Ana Sayfa HAYAT PRATİK Yumurta Nasıl Saklanmalı?

Yumurta Nasıl Saklanmalı?

Yumurta doğru saklanma koşullarında muhafaza edilmesi gereken besin maddelerinden bir tanesidir. Bayat tüketiminin önerilmemesi, bozulduğunda insan sağlığına zararlı olması gibi nedenlerden yumurtayı saklama koşullarına ayrıca özen göstermek gerekiyor. İnsan sağlığı için çok faydalı olan bu mucizevi besini evinizden eksik etmemeli; doğru şekilde muhafaza etmeli ve mümkün oldukça taze şekilde tüketmelisiniz.

Yumurta Buzdolabına Konur mu?

Yumurtayı buzdolabında saklamanın bir sakıncası yoktur hatta yumurta için en doğru yer buzdolabıdır. Ancak yumurtayı buzdolabında saklarken bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Yumurtayı kolisinden çıkartarak dolap rafına dizmek; yumurta üzerindeki bakterilerin dolap içinde yayılmasına neden olmaktadır. Başka bir kapaklı kutuda saklanması da uygundur. Ancak yumurtayı buzdolabında saklamanın en doğru şekli; yumurtaları kendi karton kutularında dolaba koymaktadır. Yumurtanın ambalajlanmasında kullanılan kartonun bozulmaya karşı koruyucu etkisi vardır.  Bu karton kutu ayrıca dolaptaki başka kokuların yumurtaya sinmesine de engel olmaktadır.

Yumurta Saklama Koşulları

Yumurtanın saklama koşullarına dikkat ederek raf ömrünü uzatmak mümkün. Yumurtayı buzdolabında saklamak gerektiği düşüncesi birçok kesim tarafından kabul edilmiştir. Bazı uzmanlar oda sıcaklığında saklanabileceği konusunda açıklamalar yapmışsa da bu konuda iki farklı görüş vardır. Yumurtayı buzdolabında ya da oda sıcaklığında saklayacaksınız öncesinde yapılan hazırlıklara dikkat etmelisiniz. Birçok kesim yumurtanın üstünde dışkı lekesi bulunmasından dolayı yumurtayı yıkayarak dolaba kaldırmaktadır. Yumurtayı yıkamak kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Yumurta üzerinde koruyucu bir tabaka olduğu bilinmektedir. Bu tabaka yıkandığında kaybolacak ve yumurta dışarıdan gelecek bakterilere açık hale gelecektir.

Yumurta Oda Sıcaklığında Bozulur mu?

Yumurtanın dolapta ya da oda sıcaklığında saklanabileceği yönünde açıklamalarda bulunan uzmanlar, yaptıkları araştırmalarda iki hafta boyunca dolapta ve odada saklanan yumurtalarda bozulma oranlarının aynı olduğu sonucuna ulaşmıştır.

Yumurtanın oda sıcaklığındaki saklanma durumu konusunda farklı açıklamalar yapan başka bir grup da vardır. Bu uzman gruba göre de yumurtanın saklandığı sıcaklık ne kadar düşük olursa raf ömrünün o kadar uzun olacağı kabul edilmiştir. Yumurta oda sıcaklığında saklandığında bir ay dayanırken, soğuk hava depolarında bu süre 4 ile 6 ay arasında değişmektedir. Uzmanlar bu konuda yumurtanın dış kabuğunun gözeneklerle kaplı olduğunu, bu gözeneklerin yumurtanın dışarıda durduğu süre boyunca genişleyeceğini ve içine kolayca bakteri, hastalık gibi zararlı etkenler alacağını dile getirmiştir. Özellikle havalar sıcak olduğunda bozulma süresi daha kısalıyor.

Yumurta Buzluğa Konur mu?

Yumurtanın buzlukta muhafaza edilmesi önerilmemektedir. Yumurta satıcıya ulaşmadan önce soğuk hava depolarında saklanabilir ama evdeki dolapların buzluk sistemi ile bu depoların çalışma sistemleri farklıdır. Yumurtayı buzlukta saklamak yerine taze olarak tüketmek en doğrusudur. Bu nedenle stok yapmadan mümkünse haftalık olarak alıp tüketmeye çalışmalısınız. Yumurtayı buzlukta pişmiş olarak da saklamamalısınız. Hatta pişmiş yumurta tüketilmemişse fazla bekletilmeden atılmasına yarar vardır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor?

Çamaşırlarınız Neden Kötü Kokuyor? Taze kokulu çamaşırlar elde etmeden önce, kötü kokuya neyin sebep...

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin

DIY Karışımı ile Gözlüklerdeki Çizikleri Giderin. Çoğu gözlük camdan değil, bir tür plastik veya...

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir?

Poların Tüylenmesi Nasıl Önlenir? Polar kıyafetlerin sıcak ve yumuşak tutma özelliğinden dolayı pek çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Eski Çantalara Hayat Verin

Eski Çantalara Hayat Verin. Eski deri çantalarınızı ne yapacağınızı düşünüyorsanız onlara yeniden hayat verebilirsiniz. Deri çantalarınızı yeniden kullanmak için yapacaklarınızı oldukça basit ve zevkinize...

Cam Şişe Temizlemenin En Kolay Yolu

Cam şişelerin temizlenmesi bazen çok zor olabilir. Eğer şişe fırçası yoksa ve içinde kurumuş kalıntılar varsa cam şişelerin temizliği size sorun olabilir. Oysa basit...

Yaraların Hızla İyileşmesini Sağlayan Karışım

Yaraların hızla iyileşmesini sağlayan karışım. Bir yaralanma veya ameliyat sonrasında bölgenin hızla iyileşmesini sağlamak için esansiyel yağlarla bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışım sayesinde yaralarını...

Kağıt Torba İçinde Mısır Nasıl patlatılır?

Kağıt Torba İçinde Mısır Nasıl patlatılır? Evinde mısır patlatmayan Türk ailesi yoktur. Mısır patlatmanın farklı yöntemleri var bu yöntemlerin tümü evlerde uygulanıyor. Şimdi size...