Ana Sayfa HAYAT PRATİK Ütü Yapmadan Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Ütü Yapmadan Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Ev işleri içerisinde kadınları en çok bunaltan konulardan birisi de bitmeyen ütü işleridir. Her kadının istemese de yapmak zorunda olduğu ütü işlerinde günümüzde pratik olması amacıyla bazı alternatif çözümler üretilmiştir. Bu pratik yöntemlere uyulduğu takdirde daha az ütü işi ile uğraşılmakta ve zamandan çok daha fazla tasarruf edilebilmektedir. Özellikle acil ütü işlerinin olduğu dönemlerde uygulanabilecek olan bu pratik çözümler ile pek çok ev kadınının ütü problemleri giderilebilmektedir.

Ütü yapmadan kırışıkların yok edilebilmesi için tavsiye edilen yöntemler masrafsız, pratik ve hızlı uygulanabilecek olan tekniklerdir. Bu nedenle isteyen herkes bu yöntemleri evinde uygulayarak artık neredeyse bir kabus haline gelen ütü yapma işkencesinden kurtulabilmektedir.

Kaynar Su Buharı ile Giysilerin Kırışıklıklarını Giderme Yöntemi

Kırışan ve ütü gerektiren giysileri kaynar suların buharına asma yöntemi kırışıklıkların giderilmesine imkan vermektedir. Ütünün çalışmadığı ya da ütü yapmaya vakit bulunamadığı anlarda su buharı ile kırışıklık giderme yöntemi denenerek kolaylıkla çözüm elde edilebilmektedir.

Fön Makinası ile Sıcak Hava Tutarak Kırışıklıkları Giderme Yöntemi

Ütüye gereksinim duyulmadan kırışıkları giderme yöntemlerinden birisi de bluz, eşarp ve pantolon gibi giysileri kenarlarından tutarak gerdirerek astıktan sonra üzerlerine güçlü bir fön makinası ile sıcak hava tutmaktır. Bu teknik sayesinde giysiler hızlı bir şekilde ütülenmiş gibi düz olabilmektedir.

Açık Hava ile Kurutma Yöntemiyle Kırışıklıkları Giderme Yöntemi

Çamaşırları hafif meltem olan bir alanda ya da açık havada gergin şekilde asarak kurutma yöntemi de yine ütüye gerek duyulmadan çamaşırların düz bir şekilde kurumasının diğer yollarındandır.

Duş ile Buhardan Faydalanarak Kırışıklıkları Giderme Yöntemi

Giysilerin duş alınırken düzgün ve sudan uzak bir şekilde tepelere asılması, duş esnasında gelecek olan buhar sayesinde ütü yapılmadan da düzleşmelerini sağlamaktadır. Buhar kırışıklıkları çözerek ütüsüz ama ütülenmiş gibi bir görüntüye olanak vermektedir.

Nemli Bez ile Kırışıklıkları Giderme Yöntemi

Nemli bir bezi çamaşır makinasından çıkan çamaşırların üstüne koymak da yine kırışıklıkları gidermek için faydalanılabilecek tekniklerin içerisinde bulunmaktadır.

Islak Su ile Kırışıklıkları Giderme Yöntemi

İnatçı kırışıklıkları giderme yöntemlerinden oldukça pratik olan başka bir tanesi de kırışıklıkların olduğu bölgenin üzerinin su yardımı ile ıslatılmasıdır. Bu yöntemle kullanılacak olan suyun ne çok soğuk ne de çok sıcak olması gerekmektedir. Su ile ıslatılan bölgeye daha sonra orta seviyede fırında ya da mikrodalgada ısıtılmış bir tabak ya da benzeri bir eşya konulduğunda kırışıklıklar da kendiliğinden düzelmektedir.

Kurutucu ile Kırışıklıkları Giderme Yöntemi

Son zamanlarda oldukça popüler olan ütü kullanmadan kırışıklık giderme tekniklerinden birisi de kurutucu kullanarak kırışıklıklardan kurtulma yöntemidir. Bu uygulama için gerekli olan şeyler ise orta hızda bir kurutucu ile dört ya da beş parça kuru ve küçük boy buzdur. Kurutucu olması gereken ayara getirildikten sonra kurutulacak ve kırışıklıkları giderilecek olan kıyafetler ele alınarak özellikle kırışık olan kısımları üzerinde buz gezdirilmekte ve akabinde buzlarla beraber giysiler kurutucunun içerisinde atılmaktadır. Ortalama 5 dakika kadar çalıştırılan kurutucudan alınan giysilerin mucizevi bir şekilde kırışıklıklarının gözden kaybolduğu rahatlıkla görülebilecektir.

Presleme Uygulaması ile Kırışıklıkları Giderme Yöntemi

Aslında kırışıklıkları giderme yönteminden çok bir tür kırışık önlemi olarak da kabul edilebilen presleme uygulamasının en önemli püf noktası; her türlü çamaşırı daha çamaşır makinesinden çıktıkları ilk anda hızlı bir şekilde makineden çıkararak dükkanlarda reyona konulacakmış gibi katlamaktır. Katlanan ve üst üste konulan giysiler kendi kendilerine pres yaparak kurumaya devam ettikçe bir yandan da düzleşmeyi sürdürmektedir. Bu metot ile ütüye gerek duyulmadan da kırışıklıkları giysilerden temizlenebilmesi sağlanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir?

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir? Çok severek kullandığınız bir mobilyanız; odanın içinde eşyaların yerini...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için...

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombi pek çok evin en çok kullandığı ihtiyaçlardan biridir. Ancak zaman zaman kombilerde meydana...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir?

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir? Çok severek kullandığınız bir mobilyanız; odanın içinde eşyaların yerini değiştirirken, evinizi taşırken, herhangi birinin sivri şeylerle dikkatsiz bir şekilde...

Ev Yapımı Gül Suyu

Ev Yapımı Gül Suyu. Sevdiğiniz kişi size bir buket gül mü verdi? Üstelik bu güller kokulu ise o  zaman bu buketi daha kalıcı hale...

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları. Evinizde bir sorunla karşılaştığınızda hemen çözüm üretebilmek gerçekten rahatlatıcıdır. Bu bir leke ya da herhangi bir yerde çatlak...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından faydaları sebebiyle en çok tüketilmesi gereken sebzedir. Ancak sarımsakın sağlık...