Ana Sayfa HAYAT Cilt Bakım Ve Makyaj Malzemelerini Ne Sıklıkla Yenilemelisiniz?

Cilt Bakım Ve Makyaj Malzemelerini Ne Sıklıkla Yenilemelisiniz?

Aldığımız cilt bakım ürünlerini veya makyaj malzemeleri genellikle bitineye kadar kullanırız. Ancak bu ürünlerin de kullanım süreleri var. Rujunuz çok çabuk bitmeyebilir ama kullanım süresi dolunca atıp yenisini almamız gerekir. Aynı şekilde rimel ve yüz kreminizi de süresi dolunca yenilemek gerekiyor.

Ürünlerin formülleri farklı olsa da zamanla kötüleşirler. FDA, sadece güneş kremlerinin ve ürünlerinin son kullanma tarihlerinin üzerinde zorunluluğu getiriyor. Birçok ürünün formülü farklı olduğu için saklanma ve kullanma tarihleri farklıdır. Peki hangi ürün ne sıklıkla yenilenmelidir? Tabi ürünlerin zaman, hava, güneş ya da ısıya maruz kalıp kalmadığı da önemlidir.

Nemlendiriciler: Bir yıl ile 6 ay arasında

Çoğu nemlendiriciler açıldıktan sonra altı ay ile bir yıl içinde yenilenmelidir. eğer kreminiz bir kavanoz içinde ve parmaklarınızı kullanarak kremi alıyorsanız o zaman bakteriler daha hızlı üreyeceği için daha kısa raf ömrüne sahip olurlar. Bunun için pompalı ürünleri tercih edin. Ayrıca ürününüz zaman içinde bazı değişimlere uğrar. rengi, kokusu kıvamı değişebilir. Bu da size ürünün artık değişmesi gerektiğine dair işaretler verir.

Serum: 6-9 ay

Serumlar, yüksek performanslı ürünler olduğu için etkinliğini daha kısa sürede kaybeder. Bunun için raf ömürleri 6 ile 9 ay arasındadır. Okside C vitamini ya da diğer malzemeler havaya maruz kaldıklarında etkinliğini kaybeder. Bunun için havasız ambalaj içinde olan ürünleri almad daha iyi olacaktır.

Yüz yıkama temizleyicileri: 6 ay-1 yıl

Temizleyicilerin birçok çeşidi bulunur. Serin ve karanlık bir yerde tutulması halinde su bazlı ürünler genellikle 6 ay içinde kullanılması gerekir.  Yağ bazlı ürünler BHA, AHA gibi enzimler içerirler. Bunun için kullanım süreleri bir yıl gibidir.

Nemlendirici: Yaklaşık bir yıl

Nemlendiricilerin su bazlı ürünlere göre bakterilere karşı daha dirençlidir. Yağ bazlı nemlendiricilerin ömrü bir yıldan daha uzun da olabilir. Ancak doğru şekilde saklanması halinde. Nemlendiricileri serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmesi gerekir.

Vücut losyonu: iki yıl

Vücut losyonu nemlendirici gibi, bir yıl bazen iki yıl kadar kullanabilirsiniz. Tabi bu durum, gormülüne ve içinde barındığı bakteri miktarına bağlıdır. Bunun için üründeki değişimi iyi takip etmeniz gerekir.

Güneş kremleri: son kullanma tarihlerine bakın

SPF(güneş kremleri) FDA tarafından sıkı kontrol edilir ve kullanma tarihleri belirlenir. Ancak bazen son kullanma tarihi gelmeden de bozulmaya başlayabilir. Örneğin sıcakta araba içinde bırakılan krem daha hızlı bozulacaktır.

Fondöten: 6 ay-1 yıl

Fondöten veya kapatıcıları altı ay ile bir yıl arasında yenilenmesi gerekiyor. Bunların içinde toz olanları en iyisidir. Ancak toz kapatıcıları kullandığınız sünger veya fırçaların bakımı ve temizliği çok önemlidir. Sünger veya fırçalar temiz olmazsa üzerinde bakterileri cildinize geçirebilirsiniz.

Rimel: 3-6 ay

Rimel ve eyeliner her üç ila altı ayda bir değiştirilmesi gerekir. Aksi halde gözünüze bakteri geçebilir.

Ruj: Bir yıl

Rujların ömrü 2 veya 3 yıl olabilir ama tavsiye edilen süre bir yıldır. Çünkü bir yıl sonunda ruj, renk ve ışıltı özelliğini kaybetmeye başlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Naftalin ile Yapılacak 4 Şey

Kıyafet saklarken sadece naftalin kullanıyorsanız, yazımızı okuyun! Evin içinde ve çevresinde naftalini kullanabileceğiniz bu...

Evdeki Negatif Enerjiyi Çıkarmak İçin 8 İpucu

Eviniz kokulacak değil, huzur bulunacak bir yerdir. Eğer evinizde kendinizi huzursuz hissediyor ve negatif...

Tek Kalan Çorap ile Yapılacak 5 Şey

Sizin de sık sık tek kalan çorap sorununuz oluyor mu? Çoraplarınızda birini kaybettiğiniz zaman...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
450TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evdeki Rutubetten Kurtulmak İçin Çözümler

Evdeki Rutubetten Kurtulmak İçin Çözümler. Evinizde nem fazlaysa, duvarlarda küf ve hoş olmayan kokuyla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Bazı basit yöntemlerle, evinizdeki nemden ve...

Afrika Menekşesi Çicek Açmıyorsa

Afrika menekşeleri evlerimiz için çok güzel bitkilerdir. Ancak bazen menekşenizin çicek açmasında sorunlar yaşayabilirsiniz. Yeşil yaprakları vardır ama bir türlü çicek açmaz. Neden afrika...

Her Şey İçin Kullanabileceğiniz Koku Giderici Sprey

Çamaşırlarınızın ya evinizin güzel kokması için kullandığınız kimyasal içeren ürünler yerine, hem çamaşırlarda, hem de halılarda, koltuklar hatta çocuğunuz peluş oyuncağında bile kullanabileceğiniz doğal...

Patatesin Filizlenmesini Önlemek İçin Çok Pratik Yöntem

Patatesin filizlenmesini önlemek için evde bir yöntem denenir.  Patates özellikle nemli ortamlarda hızla filizlenmeye başlar. Patatesin filizlenmesini önlemek için çok basit bir yöntem uygulayabilirsiniz.Patatesleri,...