Ana Sayfa HAYAT Evlenmek İçin Ne Kadar Masraf Yapılır?

Evlenmek İçin Ne Kadar Masraf Yapılır?

Bir insanın sevdiği insanla evlenmesi ve beraber bir yuva kurması şüphesiz ki hayatın en mükemmel olaylarından birisidir. Ancak birbirini seven iki insanın bir hayatı paylaşmak üzere çıktığı bu güzel yolda ne yazık ki bazen bazı zorlu süreçler de yer alabilmektedir. Bu süreçlerin başında ise evlilik öncesi yapılan çeşitli düğün ve ev hazırlıkları bulunmaktadır. Hem gelin hem de erkek tarafının yoğun bir alışverişe girdiği bu dönemde, çiftlerin aklını kurcalayan ve onları genellikle strese sokan en önemli soru ise; evliliğin ortalama kaç paraya mal olacağıdır. Son yıllarda düğün hazırlıkları konusunda fiyatların da artması ile birlikte düğün, kına, nişan ve nikah yapılırken ortaya ciddi paralar çıkmakta ve bu durum çiçeği burnunda çiftleri oldukça zora sokabilmektedir.

Evlilikte Masraf Yapmak Zorunlu mudur?

Evlilik basit bir olay değildir, ciddi bir sorumluluk gerektirir ve yalnızca bir imza atıp çıkarak ne yazık ki gerçekleşmemektedir. Bu yüzden evlenmeyi planlayan çiftlerin evlilik hazırlıklarının ne kadar tutacağını çok iyi hesaplamaları sonrasında kötü sürprizler ile karşılaşmalarının önüne geçebilmektedir.

Evlilikte Kız ve Erkek Tarafı Masrafları Sorunu

Türkiye’de evlilik hazırlığı yapmak zaten oldukça zor iken bir de masrafların güçlüğüne ek olarak evlilik hazırlıklarının gelin ve damat tarafı arasında paylaşılması konusu tam bir problem haline gelebilmektedir. Ailelerden herhangi bir yardım alınmaması halinde bu olay bir soruna dönüşmemektedir ancak evlilik öncesi hazırlıklara aileler de dahil ediliyorsa bu hem stres hem de bazı dezavantajlara da neden olmaktadır.

Evlilikte Yüzük Masrafları Ne Kadar Olmaktadır?

Evlilikte olmazsa olmazlardan birisi olan alyansların fiyatları kadınlarda ortalama 600 ila 700 Türk Lirası arasında seyretmektedir. Erkekler için ise bu rakam 800 ila 900 Türk Lirası arasına tekabül etmektedir. Tabi ki bu fiyatlar ortalama bir miktarı belirtmektedir ve evlilik hazırlığı yapan kişiler çeşitli kuyumculara giderek daha detaylı ve hesaplı bir fiyat araştırması ile pazarlık edebilmektedir. Verilen fiyatlardaki alyanslar genellikle içi dolu olan ve dışarıdan bakıldığında bombeli duran alyanslardandır. Alyans konusunda Altınbaş firması hem kaliteli hem de hesaplı fiyatları ile tercih edilebilmektedir. Alyans yerine tek taş türevi bir yüzük almayı düşünen çiftlere ise orta halli bir tek taş yüzüğün en az 1000 Türk Lirası’ndan başlayacağını söyleyebilmek mümkündür. Tek taşların değeri arttıkça fiyatı da buna göre artmakta ve 1000 Türk Lirası’ndan başlayan bir alyans neredeyse 30.000 Türk Lirası’na kadar çıkabilmektedir. İyi pazarlık eden kişiler düşük kalitede bir tek taşı 600 ila 700 Türk Lirası arasına da alabilmektedir ancak bu tür tek taşlar çok çabuk kırılıp dağılabileceğinden genellikle önerilmemektedir.

Düğünün Olacağı Mekanın Masrafları Ne Kadar Olmaktadır?

Düğünün yapılacağı mekan konusunda yat düğünü, otel düğünü, kır düğünü, düğün salonu, havuz başı düğünü gibi farklı birçok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerin içerisinde en hesaplılarından birisi olan düğün salonu opsiyonunda ise maliyetin ortalama 15.000 Türk Lirası’ndan başlayarak 20.000 Türk Lirası’na kadar çıkabildiği söylenebilmektedir. Düğüne gelecek olan davetli listesindeki kişiler eğer değeri yüksek altınlar takamayacak durumda iseler, mekan seçiminde ödenecek olan ücret minimumda tutulmalı ve fazla gösterişten kaçınmaya özen gösterilmelidir. Düğün salonu seçeneği dışında tercih edilebilecek olan kır düğünleri ile otel düğünleri de ilkbahar ve yaz aylarında evlenmeyi planlayan çiftlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Ancak bu iki konsept de düğün salonuna göre daha fazla tutacağından 300 ila 350 kişi arasında bir davetli kontenjanı için ortalama 35.000 Türk Lirası’nın gözden çıkarılması gerekmektedir.

Gelinlik ve Damatlık Masrafları Ne Kadar Olmaktadır?

Günümüzde kadınları oldukça şık ve zarif gösterebilecek binlerce farklı gelinlik modeli bulunmaktadır. Straplez modellerden tutun da tesettürlü modellere kadar geniş bir yelpazede olan tüm bu gelinlik modelleri evlenmeyi düşünen çiftlerin bütçelerine göre tercih edilebilmektedir. Satılık bir gelinliğin fiyatı ortalama 3000 Türk Lirası civarında olabiliyorken, bir damatlık içinse yaklaşık 1.500 Türk Lirası gerekmektedir. Satılık gelinlik ve damatlıkların ortalama fiyatlarının dışında dileyen kişiler gelinlik ve damatlık kiralama seçeneklerinden faydalanarak düğün kıyafetlerini çok daha uygun bir fiyata getirebilmektedirler.

Düğün Fotoğrafçılarının Masrafları Ne Kadar Olmaktadır?

Düğünlerin ölümsüzleştirilebilmesi için olmazsa olmazlardan birisi olan düğün fotoğrafçıları sayesinde çiçeği burnunda çiftler düğün günlerini ileriki yıllara ve kendi çocuklarına kadar taşıyabilmektedirler. Fotoğrafçının yeteneğine göre yapılabilecek olan hikaye fotoğrafçılığı, düğün öncesi çekimler ve temalı çekimler ile düğün fotoğrafçılığı için ayrılması gereken bütçenin ortalama 2000 Türk Lirası’na tekabül edebileceğini söylemek mümkündür.

Düğün Pastalarının Masrafları Ne Kadar Olmaktadır?

Düğünlere ayrı bir lezzet katan düğün pastaları çeşitli modelleri ve gösterişli görüntüleri ile hem gelin ile damadı hem de düğüne gelen tüm konukları mest edebilmektedir. Genellikle çok katlı şekilde satışa sunulan düğün pastalarının fiyatları ise dilim başı üzerinden hesaplanmaktadır. Ülkemizde ortalama bir düğün pastasının dilimi 12 Türk Lirası’ndan başlamaktadır ve bu da 300-350 davetlinin olduğu bir düğünde yaklaşık olarak 3.500 Türk Lirası kadar masraf çıkartmaktadır. Ayrıca pastanın üzerinde kullanılan süslemeler, pastanın içine konulan malzemeler, pasta meyveleri ve kat sayısı da dilim başı fiyatlandırmayı doğrudan etkileyen hususların arasında yer almaktadır.

Gelin Buketinin ve Gelin Saçının Masrafları Ne Kadar Olmaktadır?

Artık bazı gelinlerin gelin buketi kullanmamalarına rağmen halen bir gelenek olan gelin buketinin fiyatları ise yapılışına ve modeline göre ortalama 200 Türk Lirası’ndan başlayarak birkaç bin liraya kadar çıkabilmektedir. Gelin saçı konusunda ise pek çok kuaförün yeni gelinlere sunmuş olduğu gelin saçı ve makyaj ikilisi genellikle 600 Türk Lirası ile 1000 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Yeni Eve Alınacak Beyaz Eşyaların Masrafları Ne Kadar Olmaktadır?

Yeni evli çiftlerin en çok önem verdiği konulardan birisi eve alınacak olan beyaz eşyalar ise aslında gözde büyütüldüğü kadar zorlu bir konu değildir ve çiftler tarafından kolaylıkla alınabilmektedir. Masraf olarak da diğer evlilik hazırlıklarına göre daha uygun olan beyaz eşyalar arasında buzdolabı, çamaşır makinesi, ankastre fırın, bulaşık makinesi, mini fırın, ocak, mikrodalga fırın ve davlumbaz gibi her eve lazım olan eşyalar bulunmaktadır. Sayılan tüm bu eşyaların tek seferde alınması durumunda yapılacak ortalama masraf ise 5000 Türk Lirası ila 9000 Türk Lirası arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca kişilerin bu aşamada tüm beyaz eşyalarını tek bir marka üzerinden tercih etmeleri alabilecekleri yüksek indirimler ile beyaz eşya satın alma işini çok daha ucuza getirebilmelerine olanak verebilmektedir.

Yeni Eve Alınacak Mutfak Eşyalarının Masrafları Ne Kadar Olmaktadır?

Yeni evli çiftlerin evleri için vazgeçilmezlerinden birisi de mutfakta yemek hazırlama, pişirme ve yeme konusunda yardımcı olacak mutfak eşyalarıdır. Çatallar, kaşıklar, bardaklar, bıçaklar, tabaklar, tencereler ve daha pek çok mutfak eşyası ortalama 6000 Türk Lirası ila 8000 Türk Lirası arasında bir fiyata temin edilebilmektedir.

Yeni Eve Alınacak Mobilyaların Masrafları Ne Kadar Olmaktadır?

Evin salonuna, yatak odasına, çocuk odasına ve oturma odasına kısacası her türlü yaşam alanına alınacak olan mobilyalar da yeni evli çiftlere yaklaşık olarak 15.000 Türk Lirası gibi bir masraf ettirmektedir. Bu paraya her türlü marka mobilyanın yüksek kalite ürünlerinden temin edebilmek mümkün olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş...

Bulaşık Makinasına Çatal-Bıçakları Doğru Koyuyor musunuz?

Bulaşık Makinasına Çatal-Bıçakları Doğru Koyuyor musunuz? Çatal bıçaklarınızı makineye nasıl koyacağınızı hala bilmiyoruz. Bulaşık...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş bazı yaratıcı yolları! İşte yoğurtu kullanabileceğiniz alanlar. Lekeleri İyileştir Yoğurt maskesi cildinizi...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha çok fayda sağlar. Bir çok yiyecekte farklı amaçlar için kullanabilirsiniz....

Aft İçin Ev Çözümleri

Aft İçin Ev Çözümleri. Ağzı ülseri olarak adlandırılan ağrıyan yaralara neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemekle birlikte, çok ağrılıdır. Yemek yemek hatta konuşmak bile...