Ana Sayfa YEMEK Salata Malzemeleri Yıkanarak mı Yıkanmadan mı Saklanmalı?

Salata Malzemeleri Yıkanarak mı Yıkanmadan mı Saklanmalı?

Akşam yemeklerinin olmazsa olmazı salatalar, birçok sebzenin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Her sebzenin üretimini tek tek bilmeye imkân yok. Üstelik kullanılan ilaçlar da cabası. Bu aşamada salata yapan hanımlara düşen olabildiğince güzel ve temiz muhafaza etmek. Peki yıkayarak mı yoksa yıkamadan mı muhafaza edilmeli?

Sebzeler Buzdolabına Yıkanarak mı Konulmalı?

Pazar ya da marketten aldığınız salata malzemelerini, eve geldikten sonra yıkamak zorunda değilsiniz. Kullanacağınız zaman da çıkarıp yıkayabilirsiniz. Bu şekilde yaklaşık bir hafta dayanabilir. Eğer pazardan aldığınız marul ya da maydanoz gibi yeşillikler ıslaksa muhakkak ağzı açık şekilde yerleştirmelisiniz. Poşette ıslak olan sebzeler en erken çürüyen sebzelerdir.

Yıkanmaması gereken sebzeler olduğu gibi yıkanabilenler de bulunmaktadır. Örneğin, kış salatasının vazgeçilmezi olan turp, havuç, karalahana gibi sebzeler yıkanıp koyulabilecek sebzelerdir.

Sebzeler Buzdolabına Yıkanmadan mı Konulmalı?

Sebzeleri buzdolabına koyarken yıkarsanız çürümesine neden olursunuz. Bilhassa salatada kullanılan marul, yeşil soğan, maydanoz ve domates gibi sebzeler yıkanıp da ıslak konduğunda çok çabuk küflenmektedir. Bu yüzden yapmanız gereken, sebzeyi kuru almaktır. Eğer ıslaksa ya da yıkadıysanız sebze kurutma makinesinde biraz kurutmalı, o şekilde dolaba kaldırmalısınız.

Dolaba kaldırılan sebzelerin kuru olduğuna emin olduktan sonra buzdolabı poşetlerinde olması gerekir. Ağızlarını sıkıca kapatırsanız buzdolabı neminden de zarar görmezler. Bu şekilde yaklaşık 10- 15 gün rahatlıkla taze kalırlar.

Salata Sebzeleri Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Salata sebzeleri yaz ya da kış mevsimlerinde farklılık göstermektedir. Yaz sebzelerini, buzdolabı dışında bir yerde beklettiğinizde kısa sürede çürüdüğünü fark edersiniz. Bu yüzden dolaba, nemsiz bir bölgeye dikkatlice yerleştirilmeliler.

Kış sebzeleri ise dışarıda durmaya biraz daha yatkındır. Örneğin turp, buzdolabı dışında da muhafaza edilebilir. Ya da çeri domates kışın dışarda rahatlıkla kalabilir.

Sebzelerin buzdolabında kalma şartı, nemsiz ve kuru olmalarıdır. Dışarda olma şartları ise yapılarına göre değişkenlik gösterir.

Muhafaza ederken temiz olması için ayrı ayrı poşetlemenizde yarar var. Bununla beraber her sebzenin aynı soğuk ya da sıcak ölçüye dayanamayacağını da bilmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz...

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en...

Hamam Böceklerinden Kurtulmak İçin Patates

Kalorifer böcekleri ve hamam böcekleri evlerimize bir kez gelmeye başladı mı onları artık uzak...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,342BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. Genetik olduğu kadar, yanlış ayakkabı seçiminden,...

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en basit yollarından biridir ve kişisel stilinizi ve hikayenizi sergilemek için...

Hamam Böceklerinden Kurtulmak İçin Patates

Kalorifer böcekleri ve hamam böcekleri evlerimize bir kez gelmeye başladı mı onları artık uzak tutmak çoğu kez mümkün değildir. Kimyasal ilaçlar, böceklerden kurtulmanızı sağlayabilir...

El ve Ayakların Koyulaşmasını Önlemenin Yolları

Ellerin ve ayaklar, karşı taraftaki kişiler tarafından ilk fark edilen yerlerdir. Ancak böyle olmasına rağmen en çok ihmal edilen yerlerdir. Güneşten, tozdan, kirden vücudumuzun...