Ana Sayfa HAYAT PRATİK Yumurtanın Kabuğu Nasıl Kolay Soyulur?

Yumurtanın Kabuğu Nasıl Kolay Soyulur?

Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan yumurta, bazen tam bir eziyet olabiliyor. Bu eziyete dayalı olarak kabuk soymak, dakikalar aldığı için durum yumurta yemekten vazgeçmeye kadar gidebiliyor.

Yumurtanın Kabuğunu Soymanın En Kolay Yolu

Yumurta kabuğu soymak için dakikalarca uğraşmaya gerek yok. En pratik soyma yöntemlerinden ilki, kabuğa nefes ile basınç uygulamak. Bu yöntem sayesinde, kabuk bütün parça şeklinde üç ya da dört hamle ile rahatlıkla soyulacaktır.

Yumurtayı hafif ılık olunca avcunuzun içine alın. Sivri kısmını yukarıya getirin. Ağzınızla sivri kısma, üç kez nefes vererek basınç uygulayın. Bu işlem yumurtanın iki dakikadan kısa süre içinde soyulmasını sağlayacaktır. Üfleme ile yumurta soyarken yumurtanın rafadan olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü kabuk, parçalara ayrılırken dağılabilmekte.

Yumurta Kabuğu Soymanın Püf Noktası

Yumurtanızı haşladıktan sonra soyma problemi yaşıyorsanız bu durumda haşlanmadan önce içine muhakkak tuz ya da karbonat koymalısınız.

Öncelikle yumurtayı soğuk suya yerleştirin. Suyun soğuk olması, yumurtanın çatlamasını engelleyecektir. Sonrasında suya bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı karbonat koyun. Dilediğiniz kadar kaynatın. Karbonat ve su ile ne kadar vakit geçirirse o kadar hızlı soyulur.

Yumurtayı sudan aldığınızda soğuk su ile şoklayın. Böylece rahatlıkla soyulduğunu göreceksiniz. Soyarken su altında soyarsanız işlem, birkaç saniyeden fazla sürmez.

Yumurtanın Kabuğu Nasıl Soyulmalı?

Yumurta kabuğu soymanın en kolay yollarından bir diğeri de bardak kullanmaktır. Günlük su içtiğiniz bardağın içine yumurtayı yerleştirin. Sonrasında ağız kısmını elinizle kapatın. Yaklaşık bir dakika sallayın. Yumurtayı sallarken biraz sert olmaya özen gösterin. Sonra çıkarıp soyun. Neredeyse bütün olarak soyulduğuna şahit olacaksınız.

Kabuk soymanın bir diğer yolu ise yumurtayı temiz bir zeminde avuç içinizle hafif bastırarak gezdirmeniz. Bu şekilde yuvarladığınızda kabuklar baştan sona parça parça olacaktır. Böylece kabuk soyma derdinden kurtulacaksınız. Çünkü hem bütün olarak parçalara ayrılacak hem de bir dakika bile almadan soyulacaktır.

Yumurta haşlandıktan sonra buz gibi su dolu bir kaba bırakırsanız yaklaşık 40 saniye sonra kabukları soyulmaya başlayacak, kendiliğinden ayrılacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir?

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir? Çok severek kullandığınız bir mobilyanız; odanın içinde eşyaların yerini...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için...

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombi pek çok evin en çok kullandığı ihtiyaçlardan biridir. Ancak zaman zaman kombilerde meydana...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir?

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir? Çok severek kullandığınız bir mobilyanız; odanın içinde eşyaların yerini değiştirirken, evinizi taşırken, herhangi birinin sivri şeylerle dikkatsiz bir şekilde...

Ev Yapımı Gül Suyu

Ev Yapımı Gül Suyu. Sevdiğiniz kişi size bir buket gül mü verdi? Üstelik bu güller kokulu ise o  zaman bu buketi daha kalıcı hale...

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları. Evinizde bir sorunla karşılaştığınızda hemen çözüm üretebilmek gerçekten rahatlatıcıdır. Bu bir leke ya da herhangi bir yerde çatlak...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından faydaları sebebiyle en çok tüketilmesi gereken sebzedir. Ancak sarımsakın sağlık...