Ana Sayfa YEMEK Sebzeleri Doğru Pişirme Yöntemlerini Öğrenin

Sebzeleri Doğru Pişirme Yöntemlerini Öğrenin

Günümüzde pek çok sebze ve meyve besin değeri açısından değişime uğramaktadır. Değişen yaşam koşulları insanların tükettikleri gıdalar üzerinde de şekillenmektedir. Yabani olarak yetişen pek çok sebze ve meyve ile satın alınanlar arasında büyük farklar gözlemlenebilmektedir. Yeteri kadar besin değeri düşük olan sebzeleri bir de yanlış pişirme yöntemleri ile tüketince kişiler sebze ve meyvelerden oldukça az vitamin alabilmektedir. Pek çok araştırmacı sebze ve meyvelerin nasıl pişirilmesi gerektiği konusunda araştırma yaparak en doğru pişirme yöntemlerini bulmuşlardır.

Domatesler Şişede Kullanılmalı

Özellikle kışa hazırlık için yapılan konserve ya da şişe domatesler besin değeri oldukça yüksek gıdalar arasında yer alıyor. Çünkü domateslerin pişirilmesi domateslerin besin değerinin artmasında oldukça etkilidir. Bu nedenle domatesleri önceden pişirmek gerekiyor.

Marulları Ayırarak Saklayın

Her ne kadar sebzelerin dalından ayrılması bazı uzmanlar tarafından önerilmese de marulun dallarından ayrılmış olarak saklanması konusunda pek çok uzman hemfikirdir. Yaprakların ayrılması sırasında marul içerisindeki vitaminler de açığa çıkmaktadır. Çünkü marul yaprakların korunması için köklerdeki besinler dallara doğru artış gösterir. Bu sayede marul yaprakları kendilerini korumaya alarak daha çok besinin ortaya çıkmasını sağlar. Fakat yaprakları ayrılan maruldaki bu besin değerleri zamanla düşmeye başlayacaktır. Bu nedenle marulların dalından ayrıldıktan sonra 1-2 gün içerisinde tüketilmesi önemlidir.

Ispanağın Suda Haşlanması Doğru Değil

Sebzelerin suda haşlanması sırasında vitamin değerlerinin suya geçme riski yüksek olduğundan dolayı su da haşlama önerilen bir yöntem değildir. Sebzelerin çorba haricinde suda haşlanması doğru bir yöntem olmadığından dolayı özellikle ıspanak gibi vitaminini kolayca suya veren besinleri su da haşlamak doğru olmayacaktır.

Salatalarda Doğru Yağ Kullanılmalıdır

Genellikle salatalar için ayrı satılan soslar tercih edilmektedir. Fakat bu soslar içerisinde çoğu zaman tatlandırıcılar yer almaktadır. Bu nedenle salatalara kendi yağını kendiniz koymalısınız. Salatalara yalnızca zeytin yağı kullanmanız gerekiyor. Zeytinyağı salatanın besin değerinin artmasına yardımcı olacaktadır.

Sarımsak Pişirilirken Dikkat Edilmeli

Sarımsakları doğradıktan sonra hemen sıcak tava ile buluşturmak doğru bir yöntem olarak görülmemektedir. Sarımsakların besin değerinin ortaya çıkması için sarımsakların doğrandıktan sonra bir süre bekletilmesi önerilmektedir. Sarımsakları doğrar iken metal bıçak yerine bambu bıçaklardan yardım alabilirsiniz.

Sebzelerde Yeşil Kısımlar Önemlidir

Kimi sebzelerde yeşil kabuklar ya da yapraklar kullanılmamaktadır. Örneğin yeşil soğan yemeklerde kullanılırken yalnızca beyaz yerleri kullanılmaktadır. Oysa yeşil kalak kısımlarında kullanılması önemlidir.

Patates Pişirimi Doğru Yapılmalıdır

Kimi zaman patatesler pişirildikten sonra sıcak olarak tüketilmektedir. Oysa 24 saat sonrasında tüketilen patatesteki nişastanın sindiriminin çok daha rahat bir şekilde yapıldığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle patates yemekleri tüketilirken mümkün olduğu kadar dinlendirmeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Havuç Pişiriminde Yapılan Yanlışlar

Genellikle havuç yemeklere koyulduğunda küçük parçalara ayrılarak tüketilmektedir. Oysa havuçları bütün olarak pişirdikten sonra parçalara ayırmanız gerekmektedir.

Brokoli Tüketimi

Brokoli topraktan ayırıldıktan sonra besin değerinin büyük çoğunluğunu kaybeden bir sebze olduğundan dolayı mümkün olduğunca çabuk tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer almaktadır.

Kuru Fasulye Pişirimi

Kuru fasulye pek çok farklı şekilde pişirilmektedir. Kuru fasulyelerin besin değerini koruması için düdüklü tencerede pişirilmesi önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Evinize Lavanta Kokusunu Yaymanın En Etkin Yolu

Lavanta mumları, tütsü, uçucu yağlar ve kurutulmuş lavanta, stresi azaltmak, rahatlamayı ve uykuyu arttırmak...

Soğan, Limon Filesini Atmamanız İçin Çok İyi Bir Neden

Genelde çöpe atılan malzemeleri farklı işler için kullanmak atığı azaltmanın yanı sıra paranızın da...

Seramik Tavanızın Rengi Mi Değişti? Yapıştırıyor Mu?

Renk değişikliği ve yapışkan noktalar, seramik tencere severlerin sorunudur. Yağ artıkları, safsızlıklar ve sıcak...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,413BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evinize Lavanta Kokusunu Yaymanın En Etkin Yolu

Lavanta mumları, tütsü, uçucu yağlar ve kurutulmuş lavanta, stresi azaltmak, rahatlamayı ve uykuyu arttırmak için yüzyıllar boyunca kullanılan hafif, çiçekli bir kokuya sahiptir. Bazı...

Soğan, Limon Filesini Atmamanız İçin Çok İyi Bir Neden

Genelde çöpe atılan malzemeleri farklı işler için kullanmak atığı azaltmanın yanı sıra paranızın da cebinizde kalmasına yardımcı olur. Pazardan, marketten soğan, patates ya da...

Seramik Tavanızın Rengi Mi Değişti? Yapıştırıyor Mu?

Renk değişikliği ve yapışkan noktalar, seramik tencere severlerin sorunudur. Yağ artıkları, safsızlıklar ve sıcak noktalar olağan şüphelilerdir, pişirme spreyleri ve diğer katkı maddeleri nedeniyle...

Döküm Tavadaki Çizikler Nasıl Giderilir?

Aşçılar, uzun yıllardır döküm tava kullanmaktadır ve pişirme kapları zamana dayanır. Çizikler, ezikler ve çukurlar, demir tencere dökümünde, özellikle insanların ikinci el veya miras...