Ana Sayfa HAYAT Cildini Seven Bu Hataları Yapmasın

Cildini Seven Bu Hataları Yapmasın

Soğuk havanın beraberinde getirdiği dezavantajlardan biri de cildimizin maruz kaldığı kuruluk, kaşıntı, çatlama ve dökülme gibi problemler. Dışarıda hava soğuduğunda içerideki hava da nemini kaybeder ve cildinizin kurumasına neden olur.

Peki bu tür cilt problemlerini engellemenin nemlendirici kullanmaktan başka yöntemleri de var mı? Bu tür cilt problemleriyle baş edebilmenin en etkili yöntemleri nelerdir? Soğukla baş etmeye çalıştığımız şu günlerde biz de kafanızdaki bu sorulara yanıt bulmaya çalıştık.

Cilt Bakım Ürünlerinizi Değiştirin

Vazgeçemediğiniz, her gün rutin olarak kullanmaya devam ettiğiniz cilt bakım ürünleriniz olabilir. Ancak tüm yıl boyunca aynı ürünleri kullanmak doğru değil. Mevsim değiştikçe, cildinizin ihtiyaçları da değişiyor. Özellikle kışın, kuru havalarda yazın kullandığınız cilt bakım ürününü kullanmak hiçbir işe yaramayacaktır. Örneğin eğer köpük temizleyici kullanıyorsanız, soğuk havalarda kremsi veya yağ bazlı bir temizleyici kullanmanız gerekiyor.

Bu kural nemlendirici için de geçerli. Öncelikle yağlı bir cildiniz varsa dahi nemlendirici kullanmanız gerektiğini unutmayın. Nemlendirici cildinizi sadece nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda dengeli ve sağlıklı bir cilde kavuşmanıza da yardımcı olur. Soğuk havalarda cildinizin daha çok neme ihtiyaç duyması normaldir. Bu nedenle cildinize ihtiyacı olan nemi sağlayabilmek için, daha yoğun ve yağlı bir nemlendiriciye geçiş yapmanızda fayda var. Eğer cildiniz çok kuruysa, buna ek olarak nemlendirici bakım yağı da uygulayabilirsiniz. Bol bol su içmeyi de unutmayın.

Kese Yapın

Vücudunuzun, kışın kıyafetlerinizin içindeyken koruma altında olduğunu mu düşünüyorsunuz? Cevabınız evetse yanıldığınızı söyleyelim. Tıpkı yaz aylarında olduğu gibi, kışın da cildinizi ölü derilerden arındırmanız gerekir. Kese veya diğer bir deyişle “peeling” yapmadığınız sürece, cildiniz ölü derilerden arınamaz ve kabuk kabuk, cansız, soluk bir hale gelir. Bu durumdayken nemlendiriciler de bir işe yaramaz.

Yine de kış aylarında çok yoğun bir peelinge ihtiyaç duymazsınız. Nemlendirici yağlar, tuz veya arındırıcı etkisi bulunan tanecikler içeren bir vücut peelingi işinizi görecektir. Tüm vücudunuz gibi, yüzünüze de peeling uygulamalısınız. Aynı şekilde yüzünüz için de sert bir peeling ürünü kullanmaktan kaçının.

Güneş Koruyucu Kullanın

Evet, güneş kremlerinizi raflara kaldırdığınızı biliyoruz. Ama cildinizi kışın da güneşten korumanız gerekiyor. Özellikle kayak, snowboard gibi kış sporlarına düşkünseniz, karın güneşi çok yoğun bir şekilde yansıttığını biliyor olmalısınız. Bu nedenle yazın en sıcak onlarında olduğu gibi, bu zamanlarda da en az 30 koruma faktörlü güneş kreminizi mutlaka kullanın.

Ellerinizi ve Dudaklarınızı Unutmayın

En soğuk kış günlerinde bile ellerinizi ve ağız kısmınızı tam anlamıyla koruyamazsınız. Eldiven taksanız bile sık sık çıkarmak zorunda kalırsınız ve soğuk havadan en büyük zararı yine elleriniz ve dudaklarınız görür. Bu nedenle soğuk kış aylarında ellerimiz ve dudaklarımız ekstra korumaya ihtiyaç dyan bölgelerimizdir. El kreminizi ve dudak koruyucunuzu nereye giderseniz gidin, mutlaka yanınızda taşıyın. Ellerinizi yıkadıktan sonra, dışarıda uzun zaman geçirdikten sonra mutlaka el kreminizi kullanın. Dudak nemlendiricinizi de ihtiyaç duyduğunuz her anda kullanın.

Doğru Zamanda Nemlendirin

Eğer kullandığınız nemlendiriciden maksimum verimi almak istiyorsanız, doğru zamanda kullandığınızdan emin olun. Nemlendiriciyi uygulamak için en iyi zaman, duştan çıktıktan sonra, vücudun hâlâ nemli olduğu zamandır. Böylece buharlaşmadan önce cilt nemi hapseder. Eğer kış boyunca cildinizi yumuşak tutmak istiyorsanız bu kurala mutlaka dikkat etmelisiniz. Ayrıca, kışın sıcak bir duşun ne kadar keyifli olduğu tartışılmaz. Fakat cildiniz muhtemelen sizinle aynı fikirde değil. Sıcak su cildinize fazlasıyla zarar veriyor. Bu nedenle sıcak duş sürenizi kısa tutmakta fayda var.

İlgili Makaleler

Bu Sprey Deodorantı Yap ve Giysilerindeki Lekelere Veda Et

Terlemenin en kötü yanlarından biri giysiler üzerinde sarı lekeleri meydana getirmesidir. Bir çok kişi...

Sarımsak Ezici Nasıl Temizlenir?

Sarımsağın ezilmesinde yardımcı olan sarımsak eziciler, bayanların temizliği ile başı dertte olduğu bir alettir....

Kışlık Taze Fasulye Nasıl Hazırlanır?

Yazın son ayına geldiğimiz günlerde sebze ve meyveleri, kış mevsiminde de bu günkü tadıyla...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,342BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bu Sprey Deodorantı Yap ve Giysilerindeki Lekelere Veda Et

Terlemenin en kötü yanlarından biri giysiler üzerinde sarı lekeleri meydana getirmesidir. Bir çok kişi bu lekelerin terden meydana geldiğini sanıyor. Oysa bu lekeler ter...

Sarımsak Ezici Nasıl Temizlenir?

Sarımsağın ezilmesinde yardımcı olan sarımsak eziciler, bayanların temizliği ile başı dertte olduğu bir alettir. Ezicinin her bir gözüne kaçmış olan sarımsak parçalarının temizlenmesi ve...

Kışlık Taze Fasulye Nasıl Hazırlanır?

Yazın son ayına geldiğimiz günlerde sebze ve meyveleri, kış mevsiminde de bu günkü tadıyla yiyebilmek için kışlık hazırlık yapma zamanı geldi. Ağustos ayı sonları,...

Cildiniz Kahve ile Hayat Bulsun

Kahve, cilt bakımında ayrı bir yeri olan özel bir ürün. Çatlaklardan tutun da anti-aginge kadar cilde sayısız faydası var. Peki kahve cilt bakımında niçin...