Ana Sayfa YEMEK Sebzeleri Doğru Pişirme Yöntemlerini Öğrenin

Sebzeleri Doğru Pişirme Yöntemlerini Öğrenin

Günümüzde pek çok sebze ve meyve besin değeri açısından değişime uğramaktadır. Değişen yaşam koşulları insanların tükettikleri gıdalar üzerinde de şekillenmektedir. Yabani olarak yetişen pek çok sebze ve meyve ile satın alınanlar arasında büyük farklar gözlemlenebilmektedir. Yeteri kadar besin değeri düşük olan sebzeleri bir de yanlış pişirme yöntemleri ile tüketince kişiler sebze ve meyvelerden oldukça az vitamin alabilmektedir. Pek çok araştırmacı sebze ve meyvelerin nasıl pişirilmesi gerektiği konusunda araştırma yaparak en doğru pişirme yöntemlerini bulmuşlardır.

Domatesler Şişede Kullanılmalı

Özellikle kışa hazırlık için yapılan konserve ya da şişe domatesler besin değeri oldukça yüksek gıdalar arasında yer alıyor. Çünkü domateslerin pişirilmesi domateslerin besin değerinin artmasında oldukça etkilidir. Bu nedenle domatesleri önceden pişirmek gerekiyor.

Marulları Ayırarak Saklayın

Her ne kadar sebzelerin dalından ayrılması bazı uzmanlar tarafından önerilmese de marulun dallarından ayrılmış olarak saklanması konusunda pek çok uzman hemfikirdir. Yaprakların ayrılması sırasında marul içerisindeki vitaminler de açığa çıkmaktadır. Çünkü marul yaprakların korunması için köklerdeki besinler dallara doğru artış gösterir. Bu sayede marul yaprakları kendilerini korumaya alarak daha çok besinin ortaya çıkmasını sağlar. Fakat yaprakları ayrılan maruldaki bu besin değerleri zamanla düşmeye başlayacaktır. Bu nedenle marulların dalından ayrıldıktan sonra 1-2 gün içerisinde tüketilmesi önemlidir.

Ispanağın Suda Haşlanması Doğru Değil

Sebzelerin suda haşlanması sırasında vitamin değerlerinin suya geçme riski yüksek olduğundan dolayı su da haşlama önerilen bir yöntem değildir. Sebzelerin çorba haricinde suda haşlanması doğru bir yöntem olmadığından dolayı özellikle ıspanak gibi vitaminini kolayca suya veren besinleri su da haşlamak doğru olmayacaktır.

Salatalarda Doğru Yağ Kullanılmalıdır

Genellikle salatalar için ayrı satılan soslar tercih edilmektedir. Fakat bu soslar içerisinde çoğu zaman tatlandırıcılar yer almaktadır. Bu nedenle salatalara kendi yağını kendiniz koymalısınız. Salatalara yalnızca zeytin yağı kullanmanız gerekiyor. Zeytinyağı salatanın besin değerinin artmasına yardımcı olacaktadır.

Sarımsak Pişirilirken Dikkat Edilmeli

Sarımsakları doğradıktan sonra hemen sıcak tava ile buluşturmak doğru bir yöntem olarak görülmemektedir. Sarımsakların besin değerinin ortaya çıkması için sarımsakların doğrandıktan sonra bir süre bekletilmesi önerilmektedir. Sarımsakları doğrar iken metal bıçak yerine bambu bıçaklardan yardım alabilirsiniz.

Sebzelerde Yeşil Kısımlar Önemlidir

Kimi sebzelerde yeşil kabuklar ya da yapraklar kullanılmamaktadır. Örneğin yeşil soğan yemeklerde kullanılırken yalnızca beyaz yerleri kullanılmaktadır. Oysa yeşil kalak kısımlarında kullanılması önemlidir.

Patates Pişirimi Doğru Yapılmalıdır

Kimi zaman patatesler pişirildikten sonra sıcak olarak tüketilmektedir. Oysa 24 saat sonrasında tüketilen patatesteki nişastanın sindiriminin çok daha rahat bir şekilde yapıldığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle patates yemekleri tüketilirken mümkün olduğu kadar dinlendirmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Havuç Pişiriminde Yapılan Yanlışlar

Genellikle havuç yemeklere koyulduğunda küçük parçalara ayrılarak tüketilmektedir. Oysa havuçları bütün olarak pişirdikten sonra parçalara ayırmanız gerekmektedir.

Brokoli Tüketimi

Brokoli topraktan ayırıldıktan sonra besin değerinin büyük çoğunluğunu kaybeden bir sebze olduğundan dolayı mümkün olduğunca çabuk tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer almaktadır.

Kuru Fasulye Pişirimi

Kuru fasulye pek çok farklı şekilde pişirilmektedir. Kuru fasulyelerin besin değerini koruması için düdüklü tencerede pişirilmesi önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Magnezyum Eksikliğini Süper Toplarla Giderin

Magnezyum eksikliğini süper toplarla giderin. Magnezyum, insan sağlığı için en önemli besin öğelerinden biridir....

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin,...

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır?

Yumurta Tozu Nasıl Yapılır? Yumurta tozu elinizde fazla yumurta varsa yapmak için iyi bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...