Ana SayfaHAYATMakyaj Öncesi ve Makyaj Sonrası için Cilt Bakımı Önerileri

Makyaj Öncesi ve Makyaj Sonrası için Cilt Bakımı Önerileri

Makyaj yaparken, en doğal en sade güzelliğimizi zamanla kaybetmemek için dikkat edilmesi gereken çok önemli detaylar var. Genellikle hayatın koşturmacası arasında bu detaylar atlanacaksa hiç makyaj yapmamak belki de çok daha iyi. Bu yüzden biz de özellikle hanımlar için makyaj öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili tavsiyeler verelim istedik.

Makyaj Öncesi Cilt Bakımı

* Makyaj öncesi bakımı aslında makyajdan hemen sonra başlar. Eğer her gün düzenli olarak makyaj yapıyorsanız her günün sonunda eve gelir gelmez mutlaka hemen makyajınızı temizleyin. Zira cildinizin fazlasıyla nefes almaya ihtiyacı var.

* Makyaj öncesinde en önemli kural yine cildin temiz olmasıdır. Bunun için cilt uygun bir yüz temizleme ürünüyle temizlenmelidir ve mümkünse tonik uygulanmalıdır. Böylece gözeneklerin de sıklaşmasına da yardım edilmiş olur.

* Cildimizi temizledikten sonra sıra geldi cildimizi nemlendirmeye… Ancak bunun için herkesin kendine uygun bir nemlendirici seçimi yapması gerekiyor. Şöyle ki;

Yağlı bir cilde sahip olanlar, az yağlı ya da su bazlı nemlendiriciler ile,

Kuru bir cilde sahip olanlar ise yağ oranı fazla olan ve yağ bazlı nemlendiriciler ile ciltlerini nemlendirmelidir.

Nemlendirme işleminde dikkat edilmesi gereken birkaç ufak ayrıntı da asla atlanmamalıdır. Bunlar;

– Aşağıdan yukarıya doğru masaj yaparak nemlendiriciyi uygulamak,

– Göz çevresi için ayrı bir nemlendirici kullanmak,

-Makyaj gündüz için yapılıyorsa da güneş kremi kullanmak.

* Nemlendirme işleminin ardından sıra geldi dudaklara. Dudakların daha canlı görülebilmesi için ölü deriden kurtulmak gerek. Bunun için biz makyajımızı yaparken bu cansız halinden kurtulmak için, hemen dudak balmına başvuruyoruz.

* Son aşamamız yüz ve göz bazları. Makyajın dağılmaması, daha profesyonel görünmesi ve farın renginin daha iyi ortaya çıkması için bazlar önemli. Ancak baz seçiminde cilt tipine ve hatta yapılacak olan makyajın rengine bile dikkat etmek gerek.

Bu aşamaları birer birer yerine getirebilmişsek artık cildimiz daha pürüzsüz, daha sağlıklı ve makyajın olası zararlarına karşın etkili bir korumaya sahip. Şimdi makyajımıza başlayabiliriz.

Makyaj Sonrası Cilt Bakımı

Günü bitirdik ve eve geldik. Hemen hiç vakit kaybetmeden makyajımızı temizleyip bakımımızı yapıyoruz ki, en kötü sabaha kadar cildimiz kendini yenilemiş ve tekrar makyaj yapılacaksa hazır hale gelmiş olsun.

* Temizliğe önce göz çevresinden başlıyoruz. Ancak göz çevresinde oldukça nazik davranmak gerektiğini unutmayalım. Ayrıca pamuklarımızı önce biraz ıslatırsak, göz makyaj temizleyici jel ile yapılan temizlik daha kolay ve daha az jel ile mümkün olabilecektir.

* Gözlerden sonra ise sıra dudaklarda. Dudak temizliğinde alacağımız ürün göz ve dudak makyaj temizleyici olarak kullanılabiliyorsa aynı jelle dudaklarımızı da temizleyebiliriz.

* Artık geriye yüz bölgemizde yapacağımız temizlik kaldı. Yüz için uygun bir makyaj temizleyiciyi önce yüzümüze hafifçe sürüyoruz ve alından başlayarak dışa doğru oval hareketlerle masaj yaparak temizliğe başlıyoruz. Sonrasında ise sırası ile yanaklar, burun, çene ve boyun bölgesinde de temizlik yapıp su ile cildimizi duruluyoruz. Cildimiz kuruduktan sonra ise en son olarak tonik ile hem gözenekleri açıp hem de mikro ölçüdeki kalıntılardan kurtuluyoruz.

Artık cildimiz dinlenmeye hazır.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
468TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler