanların bu anlamda temizliğin kolay yollarını aramaya yönlendirmektedir. Jaluzi perdeler sade ve şık olmalarının yanında temizliği diğer perde modellerine nazaran daha zorlayıcı bir modeldir. Bu noktada jaluzi perde kullanıcıları, perdelerinde etkili bir temizlik sağlayabilmek jalûzi perdenin nasıl bir kumaşa sahip olduğunu iyi bilmeleri gerekiyor.

Jaluzi Perde Temizleme Yöntemleri

Birçok malzemeden yapılabilen jaluzi perdeler plastik, alüminyum ve ahşap gibi alternatifleri ile evlere şıklık katmaktadır. Jaluzi perde için temizlik vakti geldiğinde, perdenin rahat temizlenebilmesi için kapalı duruma getirmek gerekiyor. Jaluzi perde kumaşı ne olursa olsun, kapalı durumda olan perdenin ilk etapta elektrikli süpürge yardımıyla üzerindeki tozun alınması gerekmektedir. Bu sayede silme işlemi esasında perde yüzeyindeki kirler daha da dibe işlemeyecektir. Elektrik süpürgesi ile jaluzi perde temizliği yaparken başlığın fırçalı olması önemlidir. Detaylı bir toz alma işleminin ardından nemli bir bez yardımıyla tüm parçaların özenle silinmesi, uzun süre tertemiz jaluzi perdelere sahip olmayı sağlayacaktır.

Jaluzi Perde Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düz tül kumaştan dikilmiş olan perdelerin temizliği kolay olsa da, çeşitli mekanizmaya sahip olan perdelerin temizliği hem zaman almakta hem de oldukça yorucu olmaktadır. Kullanışlı mekanizması ve şık duruşu ile birçok evin vazgeçilmezi olan jaluzi perdeler temizlikte dikkat ve özen gerektiriyor. Bu nedenle silme ve fırçalama işlemlerinde aşırı bastırmadan kaçınmak ve etkili kimyasal kullanmamak oldukça önemlidir. Hassas bir sistem üzerine kurulmuş olan jaluzi perdeyi bastırarak silmek, jaluzinin kısa zaman içinde kırılmasına neden olur. Güçlü kimyasal içeren deterjan ile jaluzi perde temizlemeye çalışmak ise; kumaş olan jaluzinin renginin solmasına neden olabilir.

Jaluzi Perde Yıkanır Mı?

Jaluzi perde modelleri evin her alanında kullanılabilecek modellere sahiptir. Oturma odalarında spor bir tarzı yansıtan jaluzi perdeler mutfak pencerelerinde de tercih edilebilmektedir. Oturma odalarında sadece toz ile kirlenebilecek jaluzi, mutfakta yağ ve kir ile çıkması oldukça güç şekilde kirlenebilir. Bu sebeple silmek yerine yıkamayı tercih edenlerde vardır. Jaluzi yıkamak için uygun alanı olanlar özenli bir şekilde yıkama işlemi yapabilir ancak en ufak bir özensizlik jaluzi perdelerin ziyan olmasına neden olabilir. Bu nedenle jaluzi perde yıkatmayı düşünenler, yıkama hizmeti veren firmalarla iletişime geçmelidir. Bu şekilde yaptırılan jaluzi perde temizliği biraz maliyetli olsa da, perdenin uzun ömürlü olması için olması gereken budur. Silerek temizleme de ise yağlı kısımlar için yağ çözücü özelliği sahip olan deterjanlar tercih edilmelidir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın