Ana Sayfa SAĞLIK Saçlarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Saçlarınız Sağlığınız Hakkında Ne Söylüyor?

Yaşam şeklinizden strese, beslenme planınızdan hormonlarınıza kadar vücudunuzla ilgili her şey saçlarınızın sağlığı üzerinde çeşitli etkilere sahip. Bahsedilen bu durumlar, saç tellerinizin kalın ve parlak ya da ince ve kırılgan olmalarının nedenleri. İşte bu nedenle saçlarınızın verdiği sinyallere kulak vermekte fayda var.

 

Saçların Fazlaca Dökülmesi Ne Demek?

Günde 100 tel kadar saç dökülmesi kadınlar için normal kabul edilen bir durum. 100 telin üzerinde olmak üzere saçınızı tararken fazlaca dökülmesi yada yastık gibi yerlerde tutam tutam dökülmüş saçların öbeklerinin olması bu vücudunuzda hormonal bir bozukluk olduğuna işaret. PCOS olarak adlandırılan bu duruma Polikistik Over Sendromu denilmektedir. Bu hastalık yumurtalıkların gereğinden fazla miktarda erkeklik hormonu üretmesi anlamına gelmekte olup bu durum saçların zayıflamasına ve nihayetinde dökülmesine yol açmaktadır. Bu hastalığın diğer belirtileri bel kısmında aşırı yağlanma, yüz bölgesinde tüylenme, adet düzensizliği ve akne yer almaktadır.

 

Ne yapmalı?

Görülme sıklığı % 7 olan bu sendrom, organik yiyeceklerle beslenen ve günde en az 30 dakika kadar spor yapan kişilerde minimal seviyeye inmektedir. Adet günlerini düzene sokmak için ise ilaç kullanılabilir. Şampuan kullanımın ise saç dökülmesini artırdığı ise sadece bir şehir efsanesi. Saçlar dökülmeye başladı ise saç derisi çoktan dökülmeye programlanmış demektir. Sizin yapacağınız tek şey saçı temiz tutmak.

 

Esnek Saç Yapısının Anlamı Nedir?

Şayet saçlarınızda düğümler görülmekte ise bu belirti sizde hipotiroid olduğunu göstermektedir. Bu sendrom, troid bezinin yetersiz miktarlarda hormon ürettiği ve metabolizmanın yavaş çalıştığı anlamına gelmektedir. Bu bezler hormonal sistemi düzenleyen ana bezler olup saç seklinizin belirlenmesinde de rolleri vardır. Hastalığın diğer semptomları ise sebepsiz kilo alma, genel yorgunluk ve uyku hali ve üşüme olarak sıralanabilir.

 

Ne yapmalı?

Yapılacak ilk şey bir hekim kontrolünden geçmek. Tiroit testleri yaptırılarak ilaçlı tedaviye başlamak en mantıklı yaklaşım olacaktır. Eğer saç boyası kullanmaktaysanız parlak olmayan renkleri seçmekte saç sağlığınızı korumak açısından doğru bir tercihtir.

 

Saçta Seyrelme Ne Anlama Gelir?

Bu durum akıllara önce saç kıran hastalığını getirmektedir. Genetik faktörlere bağlı olarak da gelişen bu hastalık zamanla sağlıklı hücrelere de zarar vermeye başlayacaktır.

 

Ne yapmalı?

Doktora danışılmalı ve bu durumun kortizon tedavisi ile giderilip giderilemeyeceği ve sorunun bağışıklık sisteminden kaynaklı olup olmadığı araştırılmalıdır. Belki de karşılaşılan durum stresli yaşamın vücudunuzdaki bir yansıması olup stresinizi azaltacak önlemlerle bu sıkıntıdan kurtulabilmeniz mümkün olabilecektir.

 

Saçların Zamanından Önce Beyazlaması Ne Anlama Gelir?

Bu durum genellikle bir sağlık sorunu anlamına gelmemektedir. 35 yaş altında görülen saç beyazlamaları genelde folik asit ve B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu iki madde renk pigmentlerinin onarma özelliği gösterdiklerinden eksikliklerinde saç tellerinde beyazlama görülmesi son derece doğal bir durumdur.

 

Ne Yapmalı?

Bu gibi durumlarda B12 vitaminince zengin besinler olan kırmızı et, deniz ürünleri, kümes ürünleri ve süt tüketilmesi önerilmekte. Folik asit için ise bezelye ve güçlendirici tahıllar ile lifli yeşil sebze tüketimleri artırılmalıdır. Bunların dışında olmak üzere saç boyamakta başka bir çözüm yolu olup kimyasal madde kullanmak istemeyen bireyler için ise kına kullanımı ile beyazların kapatılması konusunda en makul yol olarak gözükmektedir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,808BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...