Ana SayfaSAĞLIKDudakta Oluşan Kabarcıklar Nasıl Geçer?

Dudakta Oluşan Kabarcıklar Nasıl Geçer?

Soğuk yara olarak da bilinen dudak kabarcıklarına, herpes simpleks tip 1 virüsü neden olur. Kabarıklıklar çoğunlukla ağız veya çevresinde oluşur ve genellikle iki ila üç hafta içinde düzelir.

Dudak kabarcıkları, hayat boyu sürecek bir tahriş edici olabilirler. Çünkü bu virüs hayat boyunca vücutta kalır. Hastalığa bağlı kabarıklıklar; stres, güneş ışığına aşırı maruz kalma, hormonal değişiklikler, cilt travması veya zayıflamış bir bağışıklık sistemi tarafından tetiklenebilir.

Dudak kabarcıkları ağrılıdır, şişme ve yanma ile birlikte uyuşma hissi ve karıncalanma da eşlik eder. Küçük beyaz kabarcıkların bir kümesi olarak görülürler ve genellikle virüs etkinleştirildiğinde aynı noktada veya aynı alanda tezahür ederler. Kabarcıklar deri altından tam çıkmasalar dahi, son derece can yakabilir ve güzelliği bozabilirler.

Dudaklardaki Kabarcıklardan Kurtulma Yöntemleri

Dudak şişlikleri için reçetesiz satılan ilaçlar vardır, ancak bu ilaçlar her zaman etkili olmazlar ve etki süresi çok zaman alabilir. Bunun yerine, sadece dört ila beş gün içinde şişlikleri hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı basit, doğal ev ilaçlarını deneyebilirsiniz.

En iyi sonuçları elde etmek için, ilk kabarma hissini fark ettiğiniz anda hemen bu yöntemleri kullanmanız gereklidir. Erken kullanım kabarcıkların süresini ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, antiviral özellikleri nedeniyle dudak kabarcıklarını hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Çay ağacı yağı, 1 ölçek yağ 3 ölçek su ile birleştirilerek seyreltilir. Pamuklu bir top kullanarak, etkilenen bölgeye günde üç kez seyreltilmiş çay ağacı yağı uygulanır. Birkaç gün içinde dudak kabarcıklarının tamamen iyileşmesi gerekir.

Alternatif olarak, eşit miktarda çay ağacı yağı ve zeytinyağı karıştırın. Bir miktar okaliptüs yağı ekleyin. Bu çözümü blister üzerine günde üç kez dört ila beş gün boyunca uygulayın.

Tam Yağlı Süt

Dudak kabarcıkları için başka bir basit tedavi, tam yağlı süttür. Yağlı süt, dudak kabarcıklarına neden olan virüse karşı yardımcı olan immünoglobulinler ve kalsiyum içerir. Ayrıca sütün içinde, antiviral özelliklere sahip monokaprin olarak bilinen bir yağ türü vardır. Süt ayrıca iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Pamuklu top yardımıyla sütü etkilenen bölgeye uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekletin. Soğuk süt ağrıyı azaltacak ve karıncalanma hissini rahatlatacaktır. Bunu günde birkaç kez, 3-4 gün boyunca yapın.

Ayrıca, bir çay kaşığı zerdeçalla günde iki kez bir hafta süreyle sıcak süt içebilirsiniz. Zerdeçal, dudak kabarcıklarıyla ilişkili ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

Hidrojen Peroksit (Oksijenli Su)

Hidrojen peroksit doğal bir dezenfeksiyondur ve bu nedenle ateş kabarcıklarına bulaşabilecek bakteri öldürmede çok etkilidir. Dudak şişkinliklerine neden olan herpes virüsü; nemli, sıcak ortamlarda gelişir. Hidrojen peroksit kullanmak, etkilenen alanı kurutacak ve nemden koruyacaktır.

%3 hidrojen peroksit çözeltisinin içine bir miktar pamuk batırın ve kabarcıkların üzerine koyun. Birkaç dakika bekletin ve ardından alanı ıslak bir bezle silin. Bu yöntemi günde üç veya dört defa, iki ila üç gün tekrar edin.

Alternatif olarak, iki ezilmiş aspirin ve bir çay kaşığı %3 hidrojen peroksitten bir macun yapın. Karışımı pamuklu bir top kullanarak etkilenen bölgeye uygulayın. Sadece iki üç dakika bekletin. Alanı ılık suyla temizleyin. Bunu iki günden fazla olmamakla birlikte günde bir kez yapın.

Buz

Soğuk kompresler, ağrıları önemli derecede hafifletebilir, ayrıca dudak kabarcıklarıyla ilişkili şişme ve kızarıklığı da azaltabilir. Ayrıca durumun yayılmasını önleyecektir.

Birkaç buz küpünü bir bezle sarın. Etkilenen alanın üzerine 10 ila 15 dakika boyunca yerleştirin. Her üç dört saatte bir tekrarlayın. Her seanstan sonra bölgeye limon balsamı merhemini kalın bir tabaka uygulayın. Bu çözüm, kabarcıkların oluşmasından birkaç gün veya birkaç saat önce genellikle ortaya çıkan, başlangıç hassasiyetinizi veya dudakta sızıya benzer bir his hissettiğinizde kullanıldığı takdirde en iyi sonucu verir.

Sarımsak

Sarımsak, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde dudak kabarcıklarından kurtulmak istediğinizde güvenebileceğiniz malzemelerden biridir. Sarımsak, dudak kabarcıklarını tedavi etmeye yardımcı olan antiviral ajanlar olarak çalışan enzimler içerir. Ayrıca, anti bakteriyel özellikleri bölgeyi dezenfekte etmeye ve iyileşme süresini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler