Ana SayfaHAYATPRATİKEvinizin Temizliği İçin Doğal Temizlik Maddeleri

Evinizin Temizliği İçin Doğal Temizlik Maddeleri

Evinizin Temizliği İçin Doğal Temizlik Maddeleri

Toplumlar birer tüketim toplumu haline getirildiğinden eskiden sadece arapsabunu kullanılan temizlikler artık en az on çeşit deterjan adı altında bulunan kimyasallar olmadan temizlik olmadığı hakkında bizi ikna etmiştir. Bu kimyasallar iyice arındırılmadıkça zehirlenmelere yol açmaktadır. Bir de ev hanımları bunları birbirine karıştırarak daha iyi temizlik olacağına inandığından, daha da tehlikeli olan deterjan kokteylleri meydana getirmişlerdir. Birbirine karışmasına sakıncalı olan maddeleri de bilmediklerinden daha temizlik yapmadan o havayı ciğerlerine doldurduklarında toksik madde vücuda nüfuz eder ve tahribata neden olur. Çok deterjan iyi temizlik demek değildir. İyice zehirlenmek demektir. Özellikle bebekli evlerde çok dikkat edilmelidir. Ciltleri henüz çok hassas olan bebeklerde cilt yaralanmaları oluşabilir. Sadece bebeklerde değil derinin geçirgenliği sayesinde dokunduğumuz bize temas eden her yerden bu toksik maddeleri alabiliriz. Mutfakta kullanılan ise yiyeceklerle tezgahtan midemize girerek uzun vadede yavaş yavaş tahripler oluşturabilir. Bu yüzden evde kendimizin yapacağı doğal deterjanlar ile hem bütçemize hem de sağlığınıza katkı sağlayabiliriz.

Öncelikle karbonat ve sirkeyi evimizden hiç etmemeliyiz. Karbonatın her yerde gösterdiği derinlemesine temizlik, sirkenin parlatıcı ve doğal dezenfektan görevi görmesi bilmeniz gereken önemli bilgiler arasındadır.

Fırın temizliği;

İçi yağlı ve lekelerle dolu bir fırın her ev hanımın temizlerken bunaldığı bir durumdur. Çeşitli fırın temizleyiciler olsa da bunlardan kalanlar olursa yemeklerinize ısı yoluyla geçip, sebebini anlayamadığınız zehirlenmelere yol açabilir. Bunun için önce mutfaktan bu kimyasalları çıkarmanız gerekir. Ayrıca kullanacağınız yöntem de kat kat daha kolay.1 su bardağı karbonata yarım su bardağı su ekleyin ve macun kıvamına getirin. Bu macunu sünger yardımıyla fırınınızın karşı tarafından başlayarak öne doğru gelerek yayın. 15 dakika bekledikten sonra üzerine sirke sıkarak köpürtün. Bir bez yardımı ile akan inatçı yağları temizleyin.

Duştaki küf ve fayanslardaki lekeler

Duşa kabin ile duş arasında zamanla siyah siyah küfler oluşur. Bunlar insan sağlığına zararlıdır ve temizlenmeleri gerekir. Marketten aldıklarınız bunları temizlemez. Gerçek kimyasallar temizler ya da şimdi okuyacağın tarif. Yeterli karbonatı limon damlalarıyla köpürtün. Daha sonra bu köpüğü diş fırçası ile küf olan yerlere sürün. 10 dakika beklettikten sonra su ile temizleyin. Oluşma sıklığına göre uygulayın. Ayrıca bu tarifi dişlerinizi beyazlatmak için de kullanabilirsiniz.

Halılardaki kötü kokular

Evcil hayvanınız varsa ya da halılarınızı çok sık profesyonel yıkatmaya vermiyorsanız kötü kokular oluşur. Bunları oluşturan bakterileri öldürmenin en kısa yolu karbonattan geçer. Bu işlemi tercihen halınızın üzerine basılmayan saatlerde uygulayın. Örneğin geceden yapabilirsiniz. Halınızın büyüklüğüne göre kullanacağınız karbonatı siz ayarlayacaksınız. Serperek tüm halıya uygulayın. Kısa bir süre sonra karbonatın halının içine işlediğini fark edeceksiniz. Sabah kalktığınızda sadece süpürmeniz yeterli olacaktır.

Çamaşır ve bulaşık makinesi temizliği

Çamaşır ve bulaşık makinemizin içinin her ne kadar temiz olduğunu düşünürsek de zamanla kirler birikir. Ne kadar kireç için koruyucular da kullansak da bunlar ticari olduğundan gerekli temizliği yapmazlar. Bunun için makinenizi her 3 ayda bir bu basit tarif ile temizleyebilirsiniz.1 paket limon tuzuna, 2 çay kaşığı karbonat ekleyerek en sıcak ve uzun programda çalıştırın. Görebilirseniz tahliye borusundan çıkan suya bakın. Bu kadar kirli bir yerde çamaşır yıkadığınıza inanamayacaksınız.

Buzdolabı temizliği

Buzdolabı temizliği tek tek rafların yerinden çıkarılarak, her şeyin ayrı ayrı yıkanmasından sonra içi boş buzdolabını silerek son bulur. 2 saat uğraşmaktansa bu formül sayesinde yarım saatte işiniz bitecektir. Limon suyu ve karbonatı karıştırarak elde edeceğiniz karışımı raflara ve buzdolabı duvarlarına bir bez yardımı ile sürerek temizleyin. Durulamaya ihtiyaç yoktur. Güvenle yiyeceklerinizi yerlerine yerleştirebilirsiniz. Eğer raflar cam ise arkasından sirke püskürterek hem parlak hem de temizliğin tavanına vurmuş bir buzdolabına sahip olacaksınız. Ayrıca zaman zaman oluşan kötü kokular için bir kahve fincanına koyacağınız karbonat ile nötr bir havaya sahip olursunuz.

Muslukların temizliği

Lavabo ile muslukların birleşim yerlerinde görülen beyaz kireç lekeleri ve üzerindeki su damlalarını gidermek için kullanılan deterjanlar zamanla kararmaya ve çizilmelere yol açabiliyor. Bunun için de bir şişeye hazırlayacağınız 1 küçük paket karbonat ile sirke karışımını püskürterek kullanırsanız adeta hiç kullanılmamış musluklara kavuşacaksınız. Diğer taraftan aynı karışımı duşa kabinin camlarında oluşan su lekeleri, lavabo – küvet temizliği, mutfaklarda tezgah hijyeni, ocakları pırıl pırıl hale getirmek içinde kullanabilirsiniz.

Sirke ile cam ve ayna temizliği

Sirkenin parlatıcı etkisini görmek için mutlaka kullanmalısınız. Duru bir su ile tozdan arındırdığınız cam ya da aynanızı sirke ile sildiğinizde camlarınız ayna gibi, aynalarınız ise cam gibi olacaktır. Buradaki püf noktası ise bezinizi iyice sıkmanızdır. Ayrıca tek başına sirkeyi bulaşık makinesi parlatıcısı, çamaşırlar için hijyen sağlayıcı, leke çıkarıcı, bilgisayar, televizyon temizleyici, sebze ve meyveleri tarım ilaçlarından arındırıcı gibi çeşitli sorunları gidermede kullanabilirsiniz.

Gider açmak için

Tıkanan giderleri için sıcak su eklenerek kullanılan kimyasalların çıkardığı gazları teneffüs etmek ciğerler açısından çok zararlıdır. Kullanma talimatlarında özellikle yazılır. Cide temas ettiğinde ise yanıklara yok açar. Bunun içinde karbonat ve sirke devreye girer. Gidere dökeceğiniz bir paket karbonata fokurdama şiddetlenene kadar sirke ekleyin. Üzerine sıcak su ekleyerek giderden pisliklerin gitmesine yardımcı olun. Başka bir tarif ise her gün içtiğimiz kahveyle beraber soda. İçtiğiniz kahvenin telvesini gidere boşaltın. Üzerine soda ekleyerek reaksiyonun bitmesini bekleyin. Suyu akıtarak işlemi sonlandırın.

Doğal çamaşır deterjanı

Çamaşır yıkamak için çeşit çeşit deterjanlar var. Renkli için, beyaz için derken bir de toz halinde ya da sıvı haline kullanılanlar var. Nüfus çoksa doğal olarak çıkan çamaşır doğru orantılı olarak artar. Özellikle çocuklar bir giydiklerini bir daha giyemezler. Bunun için çok etkili bir çamaşır deterjanı yapabilirsiniz. 1 litre kaynamış suya, 1 su bardağı çamaşır sodası, 1 su bardağı zeytinyağlı sabun tozu, yarım su bardağı boraks ekleyin. Her yıkamada sadece kahve fincanı kadar kullanın sonucuna çok şaşıracaksınız. Hem kirler yok oluyor hem de lekeler ekstra bir işleme gerek kalmadan çıkıyor.

Çamaşır yumuşatıcısı

Doğal deterjana kimyasal yumuşatıcı kullanmak olmazdı. Bunun için 1 su bardağı suya, 1çay kaşığı karbonat, 1 kahve fincanı elma sirkesi birkaç damla lavanta yağı koyun. Sevdiğiniz başka esansiyel yağlarda kullanılabilinir. Yumuşatıcı gözüne normal kullandığınız miktar kadar ekleyin. Kalıcı kokusu ve piyasadaki yumuşatıcılardan kat kat iyi yumuşatması sayesinde vazgeçemeyeceğiniz kendi doğal ürününüz olacaktır.

Duvar temizleyici

Sigara kokusu, kışın yakılan kaloriferlerin isinden meydana gelen izlerden kurtulmak için illa duvarları boyatmanıza gerek yok. 4 litre suda 2 kaşık mısır nişastası ve yarım su bardağı sirkeyi karıştırın. Süngerle uygulayıp, temiz bir bezle silin. Uzun bir süre evinizi boyatmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Boyanızın silinebilir bir boya olması da önemlidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler