Ana Sayfa HAYAT Çamaşır Makinem Yumuşatıcıyı Almıyor. Nasıl Çözüm Bulabilirim?

Çamaşır Makinem Yumuşatıcıyı Almıyor. Nasıl Çözüm Bulabilirim?

0
2918

Günlük hayatta özellikle ev işlerini kolaylaştırıcı özelliği ile çamaşır makineleri pek çok ev hanımının en büyük destekçilerinden olmaktadır. Çamaşır makineleri kolay kullanımları ve hızlı bir şekilde çamaşırların temizlenmelerine imkân vermeleri ile bugün neredeyse her evin olmazsa olmaz beyaz eşyaları arasında yerlerini almaktadır. Çamaşır makineleri her ne kadar günlük hayatı basitleştirse de bazı zamanlarda mekanik bir alet olduğu için çeşitli problemlere de neden olabilmektedir. Çamaşır makinelerinde en sık karşılaşılan sorunlardan birisi ise; makinenin bir süre sonra yumuşatıcıyı almamaya başlamasıdır. Yumuşatıcı birçok ev hanımının da bildiği gibi çamaşırların yıkandıktan sonra sertleşmemesi adına mutlaka kullanılması gereken bir malzemedir ve çamaşır makineleri yumuşatıcı konusunda sorun çıkarmaya başladığında bu ev hanımlarını oldukça zor durumlara düşürebilmektedir. Çamaşır makinelerinin yumuşatıcıyı almaması çözülemez bir problem değildir ve doğru uygulamalar yapıldığı takdirde bu problem kolaylıkla giderilebilmektedir.

Çamaşır Makinelerinin Yumuşatıcıyı Almadığı Nasıl Anlaşılabilmektedir?

Çamaşır makinelerinin yumuşatıcıyı alıp almadığı çok basit bir şekilde fark edilebilmektedir. Bunun için deterjan bölümüne konulmuş olan yumuşatıcının çamaşır makinesi tarafından yıkama esnasında çekilip çekilmediğine dikkat etmek yeterlidir. Eğer çamaşır makinesinin çalıştığı program bittiği halde bölmeye koyulmuş olan yumuşatıcı halen bölmede kalıyorsa bu durumda makinenin yumuşatıcı kısmında bir problem olduğu anlaşılabilmektedir.

Çamaşır Makineleri Yumuşatıcıyı Almıyorsa İlk Olarak Ne Yapılmalıdır?

Çamaşır makinelerinin yıkama esnasında yumuşatıcıyı almadığı fark edildiğinde yapılması gereken ilk şey çamaşır makinesine konulan deterjan oranını yeniden gözden geçirmektir. Çünkü çamaşır deterjanının normalde olması gerekenden çok daha fazla dökülmesi çalışmasını zorlaştırmakta ve bu da çoğu zaman makinenin yumuşatıcıyı kullanamamasına neden olabilmektedir.

Çamaşır Makinesinin Yumuşatıcıyı Almamasının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Çamaşır makinesine fazla deterjan konulduğunda yumuşatıcı ile deterjan yıkama esnasında birbirine karışmakta ve bu nedenle yumuşatıcının gözü tıkanmaktadır. Ayrıca çamaşır makinesinde yıkama esnasında kullanılan deterjanın kalitesi de yine yumuşatıcı ile ilgili problemlerle bağlantılıdır. Çünkü kötü markaların çamaşır deterjanları topaklanma yapacağı için yumuşatıcının da çeşitli problemler çıkarmasına neden olabilmektedir.

Çamaşır makinelerinin yumuşatıcı ile ilgili problemler çıkartmasının diğer sebeplerinden birisi de yumuşatıcı gözünde meydana gelen kireçlenmelerdir. Kireçlenme en çok su fıskiyelerinin olduğu alanlarda oluşmaktadır ve bu durum çamaşır makinelerinin yumuşatıcıyı almamalarına neden olmaktadır. Bu nedenle çamaşır makinesinin yumuşatıcıyı almaması durumunda kireçlenme riski göz önünde bulundurulmalı ve yapılabiliyorsa makine açılarak kontrol edilmelidir.

Çamaşır Makinesinin Yumuşatıcıyı Almaması Durumunda Çözüm Yolu Olarak Ne Yapılabilir?

Çamaşır makinelerinin yumuşatıcıyı almaması gibi problemlerde ne yazık ki ev hanımlarının kendi başlarına yapabilecekleri çözümler oldukça sınırlıdır. Çamaşır makineleri oldukça teknik bilgi gerektiren ev aletleri oldukları için uzman kişiler tarafından açılarak kontrolden geçirilmesi ve gerekli tamirlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden yapılabilecek en iyi çözüm yolu; çamaşır makinesinin bağlı bulunduğu teknik servisi arayarak eve yetkili bir ekibin gelmesini istemektir.

Çamaşır Makinesinin Yumuşatıcı Konusunda Problem Çıkarmaması İçin Ne Yapılabilir?

Bir kez yumuşatıcı konusunda problem çıkarıp tamir edilmiş olan ya da henüz yumuşatıcı bölümüyle ilgili herhangi bir sorun yaşanmamış olan çamaşır makinelerinde yumuşatıcı gözünde oluşabilecek sıkıntılara önlem almakta büyük fayda vardır. Bunun için çamaşır makinelerinde özel olarak üretilmiş kireç önleyici tozların ya da sıvıların kullanılması gerekmektedir. Bu sayede olası bir yumuşatıcı gözü sorununun da önüne geçilebilmektedir. Ayrıca çamaşır makinelerinin yıkama işlemleri tamamlandığı zaman deterjan ve yumuşatıcının bulunduğu gözler iyice kurulanıp temizlenirse topaklanma ve kireçlenmenin de büyük oranda engellenmesi mümkün kılınmaktadır.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın