Ana Sayfa YEMEK Kefir Mayası Nasıl Saklanabilir?

Kefir Mayası Nasıl Saklanabilir?

Son yıllarda değeri iyice anlaşılmaya başlanan kefir, vücudun ihtiyacı olan en değerli probiyotiklerden bir tanesidir. İçerdiği yararlı bakteriler sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleyerek, vücudun dengelenmesine büyük rol oynar.

Kefir ülkemizde de en çok tüketilen besin maddelerinden bir tanesidir. Her gün bir bardak kefir içmek demek, sağlıklı yaşama ilk adım demektir.

Hazır kefir kullanmak istemeyenler ve daha da doğallıktan yana olanlar için kendi kefir mayalarını evlerinde yapmaları gerekmektedir. Bu mayalarla ilgili en zor kısımlardan birisi evde nasıl saklanacağıdır.

Buzlukta Saklayarak Donmasını Sağlayın

Kefirlerinizi 1 veya 2 aylık süreçler için saklamak istiyorsanız sizin için en uygun yöntem dondurma işlemi olacaktır. Kefirlerinizi güzelce yıkadıktan ve kuruladıktan sonra, plastik hava almayan bir saklama kabına veya ağzı sıkı kapalı içindeki havası çıkartılmış bir buzdolabı poşetine koyarak derin dondurucunuzda veya buzluk kısmında dondurabilirsiniz.

Kefir Mayasını En uzun Süre Muhafaza Etme Yöntemi; Kurutmak

Kurutmak her besin maddesi için geçerli olan en uzun saklama yöntemlerinden bir tanesidir. İçindeki suyu kaybeden maddeler çok daha uzun süre dayanabilirler. Bu nedenle kefirlerinizi kurutarak bir buçuk yıla kadar saklayabilirsiniz.

Öncelikle temiz içme suyu ile yıkayıp bir bez yardımı ile kurulayın. Sonrasında bir bezin üzerine yayarak temiz ve iyi havalanan bir yerde kurumaya bırakın. Kefiriniz en geç 1 hafta içerisinde kuruyacaktır. Kuruyan mayayı hava almayan bir poşet veya kavanoza koyarak, buzdolabınızın alt kısmında saklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Uyku Merhemi ile Tatlı Rüyalar

Bütün gece uyank kalmaktan bıktınız mı? Uyumakta hep zorluk mu çekiyorsunuz? Rahat bir uykuya...

Baharatlarınız İlk Günkü Tazeliğini Nasıl Korur?

Eve aldığınız baharatın bir kısmını kullandınız diğer bölümünü ise saklamak istiyorsunuz. Peki nasıl saklamak...

Yatak Odası Dekorasyonunda Yapılmaması Gereken Hatalar

Yatak odaları kutsal mekanlardır. büyüklüğü ne olursa olsun, nasıl dökeşmiş olursa olsun, yatak odasında...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,337BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Uyku Merhemi ile Tatlı Rüyalar

Bütün gece uyank kalmaktan bıktınız mı? Uyumakta hep zorluk mu çekiyorsunuz? Rahat bir uykuya dalmanıza yardımcı olacak bir ayak merhemenin tarifini vereceğiz. Bu sakinleştirici...

Baharatlarınız İlk Günkü Tazeliğini Nasıl Korur?

Eve aldığınız baharatın bir kısmını kullandınız diğer bölümünü ise saklamak istiyorsunuz. Peki nasıl saklamak gerektiğini biliyor musunuz? Size baharatları nasıl saklamanız gerektiğini bu yazıda...

Yatak Odası Dekorasyonunda Yapılmaması Gereken Hatalar

Yatak odaları kutsal mekanlardır. büyüklüğü ne olursa olsun, nasıl dökeşmiş olursa olsun, yatak odasında bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu yazımızda sizlere yatak odalarında...

Taze Meyve ve Sebzeleri Saklama Yöntemleri

Yerel pazarlardan mevsiminde aldığınız taze yiyecekleri saklamak sağlıklı mutfağın temelidir. Bu meyve ve sebzeleri tüketebildiğiniz kadarını tüketir kalanları ile doğru bir şekilde saklayabilirsiniz. Size...