Ana Sayfa HAYAT Saç Dökülmelerinin Önüne Nasıl Geçilebilir?

Saç Dökülmelerinin Önüne Nasıl Geçilebilir?

Saçları bayanların da erkeklerin de en çok önem verdiği ve dikkat ettiği yerlerin başında gelmektedir. Canlı ve gür saçlara sahip kişilerin özgüveni de oldukça yüksek olmaktadır. İyi bir görünüme sahip olmak için bakımlı ve dolgun görünen saçlara sahip olmak bütün bayanların hayalidir. Genetik olarak daha çok erkeklerde görülen hızlı saç dökülmesi sorunu pek çok bayan için de önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu sorunlara çözümler ise oldukça basittir.

Saçlarınızı Sıkı Bağlamak Saç Dökülmesini Arttırır

Saçlarınızı sımsıkı bağlayarak mükemmel bir görünüme sahip olabilirsiniz ancak bu esnada saçlarınız bağladığınız yerlerden kırılabilir hatta zorlanan saç kökleri dökülmeleri hızlandırabilir. Mükemmel bir görünüme sahip olmak için saçlarınızdan vazgeçmeyin.

Hormonal Bozukluklar Saç Dökülmesi Nedenidir

Metabolizma için olduğu kadar dış görünüşünüz için de önemli olan hormonal rahatsızlıklar da saç dökülmesine neden olmaktadır. Özellikle tiroit bezinden kaynaklanan hormonal dengesizlikler saç dökülmesi ve hızı üzerinde oldukça etkilidir.

Ani Kilo Değişimleri Saçlarınızı Direkt Etkiler

Pek çok bayanın kısa sürede hızlı kilo vermek için uyguladığı şok diyetler sağlıksız ve ani kilo kayıplarına neden olduğu için saçlarınızın da vücudunuz gibi yeterli beslenmesini engelleyerek saç dökülmenizi arttıracaktır. Bu sebeple ani kilo kayıplarından uzak durmak sağlıklı ve gür saçlara sahip olmanız açısından oldukça önemlidir.

Hamilelik Döneminde Saçlarınız Dökülebilir

Hamilelik dönemi pek çok sıkıntı ve değişimi içinde barındıran zor bir süreçtir. Bu süreçte anne adayı hem kendini hem de bebeğini beslemek zorunda olduğu için artan ihtiyaçları karşılayamadığında ilk önce zayıf düşen saçları olmaktadır.  Bu nedenle hamilelik döneminde sık sık saç dökülmesi sorunu yaşanmaktadır. Ayrıca gebelik esnasında hormonal değerlerde de ani değişimler yalandığı için saçlar bu süreçte en çok etkilenen yerlerin başında gelmektedir.

Yanlış Beslenme Saçlarınızı Olumsuz Etkiler

Saçların doğal yapısı bol miktarda keratinden oluşmaktadır. Beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler ve yek tip bir beslenme vücudunuzun yeterince keratin alamamasına ve saçlarınızın zayıf düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenme fiziksel sağlığınızın yanı sıra saçlarınızın güzelliği ve sağlıklı olması için de oldukça önemlidir. Ayrıca keratinin yanı sıra A vitamini de saçlar için önemli bir etkiye sahiptir.  A vitaminin fazlası saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle A vitaminini aşırı tüketmek saçlarınız için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. B vitamini de keratinin kullanılmasına yardımcı olan bir vitamin olduğu için saç dökülmesi sorunlarında B vitamini takviyesi de oldukça etkili çözümler sunmaktadır.

Saç Derisi Sorunları Saç Dökülmelerine Neden Olur

Saç derisinde meydana gelen egzama, mantar gibi deri enfeksiyonları saç kökünü etkileyerek saçlarınızın dökülmesini arttırmaktadır. Bu tür cilt rahatsızlıkları ile mücadele için doktor gözetiminde ilaçlar kullanarak saçlarınızın dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Alınabilecek Önlemler

Saçlarınız en hassas yeriniz olduğu için ayrı bir önem ve özen istemektedir. Saçlarınızı korunmak için öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı düzene sokmalı ve aşırı abur cubur tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir. Aşırı yağlı ve kalorili olan abur cuburlar hem vücudunuza hem de saçlarınıza büyük zarar vermektedir. Ayrıca saçlarınızın ıslakken iki kat daha hassas olduğunu unutmamalı ve ıslak saçlarınıza daha nazik davranmalısınız. Mümkünse saçlarınızı ıslakken değil kuruduğunda taramanız saç dökülmesi sorununuz açısından büyük bir önem taşımaktadır. Saçlarınızı şekillendirmek için kullandığınız yüksek ısıya sahip saç şekillendiriciler de saçın doğal nemini kaybederek hızla dökülmesine neden olmaktadır.  Bu tip yüksek ısılı saç şekillendiricileri kullanmayı azaltmak saçlarınızı korumak için size yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bu Sprey Deodorantı Yap ve Giysilerindeki Lekelere Veda Et

Terlemenin en kötü yanlarından biri giysiler üzerinde sarı lekeleri meydana getirmesidir. Bir çok kişi...

Sarımsak Ezici Nasıl Temizlenir?

Sarımsağın ezilmesinde yardımcı olan sarımsak eziciler, bayanların temizliği ile başı dertte olduğu bir alettir....

Kışlık Taze Fasulye Nasıl Hazırlanır?

Yazın son ayına geldiğimiz günlerde sebze ve meyveleri, kış mevsiminde de bu günkü tadıyla...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,342BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bu Sprey Deodorantı Yap ve Giysilerindeki Lekelere Veda Et

Terlemenin en kötü yanlarından biri giysiler üzerinde sarı lekeleri meydana getirmesidir. Bir çok kişi bu lekelerin terden meydana geldiğini sanıyor. Oysa bu lekeler ter...

Sarımsak Ezici Nasıl Temizlenir?

Sarımsağın ezilmesinde yardımcı olan sarımsak eziciler, bayanların temizliği ile başı dertte olduğu bir alettir. Ezicinin her bir gözüne kaçmış olan sarımsak parçalarının temizlenmesi ve...

Kışlık Taze Fasulye Nasıl Hazırlanır?

Yazın son ayına geldiğimiz günlerde sebze ve meyveleri, kış mevsiminde de bu günkü tadıyla yiyebilmek için kışlık hazırlık yapma zamanı geldi. Ağustos ayı sonları,...

Cildiniz Kahve ile Hayat Bulsun

Kahve, cilt bakımında ayrı bir yeri olan özel bir ürün. Çatlaklardan tutun da anti-aginge kadar cilde sayısız faydası var. Peki kahve cilt bakımında niçin...