Ana SayfaHAYATPRATİKMutfak Tezgahını Temizlemenin Püf Noktaları

Mutfak Tezgahını Temizlemenin Püf Noktaları

Mermer malzemeden olan mutfak tezgâhları düzenli temizlenmediğinde sararmakta ya da su lekesi tutmaktadır. Mutfaktaki tüm dağınıklığı kaldırdıktan sonra ortaya tertemiz tezgâhın çıkması için bir takım püf noktaları istenilen düzeyde temizlik sağlayacaktır. Aynı zamanda yiyeceklerinde mutfak tezgahına temas etme ihtimallerinin yüksek olması bu alanların temizliğine fazladan özen gösterilmesini gerektirmektedir. Hem görsellik hem de hijyen açısından mutfak tezgahını ideal temizliğine ulaştırmak ise sanılanın aksine son derece kolay ve pratiktir.

Evdeki Malzemelerle Mutfak Tezgâhı Nasıl Temizlenir?

Düz alanların temizliğinde oldukça etkili malzemelerden olan sirke ve limon, mutfak tezgâhı temizliğinde de başvurabileceğiniz en etkili yöntemlerdir. Kimyasal içeriği yüksek olan temizleyicilerin zamanla tezgâh yüzeyinin aşınmasına neden olması bir sonraki kirlenmenin daha zorlu olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle göze kirli gelmeye başlayan mutfak tezgâhı için bir miktar sirke ya da limon sünger ile ovulduğunda parlak ve tertemiz mutfak tezgahlarına kavuşmayı sağlayacaktır. Üstelik sağlığa zararlı olmayan bu yöntem yiyeceklerin de gereksiz yere kimyasal ile temasını engelleyecektir.

Sararan Mutfak Tezgâhı Nasıl Temizlenir?

Mutfak temizliğini gölgeleyen en önemli detaylardan biri sararmış olan mutfak tezgahıdır. Kötü bir görüntü oluşturmasının yanı sıra hijyenik olmaması bu yüzeylerin temizlenmesini gerektirmektedir. Bu noktada sararmış olan mutfak tezgahını tekrardan bembeyaz yapacak olan püf noktası    tuz ve limondur. Beyazlatılmak istenen tezgâhın üzerine bir miktar tuz serpip üzerini kullanılmış bir limonun içi ile ovmak ideal mutfak tezgâhı temizliğini sağlayacaktır.

Karbonat İle Mutfak Tezgâhı Temizliği

Doğal dezenfektan özelliği ile birçok alanda sıklıkla kullanılan karbonatı, mutfak tezgâhı temizliğinde de kullanmak mümkündür. Pek çok krem temizleyicinin gösteremediği etkiyi gösteren karbonat, sararmış ve leke tutmaya başlamış olan tezgâh yüzeyinde oldukça etkili bir malzemedir. Tezgâhın hijyenik olduğundan emin olmak içinde karbonatın üzerine biraz sirke ya da limon suyu sıkarak mikropların öldüğünden emin olabilirsiniz. Bu karışım çelik ya da alüminyum olan lavabonun temizliği içinde uygundur.

Granit Mutfak Tezgâhı Temizlemenin Püf Noktaları

Şık ve modern bir görünüm kattığı için mutfak tezgahlarında tercih genellikle granitten yana olmaktadır. Ancak şık olmasının yanında çabuk leke tutan özellikte olması granit tezgâh kullanıcılarının ellerinde sürekli baz olmasını gerektirmektedir. Böyle bir şeye gerek kalmadan günlük mutfak işleri sırasında granit tezgahı temizlemek son derece kolaydır. Granit yüzeyler için özel olarak hazırlanmış temizleyiciler gerekli etkiyi gösterse de pahalı olmaları ekonomik temizlik yollarının arayışı içine sokmaktadır. Bu noktada amonyak ayda bir kez olmak üzere bu yüzeyleri derinlemesine temizlemek için en uygun malzemelerden biridir. Düzenli olarak kullanılması önerilmeyen amonyak, zaten bir kez kullanıldığında kirlenme süresini de uzatma özelliğine sahiptir.

Mutfak Tezgahında Oluşan Su Lekeleri Nasıl Giderilir?

Sürekli suya maruz kalan mutfak tezgâhları zamanla su lekesi tutmaya mahkûm olan alanlardan biridir. Elinde bez ile durmadan mutfak tezgahını kurulamak mümkün olamayacağı için, belirli aralıklarla bazı temizleyiciler ile su lekesini temizlemek mümkündür. Tezgahların su lekesi olmasındaki en büyük etkenlerden biri de şebeke sularının oldukça kireçli olmasıdır. Bunun için en son mutfak tezgahını temizlemek için bir bidonda musluk suyunu dinlendirerek kullanmak bu konuda hassas olanların uygulayabileceği bir yöntemdir.

Farklı kalite ve malzemelerde olan mutfak tezgâhları, temizlik açısından da farklılık yaşanmasına neden olmaktadır. Kaliteli olan mermer ve granit tezgahların kirlenme ve sararma süreleri daha uzun olurken, ucuz ve kalitesiz olan tezgahlar daha çabuk kirlenmektedir. Bu nedenle yeniden tezgâh yaptıracak olanların temizliği de göz önünde bulundurarak kaliteli malzeme tercih etmeleri önerilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
224TakipçilerTakip Et

En Popüler