Ana Sayfa HAYAT Cilt Bakım Ve Makyaj Malzemelerini Ne Sıklıkla Yenilemelisiniz?

Cilt Bakım Ve Makyaj Malzemelerini Ne Sıklıkla Yenilemelisiniz?

Aldığımız cilt bakım ürünlerini veya makyaj malzemeleri genellikle bitineye kadar kullanırız. Ancak bu ürünlerin de kullanım süreleri var. Rujunuz çok çabuk bitmeyebilir ama kullanım süresi dolunca atıp yenisini almamız gerekir. Aynı şekilde rimel ve yüz kreminizi de süresi dolunca yenilemek gerekiyor.

Ürünlerin formülleri farklı olsa da zamanla kötüleşirler. FDA, sadece güneş kremlerinin ve ürünlerinin son kullanma tarihlerinin üzerinde zorunluluğu getiriyor. Birçok ürünün formülü farklı olduğu için saklanma ve kullanma tarihleri farklıdır. Peki hangi ürün ne sıklıkla yenilenmelidir? Tabi ürünlerin zaman, hava, güneş ya da ısıya maruz kalıp kalmadığı da önemlidir.

Nemlendiriciler: Bir yıl ile 6 ay arasında

Çoğu nemlendiriciler açıldıktan sonra altı ay ile bir yıl içinde yenilenmelidir. eğer kreminiz bir kavanoz içinde ve parmaklarınızı kullanarak kremi alıyorsanız o zaman bakteriler daha hızlı üreyeceği için daha kısa raf ömrüne sahip olurlar. Bunun için pompalı ürünleri tercih edin. Ayrıca ürününüz zaman içinde bazı değişimlere uğrar. rengi, kokusu kıvamı değişebilir. Bu da size ürünün artık değişmesi gerektiğine dair işaretler verir.

Serum: 6-9 ay

Serumlar, yüksek performanslı ürünler olduğu için etkinliğini daha kısa sürede kaybeder. Bunun için raf ömürleri 6 ile 9 ay arasındadır. Okside C vitamini ya da diğer malzemeler havaya maruz kaldıklarında etkinliğini kaybeder. Bunun için havasız ambalaj içinde olan ürünleri almad daha iyi olacaktır.

Yüz yıkama temizleyicileri: 6 ay-1 yıl

Temizleyicilerin birçok çeşidi bulunur. Serin ve karanlık bir yerde tutulması halinde su bazlı ürünler genellikle 6 ay içinde kullanılması gerekir.  Yağ bazlı ürünler BHA, AHA gibi enzimler içerirler. Bunun için kullanım süreleri bir yıl gibidir.

Nemlendirici: Yaklaşık bir yıl

Nemlendiricilerin su bazlı ürünlere göre bakterilere karşı daha dirençlidir. Yağ bazlı nemlendiricilerin ömrü bir yıldan daha uzun da olabilir. Ancak doğru şekilde saklanması halinde. Nemlendiricileri serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmesi gerekir.

Vücut losyonu: iki yıl

Vücut losyonu nemlendirici gibi, bir yıl bazen iki yıl kadar kullanabilirsiniz. Tabi bu durum, gormülüne ve içinde barındığı bakteri miktarına bağlıdır. Bunun için üründeki değişimi iyi takip etmeniz gerekir.

Güneş kremleri: son kullanma tarihlerine bakın

SPF(güneş kremleri) FDA tarafından sıkı kontrol edilir ve kullanma tarihleri belirlenir. Ancak bazen son kullanma tarihi gelmeden de bozulmaya başlayabilir. Örneğin sıcakta araba içinde bırakılan krem daha hızlı bozulacaktır.

Fondöten: 6 ay-1 yıl

Fondöten veya kapatıcıları altı ay ile bir yıl arasında yenilenmesi gerekiyor. Bunların içinde toz olanları en iyisidir. Ancak toz kapatıcıları kullandığınız sünger veya fırçaların bakımı ve temizliği çok önemlidir. Sünger veya fırçalar temiz olmazsa üzerinde bakterileri cildinize geçirebilirsiniz.

Rimel: 3-6 ay

Rimel ve eyeliner her üç ila altı ayda bir değiştirilmesi gerekir. Aksi halde gözünüze bakteri geçebilir.

Ruj: Bir yıl

Rujların ömrü 2 veya 3 yıl olabilir ama tavsiye edilen süre bir yıldır. Çünkü bir yıl sonunda ruj, renk ve ışıltı özelliğini kaybetmeye başlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Balonlu Naylon ile Yapılacak 10 Şey

Balonlu naylon eşyaları sarmak dışında çok daha farklı şeyler için kullanılabilir. Yazımızı okuyunca balonlu...

Himalaya Tuz Bloğu Kullanımı ve Bakımı

Unutmayın: Bir pembe himalaya tuz bloğu satın aldığınızda, kullanım ve bakım talimatları her zaman...

Naftalin ile Yapılacak 4 Şey

Kıyafet saklarken sadece naftalin kullanıyorsanız, yazımızı okuyun! Evin içinde ve çevresinde naftalini kullanabileceğiniz bu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kirli Fırın Tellerini Temizlemek İçin Şaşırtıcı Yol

Kirli fırın tellerini temizlemek kadınların kabusudur. Bu ince telleri çok kolay değildir. Bu yazımızda fırın raflarını temizlemenin basit ve şaşırtıcı bir yolunu anlatacağız.İhtiyacın olacak...

Balonlu Naylon ile Yapılacak 10 Şey

Balonlu naylon eşyaları sarmak dışında çok daha farklı şeyler için kullanılabilir. Yazımızı okuyunca balonlu naylonun kışın sizi nasıl sıcak tutabileceğini, sert yüzeylerin oturulması rahat...

Mikrofiber Bezleri Farklı Amaçlar İçin Kullanabilirsiniz

Mikrofiber bezler birkaç yıldır temizlik malzemeleri arasında en değerli araçlarından biri oldu! Bu süper emici bezler neredeyse tüm temizlik işlerini kolaylaştırır ve fonksiyonlarına göre...

Kokulu Ev Yapımı Sirkeli Yumuşatıcı Yapımı

Sirke harika bir yumuşatıcıdır. Ancak bir çok kişi sirke kokusunu sevmediği için veya kokunun giysilerinde kalabileceğini düşündüğü için kullanmak istemiyor. Bir çok kişi de...