Ana Sayfa HAYAT PRATİK Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

0
469

Çamaşır suyu, kimyasal ismi ile Sodyum Hipoklorit (NaClO) geçmişi uzun yıllar önceye dayanan bir kimyasal temizleyicidir. Çamaşır suyunun laboratuarlardan çıkarak evlere gelmesinin nedeni ise oldukça güçlü bir mikrop öldürücü olmasıdır. Bu özelliği sayesinde farklı tip ve özellikteki çamaşır suları ev temizliğinden tutun çamaşır temizliğine birçok alanda mikrop öldürücü olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak çamaşır suyunun dezenfektan özelliğinin yanı sıra bir diğer özelliği ise, renk açıcı olmasıdır. Bu nedenle beyaz kıyafetler üzerindeki lekelerde rahatça kullanılırlarken renkli bir eşya için tehlike arz ettiği söylenebilir. Özellikle bir hata sonucu sevdiğiniz bir kıyafetinize çamaşır suyu bulaştırdıysanız can sıkıcı bir durumla karşı karşıya olduğunuzu söylemek yanlış olmaz.

Çamaşır Suyu Lekesi Çıkar Mı?

Çamaşır suyu kumaşa temas ettiği noktada, o bölgede bir kimyasal reaksiyon oluşumuna neden olur. Bu nedenle üzeriniz dökülen çikolatanın yaptığı leke gibi bir leke söz konusu değildir. Kimyasal tepkimelerin bir özelliği olarak, çamaşır suyu lekesi de oluştuktan sonra ne yazık ki geri alınamaz. Ancak bu nedenle çamaşır suyu lekesi olmuş bir kıyafetinizi atmak en basit yolu seçmektir. Birkaç küçük tüyo ile kıyafetinizi farklı şekillerde giymeye devam etmenizde bir sakınca yoktur.

Kumaş Boyası Kullanarak Çamaşır Suyu Lekesi Giderme

Kıyafetinizi kendi renginde kullanmaya devam etmek istiyorsanız yapabileceğiniz en temel uygulama kumaş boyası kullanarak, çamaşır suyu etkisi ile ağarmış bölgeyi eski haline getirmeye çalışmaktır. Eğer leke oluşmuş giysiniz keten veya koton kumaşta ise yani doğal bir maddeden üretilmiş ise, bu seçenek ile istediğiniz sonucu almanız son derece olası bir ihtimaldir. Kumaş boyasını el işi malzemeleri satan dükkanlardan veya kuru temizlemecilerden edinebilirsiniz. Markası ve kullanım şekline göre en doğru uygulama şeklini ise internet aracılığı ile keşfetmeniz mümkündür.

Yama Yaparak Çamaşır Suyu Lekesi Giderme

Herkesi için uygun bir çözüm olmadığı söylenebilir, ancak yama yaparak da kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Hatta bir kıyafet hazır giyim dahi olsa çok daha özgün bir hale dönüştürebilirsiniz. Bu nedenle çamaşır suyu lekesi olmuş bir giysinizi gözden çıkarmadan önce bu ihtimali de bir düşünmenizde fayda var. Farklı desenlerde kumaş veya şekiller ile harikalar yaratabilirsiniz.

Giysinize Yeniden Şekil Vererek Çamaşır Suyu Lekesi Giderme

Bu yöntemin her leke üzerinde uygulanması mümkün değil. Ancak leke kesim işlemi yaparak yeni bir model oluşturmanıza uygun bir bölgede ise elinize makası almanın vakti gelmiş olabilir. Korkmayın nasıl olsa kaybedecek bir şeyiniz olmayacak, ya yeni bir kıyafete kavuşacaksınız yada giysiniz çöpe gidecek. Bu nedenle lekeli bölgeyi kesin ve biraz yaratıcılığınızı kullanın.

Batik Yaparak Çamaşır Suyu Lekesi Giderme

Bir dönemin en popüler kıyafetleri batik deseninden oluşanlardı. Özellikle uzun elbiseler veya gömleklerde sıklıkla kullanılan batik desenini gözünüzün önüne getirdiğinizde, çamaşır suyu lekelerine çok da uzak olmadığını fark edebilirsiniz. Lekeli giysinizi değerlendirmek için alternatif bir yöntem düşünüyorsanız batik hem eğlenceli hem de uygulanabilir bir çözüm niteliğinde.

Ağarmış Giysinizin Tamamını Çamaşır Suyuna Sokarak Çamaşır Suyu Lekesi Giderme

Yepyeni bir kıyafet ile karşılaşabileceğiniz bir diğer uygulama ise, çamaşır suyunu yanlışlıkla değdirerek lekelediğiniz giysinizi bu kez tam aksine kendi rızanızla ve tamamı ile çamaşır suyuna batırmak. Bu sayede beyaz renkli yeni bir kıyafet elde etmiş olursunuz. Net bir renk yakalayamayacağınızın da altını çizmekte, beklentinizi ona göre ayarlamanız adına fayda var. İşlem sonucunda dalgalı bir görüntü oluşacaktır.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın