Ana Sayfa HAYAT Evde Ağda Yapmanın Püf Noktaları

Evde Ağda Yapmanın Püf Noktaları

0
1792

Ağda yapmak, istenmeyen tüylerden kurtulmanın hiç şüphesiz en etkili, en sağlıklı fakat en oyalayıcı çözümü. Bu nedenle ağdayı tercih eden kadınların birçoğu bu işi profesyonellere bırakmaktan yana. Bu kararlarında da onlara hak vermemek pek de mümkün değil. Evde saatler harcayarak yapabildiğiniz bir ağdayı kuaförler çok daha kısa sürede ve mükemmel bir şekilde halledebiliyor.

 

Ancak yine de hijyen konusuna takıntılıysanız veya düzenli olarak buna para ayırmak istemiyorsanız, evde ağda işini daha kolay şekilde halledebilmeniz mümkün. Aşağıdaki ipuçlarına göz atarak bir sonraki ağda deneyiminizde kızarıklık, acı, tahriş gibi olumsuz durumlarından kurtulabilir, evde çok daha pratik bir şekilde bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

1.     Tüylerinizin Yeterince Uzamış Olduğuna Dikkat Edin

Ağdadan en iyi sonucu almak istiyorsanız, tüylerinizin en az yarım santim kadar uzamasını beklemeniz gerekiyor. Sir ağdayla daha kısa boyuttaki tüyleri almanız da mümkün, ancak bazı tekniklere dikkat etmeniz gerekiyor. İsterseniz tüylerin uzamasını bekleyebilir veya kalan kısa tüyleri iple almayı deneyebilirsiniz.

2.     Ağdayı Yeterince Sıcak Tutun

Ağdanızı ısıttıktan sonra ısı kaynağından alıyorsanız, ağdanız bir müddet sonra soğumaya ve sertleşmeye başlar. Bu da ağdanın hem daha etkisiz olmasına hem de canınızı daha çok yakmanıza neden olur. Ağdayı sürekli aynı ısıda tutabilmek için ağda ısıtıcılarından edinebilirsiniz.

3.     Cildinizi Gergin Tutun

Ağdayı çekerken cildinizi gergin tutmaya özen göstermelisiniz. Özellikle yumuşak ve hassas bölgelerde cildinizi germeden ağdayı çekmeye çalışırsanız canınız çok yanabilir ve ağdadan hiçbir sonuç alamazsınız. Burada asıl amaç, ağdayla cildi değil, tüyleri çekmektir. Fakat ağdayla cildinizi de çekerseniz, bu kez birkaç dakika içinde oluşan morluklara merhaba demeye hazırlanın!

4.     Cildinizi Ağdaya Hazırlayın

Cildiniz temiz ve kuruysa, ağdadan en iyi sonucu alacaksınız demektir. Temizlenmemiş bir cilde ağda yapmak, kızarıklık ve sivilcelere davetiye çıkarır. Eğer sir ağda kullanacaksanız ve cildiniz de yağlıysa, sir ağda hiçbir işe yaramayabilir. Bu nedenle sadece su ve hassas bir sabun kullanarak ağda yapacağınız bölgeyi temizleyin ve nazikçe kuruladıktan sonra ağdaya başlayın. Aynı zamanda ağdadan önce cildinizi hafifçe pudralarsanız, ağdanın tahriş etkisini de en aza indirmiş olursunuz.

5.     İnce Tabaka Halinde Uygulayın

Ağdayı kalın bir tabaka halinde sürmek size daha etkili bir sonuç alacağınız izlenimini uyandırsa da, buna inanmayın. Ağdayı ince bir tabaka halinde sürerseniz, ağda bandını çektiğinizde tüm ağdanın cildinizden kurtulması çok daha kolay olur ve canınız daha az yanar. Düşünülenin aksine, ince bir tabaka ağda da tüm tüylerinizi almakta oldukça etkilidir. Ağdayı sürerken tüylerin çıkış yönüne doğru, cildinize 45 derecelik bir açıyla sürmeye dikkat edin.

6.     Ağdayı Yavaş Çekmeyin

Ağdayı yavaş çekmek, yapılacak en kötü hatalardan biridir. Bu şekilde hem canınız çok daha fazla acır, hem de tüm tüyler olduğu yerde kalır. Ağda bandını, tüylerin çıkış yönünün aksine, hızlıca ve tek harekette çekmelisiniz. Bunu kendi kendinize yapmak size çok zor geliyorsa, evdeki birinden yardım alabilirsiniz.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın