Ana Sayfa HAYAT Haftaya Daha Enerjik Başlamak İçin 8 Altın Öneri

Haftaya Daha Enerjik Başlamak İçin 8 Altın Öneri

Tüm haftanızın daha sağlıklı ve enerji dolu geçmesini arzu ediyorsanız uygulamanız gereken birkaç püf nokta yeterli olacaktır. Bu bilgilerle kesinlikle daha keyifli ve mutlu hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

1.Hafta Sonunu Güzel Geçirin

Haftanın henüz başındayken sonunu düşünerek moralinizi bozuyorsanız, o günler geçmek bilmez. Enerjinizin yüksek olması ve motivasyonunuzun devamlı zirvede kalması için güzel bir hafta sonu geçirmiş olmalısınız. Sevgilinizden ayrıldığınız ya da arkadaşlarınızla tartıştığınız bir Pazar gününün arkasından, verimli bir hafta beklemek oldukça yanlış olur. Bunun aksine eğlenerek ya da evlenme teklifi alarak vakit geçirmiş olsaydınız, tüm hafta boyunca ayaklarınız yere basmayacaktı. İşte tam da bu nedenle, hafta sonlarınızı eğlenerek geçirin. Aksi halde işkence gibi birkaç gün sizi bekliyor olacak.

2-  Spor Yaparak Başlayın

Haftaya spor yaparak başlayanlar, tüm hafta bu alışkanlıklarını devam ettirirlerse gün içinde daha enerjik ve mutlu olduklarını hissediyorlar. Eğer saatlerce uyuyup sonra yataktan kalktığınız gibi işe giderseniz hantallığınız orada da devam eder. Maalesef bunun önüne geçmek için bir sonraki hafta sonunu beklemeniz gerekebilir.

Güne ya da henüz yeni bir haftaya uyandığınızda, 15 dakikalık yürüyüşler yapmanız, her şeyi çok daha güzel kılacak. Enerjiniz de motivasyonunuz da kendini yenileyecek. Böylece hafta boyunca yaptığınız işlerden verim alabileceksiniz.

Spor yapan insanların, yapmayanlara nazaran çok daha sakin, ılım ve güler yüzlü olduğu bilinmektedir. Mutluluk hormonu ile yakından ilgisi olan sporun, kişi tarafından sürekli yapılması gerekir. Bir hafta yapıp arkasından beş gün bırakırsanız, verimli sonuç alamazsınız. Üstelik enerjiden çok, ağrı ve sızı olduğunu görürsünüz. Gün başlangıçlarında yapılan spor, en fazla 25 gün sonra alışkanlığa dönecektir.

3- Kahve Stoku Yapın

Kahvenin enerji verdiği tartışmasız bir gerçektir. Uyku açmak, odaklamak gibi pek çok konuda, kahveden daha iyisi yoktur. Birden fazla çeşidi olması, tiryakileri için büyük avantaj. Çünkü sıkılma gibi bir şansları kalmıyor. Her gün farklı bir kahveyi tüketseniz bile haftanın sonunu rahatça görebilirsiniz.

Hafta başında iş yerinizde içmek üzere kahve stoklarsanız her gün bir fincan, ayılmanızı ve enerji toplamanızı sağlar. Bununla beraber yaptığınız işe kendinizi vermenizi kolaylaştırdığı için de oldukça önemli bir içecektir.

Kahve tüketimini, midenizle dost kalarak yapmaya çalışmalısınız. Devamlılık arz eden kahve ihtiyacı, mide sorunları yaratabilir. Ancak dayanıklı bir bünyeye sahipseniz tüm haftanın enerji dolu geçmesine yardım edecektir.

4- Uykusuz Kalmayın

Haftanın tamamında masa başında uyuklamak istemiyorsanız, uykunuzu gerektiği gibi almalısınız. Gece geç saatlere kadar oturmak ya da akşamlara kadar yatmak, uyku sorunu değildir. Sorun olan, vücudunuzun ihtiyacı olan uykuyu elde edememesidir. Alınamayan uyku, fizyolojik sorunlarla beraber psikolojik sorunlar da doğurmaktadır. Hafta boyunca devamlı bitkin ve yorgun olmanız, uykusuzluktan kaynaklanmaktadır. Bunun yanında kendinizi verimsiz ve mutsuz hissetmeniz de depresif ruh haline bürünmenize neden olacaktır.

Devamlı uykusuz ve ölü gibi dolaşan çalışanlar, patronlarını asla mutlu edemezler. Bu yüzden hem işinizden olmamak hem de kendinizi daha iyi hissetmek için haftaya uykunuzu almış şekilde başlayın.

5- Dışarı Kahvaltısız Adım Atmayın

Vücudunuz, ihtiyacı olan besini alamazsa bazı değerlerinizde hızla düşüş gözlenir. Bu da kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize neden olur. Yorgun bir başlangıç yapmanız, kendinizi kötü hissetmeniz, tüm haftanızın verimsiz geçmesine neden olur. Tüm bu sebeplerden ötürü muhakkak dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz.

İyi bir haftanın temeli, kahvaltıdır. Geçiştirmeden, sağlam bir kahvaltı yaparsanız işte o zaman enerji dolu ve sağlıklı hissedersiniz. Odaklanabildiğiniz, mutlu olduğunuz, sağlıklı kaldığınız sürece, tüm haftalarınız aynı başarı ile geçecektir. Önce sağlığınızı düşünmeli sonra güzel günlerin tadını çıkarmalısınız.

6- Sevdiğiniz Bir İşte Çalışın

Eğer iş hayatındaysanız ve haftalarınız işkence gibi geçiyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Bu sebeplerden biri de işe severek gitmemenizdir. Memnun olmadığınız, baskı altında hissettiğiniz ya da kişisel sorunlar yaşadığınız bir iş yerinde ne yaparsanız yapın mutlu olamazsınız.

Tüm haftanın pozitif geçmesini umarak işe gidiyor ancak kısa süre sonra ortamda huzursuz olduğunuzu hissediyorsanız oraya ait değilsiniz demektir. Kendinizi, herkesten iyi tanımalısınız. Nereye ait olduğunuzu ancak siz bilebilirsiniz. Nerede mutluysanız ya da hangi işi yaparken keyif alıyorsanız o zaman mutlu olabilirsiniz.

Haftanızın olumlu ve enerjik geçmesini istiyorsanız severek yaptığınız bir iş bulmalısınız. Yoksa sadece haftalar değil yıllar, bu şekilde geçer. En sonunda gerçekten boşa geçmiş bir ömürle karşılaşırsınız.

7- Düşünce Egzersizi Yapın

Yeni bir haftaya başlarken kişiler evrene gönderdikleri enerjinin dönüşlerini alırlar. Eğer mutsuz bir başlangıç yapar ve buna inanırsanız, gerçekten mutsuz olursunuz. Düşünceleriniz, günlerinizin nasıl geçeceğini belirler. Güzel ve verimli bir hafta geçirmek isteyenler gerçekten böyle bir hafta geçireceklerine inanmalılar. Bu şekilde, inandıklarınızı yaşar çok daha iyi hissedersiniz. Enerjik bir hafta düşlemek, yolun yarısını kat etmek demektir.

8- Ayna Karşısında Gülümseme Egzersizi

Hafta başında, tüm enerjinizi toplayarak ayna karşısına geçin. Her sabah aynı saatte kendi gözlerinizin içine bakarak gülümseyin. En geç iki hafta içinde, olumlu etki uyandırdığını fark edeceksiniz. Çünkü gülümsemenin gücü, tahmin ettiğinizden çok daha fazladır. Ne kadar sıcakkanlı ve samimi olursanız çevrenize de o kadar pozitif enerji yayarsınız.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri...

Kumaş Koltukları Derinlemesine Temizleyebilirsiniz

Kumaş koltukları derinlemesine temizleyebilirsiniz. Koltuklarınız ve kanepeleriniz uzun bir günün ardından rahatladığınız yerdir. üzerine...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,861BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mum Nasıl Daha Uzun Dayanır ve Güçlü Koku Yayar?

Mumlarınızın daha düzgün yanmasını, daha güçlü kokmasını ve daha uzun süre dayanmasını mı istiyorsunuz? Mum yakmadan önce bu tüyoları bilmek isteyebilirsiniz.Mumlar, evde, bahçede atmosferi...

Çay Demi Nasıl Değerlendirilir?

Çay demi nasıl değerlendirilir? Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası...

Sararmış PVC Çerçeveler Nasıl Beyazlatılır?

Sararmış PVC çerçeveler nasıl beyazlatılır? Muhtemelen modern pencereler için en popüler malzeme plastikleştirilmemiş Poly-Vinyl-Chloride veya uPVC'dir. Sağlam, ucuzdur ve minimum bakımla yıllarca kullanılır. Lekesiz...

Spor Ayakkabılarındaki Koku Nasıl Giderilir?

Spor ayakkabılarındaki koku sık rastlanan bir durumdur. Ayakkabıların içinde büyüyen bakterilerin sonucudur. Bu bakteri ılık ve nemli yerlerde büyür ve ayakkabıların içini ideal bir...