Ana Sayfa SAĞLIK Kış Günlerinin Süper Baharatı “Zerdeçal"

Kış Günlerinin Süper Baharatı “Zerdeçal”

Yaşlılar kış günlerinde evlerinde zerdeçalı eksik etmezlerdi. Grip veya soğuk algınlığı başladığı anda bir çay kaşığı zerdeçal ile bir tatlı kaşığı bal karıştırılıp yenirdi. Kısa bir süre sonra ne boğaz ağırısı ne de gripten eser kalmazdı. Peki Zerdeçal’ın sırrı nedir? Hastalıklar üzerinde neden bu kadar etkili? İşte bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan “Zerdeçal” gerçeği…

Zerdeçal nedir?

Zerdeçal, zencefil ailesinin bir üyesidir ve Hint mutfağında çok fazla kullanılır.

Zerdeçal, yüksek antioksidan değere sahip ve bağışıklık sistemini güçlendiren süper baharattır. Bu güçü sebebiyle bir anti-inflamatuvar ve artrit ve eklem sorunlarının çözümü için popülerdir. Ancak son yıllarda kanser konusunda yapılan çalışmalarda da zerdeçal üzerinde bir yoğunlaşma var. Çünkü bağışıklık sistemini o kadar güçlendiriyor ki, kanser hücrelerinin büyümeleri ve yayılmalarını engellediği gibi öldürüyor. Zerdeçal aynı zamanda antiseptiktir, maya ve parazitleride öldürür.

Beyin sağlığını da yardımcı olduğu gibi Alzheimer Hastalığı önleme konusunda da faydaları bulunduğu araştırma sonuçlarına göre ortaya çıkmıştır.

Tıbbi Kullanım Alanları:

Mountain Rose Herbs göre:. “Laboratuar testlerine göre, zerdeçal mevcut kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi veya radyasyondan kaynaklanan yeni kanserleri önlemeye yardımcı olur. Antioksidan ve antimutajen olduğu bilinen Zerdeçal, artrit, bursit, tendinit ağrılarını azalmaya destek olur. Zerdeçal, bir uçucu yağı yapılan laboratuar çalışmalarında ağrı kesici olarak etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Antioksidanlar Zerdeçal trombosit aktive faktör (PAF) devre dışı bırakarak aterosklerozun mücadele. Bir protein “net” büyümesini uyararak kan damarları bu protein contalar sızıntı olduğu bir kolesterol plak oluşturabilir. Içinde Kurkumin Zerdeçal diyabet olan kişilerde damar sertliği önlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda böbrekler yoluyla protein kaybını durdurmaya yardımcı olur. Laboratuarda, zerdeçal antioksidanlar deri, kan ve yumurtalık kanser hücrelerinin kültürleri öldürür.

Zerdeçal, çevresel toksinleri aktivite eden ve kansere çeviren karaciğer enzimlerine izin vermez. Sigara dumanın bulunan kanserojen etkili devre dışı bıraktığı gibi,  Zerdeçal yağ ve şeker sindiren enzimlerinin üretimini arttırır ve safra kesesi taşlarının oluşmasını önler. Mide için de çok faydalıdır. Mide hastalıklarında ve özellikle mide asidinin üretimini ve verdiği zararları önler. Bakterilerle mücadele ettiği için mide, ağız ve diş eti iltihaplarının oluşmasını engeller.

Ana akım tıp Zerdeçal’ın sağlık üzerindeki olumlu özeliklerini kabul ediyor.  Web MD’ye göre: “Zerdeçal artrit, mide ekşimesi (dispepsi), karın ağrısı, ishal, bağırsak gazı, mide şişkinlik, iştahsızlık, sarılık, karaciğer sorunları ve safra kesesi hastalıklarının azaltılması için kullanılır.

Aynı zamanda, baş ağrısı, bronşit, soğuk algınlığı, akciğer enfeksiyonları, fibromiyalji, cüzzam, ateş, adet sorunları ve kanser için kullanılır. Diğer kullanımlar depresyon, Alzheimer hastalığı, su tutma, parazitler ve böbrek problemleri sayılabilir.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır:

Zerdeçal, cilt üzerindeki ihtihap ve ağrıları azaltmak için haricen kullanılabilir. Genellikle Egzama gibi cilt üzerinde losyon veya kremlerde kullanılıyor.

Zerdeçal’ın yenmesi halinde, artrit olan inflamasyonu azaltmak için yararlı olabilir.

Zerdeçal iltihabı kurutur ve akneleri yok eder. Zerdeçal ile su veya balı bir hamur haline getirin ve cildinize sürün. Hafifçe ovalayın.

Zerdeçal ve aloe vera jeli karıştırıp hamur haline getirin. Yanık, böcek sokması, suçiçeği, zehirli sarmaşık veya egzama gibi konularda ağrı ve kaşıntı azaltabilir.

Bir yatıştırıcı olarak Zerdeçal Çay içebilirsiniz. Hastalık sırasında ya da uyku getirmek için.

Izgara gıdalar, sebze, püre karnabahar, soslar ve baharat karışımlarına rahatlıkla Zerdeçal ekleyebilirsiniz. Sabahları yediğiniz yumurtaya bir tutam Zerdeçal ekleyebilirsiniz.

Zerdeçal, yüksek antioksidan içeriğinden cilt için yararlıdır. Bazı doğal güneş kremlerinde ve bronzlaştırıcılarda kullanılır. Zerdeçal ve siyah çay suyunu karıştırıp macun haline getirin. Bu karışım sizi güneş yanıklarından ve olumsuz etkilerinden koruyacaktır.

Zerdeçal’ın erkekler yüzlerine ve saçlarına sürmemelidir. Tüylerin ve saçların azalmasına neden olabilir.

Zerdeçal yemeklere ve mükemmel bir lezzet ve renk verir. Ev yapımı kemik suyuna yapılan çorbanın içine bir çay kaşığı zerdeçal, mükemmel bir sonuç verir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından...

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi

Bağırsak Kurdu İçin Kırmızı Soğan Tedavisi. Soğanda bulunan kükürt, bağırsak kurdunu etkili şekilde tedavi...

Yeterli Protein Almadığınızı Gösteren 8 İşaret

Yeterince protein alıp alamadığınızı nasıl bileceksiniz ? Aşağıdaki işaretler sadece bunu gösterebilir. Her ne...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir?

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir? Çok severek kullandığınız bir mobilyanız; odanın içinde eşyaların yerini değiştirirken, evinizi taşırken, herhangi birinin sivri şeylerle dikkatsiz bir şekilde...

Ev Yapımı Gül Suyu

Ev Yapımı Gül Suyu. Sevdiğiniz kişi size bir buket gül mü verdi? Üstelik bu güller kokulu ise o  zaman bu buketi daha kalıcı hale...

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları. Evinizde bir sorunla karşılaştığınızda hemen çözüm üretebilmek gerçekten rahatlatıcıdır. Bu bir leke ya da herhangi bir yerde çatlak...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından faydaları sebebiyle en çok tüketilmesi gereken sebzedir. Ancak sarımsakın sağlık...