Ana Sayfa HAYAT PRATİK Kızartma Tavası Alev Alırsa Ne Yapmalısınız?

Kızartma Tavası Alev Alırsa Ne Yapmalısınız?

Mutfağımızda yaptığımız işlerler sırasında küçük yangınlar çıkabilir. Özellikle kızartma yaparken veya fırında pişirme sırasında. Bu gibi durumlarda nasıl davranmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Eğer fırın veya mikrodalga içinde yangın varsa o zaman kapağını kapalı tutun ve kesinlikle açmayın. Fırın veya mikrodalga içinde oksijen bitince yangın da sona erecektir. Ancak bu işlemi yapmanıza rağmen halen yangın devam ediyorsa o zaman itfaiyeye haber vermeniz iyi olacaktır.

Bir kızartma sırasında tavanız alev aldıysa o zaman hemen ocağı kapatın ve tavanın üzerini de kapakla örtün. Elinize fırın eliveni giyerek tavaya musluğun içine koyun.

Yağdan kaynaklanan yangınlar sırasında kesinlikle söndürmek için su kullanmayın. Yağ suyun üzerinde kalacağı için hem yanmaya devam edecek hem de su sebebiyle yayılacaktır.

Eğer tavanızda çıkan yangın küçükse, o zaman önce ocağı kapatın. ardından yanan tavanın üzerine tuz veya karbonat serpin. Tuz ve karbonat yanmanın hızını yavaşlatacaktır. Kesinlikle yanan tavanın üzerine un atmayın. Patlamaya neden olabilirsiniz.

Yangın başka bir yerde ise ve küçükse o zaman ateşi boğmak için üzerine ıslak bir havlu veya bez atabilirsiniz. Ateşi kesinlikle mutfak önlüğü, bez veya kuru bir havlu ile söndürmeye çalışmayın. Alevlerin artmasına neden olabilirsiniz.

Eğer yangın sizin kontrol edeceğinizden daha hızlı bir şekilde yayılıyorsa o zaman hemen itfaiyeyi arayın. Güvenliğiniz için evdeki insanların dışarıya çıkarın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya...

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir?

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir? Polar kıyafetlerin sıcak ve yumuşak tutma özelliğinden dolayı pek çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir. Birkaç ortak suçlu var. Küflü Çamaşır Makinesi Çamaşır makinenizin...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya polikarbonattan yapılır. Lenslere zarar vermemek için çizikleri gidermeye çalışırken dikkatli...

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ

Yaşlanma Karşıtı En İyi 10 Esansiyel Yağ. Dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca kadın yaşları ilerledikçe yüzlerinde oluşan kırışıklıklardan kurtulmanın yollarını arıyor. Belki kırışıklıkları tamamen...

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri

Paslı Izgara Tellerini Temizleme Yöntemleri. Mangalınızı dışarıda bırakırsanız, paslı ızgara tellerini nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekebilir. Izgara tellerini paslanmadan tutmak için dış mekanda bırakmayın.Kullandığınız yöntem,...