Ana Sayfa YEMEK Filtre Kahve Yapmanın Püf Noktaları

Filtre Kahve Yapmanın Püf Noktaları

Pek çok kişinin severek tükettiği filtre kahveler özenle yapıldıkları takdirde hoş lezzetleri ile içenleri mest etmektedir. Birçok içecek türünde olduğu gibi filtre kahve yapımında da dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunur. Bu noktalara önem verilmesi halinde dileyen herkes kaliteli ve ünlü markaların filtre kahvelerini aratmayacak derecede başarılı kahveler yapabilir.

Filtre Kahve Hangi Yöntemler ile Hazırlanabilir?

Filtre kahve hazırlarken işin temeli kahveyi bir süre sıcak su ile demlemekten geçmektedir. Filtre kahve yapabilmek için günümüzde çeşitli kahve yapımı araçları bulunur ve bu araçların arasında en çok tercih edilenleri kahve makineleri ile kahve presi ismindeki pistonu bulunan demliklerdir. Filtre kahve yapımında kullanılan pistonlu kahve demliklerine french press ismi de verilmektedir.

Filtre Kahve İçin Doğru Kahve Türünün Alınması

Filtre kahveyi lezzetli şekilde yapabilmek için kahve makinesi ya da prese uygun dövülmüş kahve çekirdeklerine ihtiyaç vardır. Pek çok aktardan kolaylıkla temin edilebilecek olan dövülmüş kahveyi damak tadına göre çeşitli aromalar ile almak mümkündür. Alınacak olan kahvenin sertliği kahveyi yapacak olan kişilerin zevkine göre tercih edilebilir. Dövülmüş kahveler aktardan alınabileceği gibi elektrik ya da farklı şekillerde çalışan kahve dövme makinelerine sahip olunması ile evde de öğütülebilir. Kahve değirmenleri bu tür işlemlerde sıklıkla kullanılan kahve öğütme araçlarına örnek olarak verilebilir.

Filtre Kahvede Öğütme Tekniğinin Önemi

Filtre kahve yapmanın püf noktası; kahvenin çok fazla inceltilmeden orta kalınlıkta öğütülmesinin altında yatmaktadır. Kahveyi iyi öğütmeyip kalın kahve çekirdekleri bırakmak istenilen aromanın alınmasına engel olacaktır. Çok ince taneler şekline dönüştürmek ise suyun kahvenin içinde doğru şekilde ilerlemesinin önünü keserek kahvenin ideal demlenme oranını düşürecektir. Kahveyi öğütmenin ya da aktardan hazır öğütülmüş olarak almanın dışında pek çok markette ground coffee ismi ile de temin edebilmek mümkündür.

Kahve Makinesi ile Filtre Kahvenin Püf Noktaları

Kahve makinesi ile lezzetli filtre kahveler yapabilmek aslında sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Bu işin püf noktasında öncelikle kahve makinesinin haznesine yeterli miktarda su doldurmak vardır. Sonra ise kahvenin konulacağı bölümün filtreye sahip olması halinde doğrudan bu alana kahve konulur. Filtreli bir bölüm olmaması durumunda aynı alanın kenar kısımlarında boşluk kalmayacak bir sistem ile yerleştirme işlemi yapılır. Filtre kahvede iyi lezzet yakalamak isteyen kişilerin bir fincan kahve başına yaklaşık 6 ila 8 gram arasında kuru kahve koyması istenilen aromanın yakalanmasını sağlayacaktır. Bu ölçüyü 1 tatlı kaşığı kuru kahve ya da varsa 1 kahve ölçeği olarak betimlemek mümkündür. Fakat daha farklı damak tatlarını deneyimlemek isteyenler konulan kuru kahve miktarını azaltıp arttırmayı deneyebilirler. Kahvenin kaliteli olabilmesi için diğer bir püf nokta da filtre seçiminde makinenin ölçülerinin göz önüne alınması ve beyazlatılmamış olan kağıttan yapılma filtreler kullanılmasıdır.

Kahve Presi ile Filtre Kahvenin Püf Noktaları

Leziz filtre kahve hazırlamanın püf noktaları arasında kahve presi kullanımı da bulunur. Bu teknikte dikkat edilmesi gereken şey; öğütülme işlemine girecek olan kahvenin makinede yapılan kahveye göre bir miktar daha kalın olması gerektiğidir. Presin içerisine kahve makinesindeki ölçeğe uygun şekilde kahve konulur ve üstüne sıcak su ilave edilir. Burada önemli olan bir püf nokta da; sıcak suyun kaynadığı anda değil, kaynama işlemi bittikten 1-2 dakika sonra kahvenin üstüne eklenmesidir. Ayrıca kahve ile suyun metal bir kaşık yerine tahta kaşık kullanılarak karıştırılması önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Çileğin Uzun Süre Taze Kalması İçin 3 Basit Kural

Çileğin Uzun Süre Taze Kalması İçin 3 Basit Kural.. Çilekler yumuşak ve narin meyvelerdir,...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,861BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...