Ana Sayfa YEMEK Günün Stresini Atmanıza Yardımcı Olacak 8 İçecek

Günün Stresini Atmanıza Yardımcı Olacak 8 İçecek

Gün içinde gerek ev işleri gerek iş hayatı stresle dolmanıza neden olur. Hayatın her alanında stresle yaşamayı öğrenen insan, her ne kadar bunu kabullenmiş görünse de vücut, bir süre sonra hastalanarak, saç dökülmesiyle, kilo vermeyle bu strese tepki vermeye başlar. Her gün düzenli olarak stresinizi azaltacak, kaygılarınızı dindirecek yöntemler uygulamanızda fayda vardır. Bunun için besinlerden başlayabilirsiniz. Özellikle çaylar, bu konuda size en çok yardımı dokunan besinler olacaktır.

Bitki çaylarını, stres azaltan ürün olarak tüketmek mümkündür. Fakat dikkat edilmesi gereken detayları da atlamamalısınız. Her bitkiyi kaynatıp içemezsiniz. Bazı bitkilerin içinde bulundurduğu güç çok fazladır. Buna bağlı olarak yan etkiler de doğurabilir. Bitkiyi kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını bilmelisiniz. Buna bağlı olarak alerjiniz varsa asla tüketmemelisiniz. Ayrıca hamilelik sürecinde bitki çaylarını detaylı olarak doktorunuza danışmalısınız.

  • Ballı Papatya Çayı

Vücutta yer edinmiş olan stresi, negatif enerjiyi uzaklaştırma konusunda bilinen en eski çay papatya çayıdır. Hem sakinleştirici hem de dinlendirici etkisi olan bu çayı içmek için sallama olanından çok doğal olanını tercih etmenizde fayda var.

Asırlardır kas spazmlarını hafifletmek amaçlı kullanılan papatya çayı, pek çok kültürde de yer edinmiş durumda. Strese dayalı vücut hastalıkları ve huzurlu uyku için başvurulan ilk çaylardan biri olan bu çay, kurutulmuş papatyalardan yapılır. Bir yemek kaşığı papatyayı bir cezve suda güzelce kaynatın. Kaynadıktan sonra yaklaşık 10 dakika demleyin. Bu demleme sırasında ağzını kapayın. Sonra bir çay kaşığı bal ile tatlandırın. Daha lezzetli olacaktır.

  • Pekmez ve Melisa Bitkisi

Depresyon tedavilerinde sıkça kullanılan melisa bitkisi, kaygı azaltma özelliğine sahiptir. Gün içinde tedirgin olduğunuz, enerjinizi düşüren ne varsa bu bitki yardımıyla aşmanız mümkün. Daha çık sıcak su ile kullanılan bitkinin farklı tüketim yolları da bulunmaktadır. Fakat gün içinde biriktirdiğiniz stresi, sıcak suda hazırlanmış melisa çayı ile aşabilirsiniz.

Günde 3 bardağa kadar tüketilebilen melisanın hazırlanışı şöyle: 3 çay kaşığı melisa sıcak su içine atılarak kaynatılır. Sonra 2 dakika demlemeye alınır. Süzüldükten sonra yarım çay kaşığı pekmez ile karıştırılır. Hafif soğuduktan sonra rahatlıkla tüketebilirsiniz.

  • Portakal Suyunun Pozitif Enerjisi

Özellikle kış mevsiminin şifalı meyvelerinden biri olan portakal hem stresinizin hem de hastalıklarınızın düşmanı olabilir. Bir meyveden çok daha fazlası olan portakalı hem dilimleyerek yiyebilir hem suyunu sıkıp içebilir hem de kek ve kurabiyelerde kullanabilirsiniz. Nasıl kullanırsanız kullanın fark etmeksizin size şifa verecektir.

Güne başlarken bir bardak taze sıkılmış portakal suyu, çok daha enerjik başlamanızı sağlar. İş yerinizde ya da döndüğünüzde vücudunuzun dinlenmesine ihtiyaç duyduğunuzda hemen portakal suyu tüketin. Vücudunuzda rahatlama hissiyle beraber negatif enerjiden kurtulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca enerjinizin de yenilendiğini rahatlıkla fark edersiniz.

  • Nanenin Sinir Sistemine Faydaları

Vücutta yer etmiş olan negatif enerjinin atılmasını sağlayan bitkilerden biri de nanedir. Hemen her türlü kullanımında faydası görülen bu bitki, içecek olarak tüketildiğinde de olumlu sonuçlar verir.  Ayrıca vücudun yenilenmesi ve gençleşmesi için de kullanılan kozmetik ürünlerin de ham maddelerini oluşturur.

Özellikle baş ağrısına birebir olan nane, ihtiyacınız olan dinlenmeyi size verecektir. Hem rahatlıkla tüketebilir hem de her yerde bulabilirsiniz. Bir bardak sıcak su içine 4 nane yaprağı atarak kaynatın. Demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra keskinliğini azaltmak için içine bir çay kaşığı bal, bir minik dilim limon atın. Sonra tüketebilirsiniz. Bitki çayını, evde kendiniz yaparsanız çok daha faydalı olduğunu görebilirsiniz.

  • Ayranın Stres Azaltma Etkisi

Gün içinde yediğiniz her besinin yanına yakışan içeceklerden biri de ayrandır. Hem kasları gevşetme hem de şifa verme özelliğine sahip bu içecek, özellikle mide için oldukça faydalıdır. Stres ve gerginlikten en kolay etkilenen organ midedir. Gün içinde devamlı negatif enerji altındaysanız mide ağrılarınızdan fark edebilirsiniz. Ağrınızı hissettiğiniz an çok soğuk olmayan tuzlu bir ayran tüketebilirsiniz. Midenizi yatıştıracaktır.

Hissettiğiniz stres midenize yansımışsa yoğunluğu fazladır. Evde, ev yoğurdu ile yaptığınız kendi ayranınızı her gece yatmadan önce içerseniz vücudunuzun dinlenmiş bir şekilde uyandığını fark edebilirsiniz. Uyumadan hemen önce bir bardak ayran tüketmek, aynı zamanda cildin güzelleşmesi için de faydalıdır.

  • Ballı Süt ve Strese Faydası

İş hayatınızın ya da sosyal hayatınızın negatif enerjisinden, stresinden ve yoğunluğundan olumsuz etkilendiğinizi düşünüyorsanız içebileceğiniz içeceklerden bir diğeri de süttür. Herhangi bir alerjiniz yoksa aynı zamanda yoğun olarak mide rahatsızlığına sebep olmuyorsa süt tüketiminin faydası tartışılamaz.

Çok soğuk ya da çok kaynar olmadıktan sonra özellikle hafif ısıtılmış olarak içeceğiniz taze süt stresinizi %90’a kadar azaltacaktır. Hazır sütlerden ziyade taze satılan yerlerden almanız çok daha faydalıdır. Sütü kaynattıktan sonra bir çay kaşığı bal ya da pekmezle rahatlıkla tüketebilirsiniz.

  • Çay ve Limon İkilisi Şifa Kaynağıdır

Gün içinde çok fazla tüketilen çay, vücudunuzun gerilmesini ve stres altında hissetmesini sağlar. Her şeyin fazlasının zarar olması gibi çayın da fazlası zarardır. Fakat çay, düzeyli bir şekilde kullanıldığında vücudun gevşemesini ve iyi hissetmesini de sağlamaktadır.

Güne başlarken içeceğiniz sıcak bir çay, uyanmanızı ve enerji dolmanızı sağlar. Bununla beraber sabah, öğle ve akşam olmak üzere yalnızca üç bardak tüketmenizde fayda vardır. Çayı içerken yanında şekerden ziyade bal kullanmalısınız. Çünkü şeker daha çok zararlı bir içecek ortaya çıkaracaktır. Çaya eşlik edebilecek bir diğer bitki de limondur. Limon, kanı sulandırarak vücudunuzda enerji artışı sağlar. Kendinizi bitkin ve yorgun hissettiğinizde limonlu bir bardak çay iyi gelecektir.

  • Su, Büyük Bir Mucizedir

Suyu, gün içinde sadece susadığınızda tüketirseniz vücudunuz acil durumlar için ihtiyaç duyduğu bölgeye gönderir. Fakat siz her gün en az 2,5 lt su içerseniz o zaman mutluluk hormonundan kanserle savaşa kadar su faydalı olur. Neredeyse hiç su içmeyen insanlar; stres, kaygı ve olumsuz düşüncelere daha rahat kapılırlar. Özellikle depresyonu engelleyen ilk ve en önemli içecek sudur. Yeterince tükettiğinizde suyun aslında sadece sudan ibaret olmadığını göreceksiniz.

İnsan vücudunda yer alan kemiklerin%22’si, kanın %83’ü, kas ve beynin %75’i sudur. Bu oranlara bakıldığında eksikliğinin, hayati sonuçlar doğuracağı ortadadır. Vücutta yaşam enerjisi adı verilen manyetik enerji, gücünü sudan alır. Ne kadar yaşam enerjisi doluysanız o kadar stresi aşarsınız.

Gün içerisinde insan yaklaşık 3 litre su kaybı yaşar. Her gün bu kayba eşit değerde su ihtiyacı karşılanırsa o zaman vücut rahatlıkla dengesini sağlar. Hayati fonksiyonların istenildiği düzeyde devam edebilmesi için bu 3 litrenin düzenli olarak karşılanması gerekir. Aksi halde vücutta herhangi bir noktada karşılanamayacak, bu da dengenizin bozulmasını sağlayacaktır.

Dengesini yitirmiş olan vücut, kaygı ve stres barındırır. Bununla orantılı olarak suyun mutlulukla da yakından ilgisi vardır. Gün içinde 3 litreye yakın su tüketimi yapan her birey, sağlıklı düşünebilir mutlu hissedebilir.  Stres, unutkanlık, panik, dalgınlık ve gerginlik oluşumuna engel olabilmek adına devamlı su tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız,...

Çileğin Uzun Süre Taze Kalması İçin 3 Basit Kural

Çileğin Uzun Süre Taze Kalması İçin 3 Basit Kural.. Çilekler yumuşak ve narin meyvelerdir,...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,864BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...