Ana Sayfa HAYAT Bilgisayar Ekranı Nasıl Temiz Kalır?

Bilgisayar Ekranı Nasıl Temiz Kalır?

Gün içinde temiz ya da kirli ellerle devamlı temas edilen teknolojik ürünlerden biri de bilgisayarlardır. Gerek klavyeleri gerekse dokunmatik ekranlarıyla sürekli leke ve toz içinde kalan bu ürünleri doğru malzemelerle temizlemek ömürlerini uzatmaktadır.

Bilgisayarların Ekranları Nasıl Temizlenir?

Masaüstü bilgisayarlara nazaran dizüstü bilgisayarlar daha çok kirlenmektedir. Bununla beraber masaüstü bilgisayarların ekranları camdan yapılırken dizüstü bilgisayar ekranları plastiktendir. Bu nedenle ikisinin ayrı temizlik tekniği istediği bilinmelidir.

Masaüstü bilgisayarınız varsa ekranın temizlenmesi için cam sil kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızı fişten çıkardıktan 5 dakika sonra yalnızca bir iki kez püskürttüğünüz cam sil ürünü mikrofiber bezler aracılığıyla ekranın kirini alacaktır.

Masaüstü bilgisayarların aksine laptoplarda cam sil ya da farklı bir kimyasal kullanırsanız geri dönüşü olmayan hasarlara neden olursunuz. Laptopları temizlerken herhangi bir sıvı kullanmanıza gerek yoktur. Yalnızca mikrofiber bezler ile dairesel hareketler yaparak ekranın temizliğini sağlayabilirsiniz.

Bilgisayar Ekranı Nasıl Temiz Kalır?

Bilgisayar ekranınızın temiz kalmasını isterseniz her şeyden önce yağlı ve ıslak ellerle dokunmamaya özen göstermelisiniz. Yapacağınız bu işlem, kirlenme ve lekelenme oranını yarı yarıya düşürecektir. Bunun yanında ellerinizde nemlendirici krem gibi kimyasal ürünler varsa ekranlardan uzak kalmalısınız.

Bilgisayar ekranını temiz tutmanın bir diğer yolu da ekran koruyucu kullanmaktır. Kullanacağınız ekran koruyucuyu bilgisayarın baş kısmına aparatlar ile tutturabilir daha sonra çıkarıp rahatlıkla silebilirsiniz. Bu yolla hem ekranın ömrünü uzatmış olursunuz hem de koruyucu eskidiğinde atabilirsiniz.

Bilgisayar Ekranını Temizlerken Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayarınızda ekran koruyucu yoksa ya da streç film ile kaplamak gibi hamleler yapılmamışsa devamlı temizlemeniz gerekir. Temizlerken dikkat etmeniz gereken ilk şey laptop ekranlarına asla su, kolonya ya da kimyasal sıvı püskürtülmemesi gerektiğidir. Bu sıvılar ekrana sadece zarar verir. Bunun yerine bilgisayar malzemeleri satan mağazalardan ekran solüsyonları temin edebilirsiniz.

Temizleme esnasında kullanacağınız bez asla ıslak mendil olmamalıdır. Baştan sona ıslak mendille temizlenen laptop zarar görecektir. Hem ıslak olduğu için tehlikeli olacak hem de su izi bırakacaktır. Bu nedenle hafif nemli mikrofiber bezlerle dairesel hareketler yaparak silebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşır Nasıl Dezenfekte Edilir?

Çamaşırlarınızı soğuk suda nasıl dezenfekte edeceğinize gelince, ağartıcı bir seçenektir. Bununla birlikte, ağartıcı oldukça...

Çamaşır Suyu Kokusu Elden Nasıl Çıkarılır?

Çamaşır suyu, yaygın bir ev temizlik maddesidir. Lastik eldiven kullanmadığınız sürece , banyoyu temizlerken...

Dolaplardaki Kokuları Gideren Poşet Yapımı

Bu DIY poşetlerinin yapımı yaklaşık 30 saniye sürüyor, giysilerinizi ve çarşaflarınızı haftalarca temiz tutacaklar!...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
452TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Pirinç Sirkesinin Faydaları

Pirinç sirkesini çok fazla kullanmıyoruz ancak oldukça faydalı. İşte pirinç sirkesinin yararları ve kullanım alanları.1. Sindirim Sağlığını İyileştirir: Pirinç sirke içinde iyi miktarda asetik asit...

Dondurulmuş Meyveler Besin Değerini Kaybeder mi?

Meyveleri dondurmak mevsim ne olursa olsun tüketmenizi sağlar. Meyve donduğunda, en yüksek olgunlukta toplanır. Genel olarak, besin içeriği, bazı spesifik besin maddelerini taze seçeneklerden...

Adaçayı Çayının Akciğer Sorunlarına Faydaları

Adaçayı (Salvia officinalis), ılıman iklimlerde yaprak dökmeyen ve soğuk iklimlerde de yetişen çok yıllık odunsu gövdeli bir bitkidir. Adaçayının yaprakları esansiyel yağlara sahiptir. Bu...

Çamaşır Suyu Olmadan Çamaşır Nasıl Dezenfekte Edilir?

Çamaşırlarınızı soğuk suda nasıl dezenfekte edeceğinize gelince, ağartıcı bir seçenektir. Bununla birlikte, ağartıcı oldukça sert bir kimyasal olabilir. Bir ağartıcı alternatifi arayanlar, yazımızda birkaç...