Ana Sayfa HAYAT Geç Yatmak Kilo Problemine Yol Açar Mı?

Geç Yatmak Kilo Problemine Yol Açar Mı?

0
444

Nasıl ve ne kadar uyuduğumuz, birçok araştırmanın da gösterdiği gibi, sağlığımızı direkt olarak etkiliyor. Belirli bir uyku düzeninin olmaması, uykusuzluk, uyku için elverişli olmayan bir ortamda uyuma veya geç yatma gibi durumlar kişinin hayat kalitesini de gözle görülür şekilde etkiliyor. Peki geç yatmanın kilo problemine de yol açtığını biliyor muydunuz?

 

Yapılan son araştırmalara göre, uyku saati, vücut kitle endeksini ciddi şekilde etkiliyor. Özellikle haftanın her günü geç yatmaya eğilimli olan gençlerin, ileriki yaşlarında kilolu olma riskleri de artıyor. Üstelik sorun sadece gençlerle sınırlı değil. Başka bir araştırma da, 4-5 yaşlarındaki çocukların geç uyumalarının ileriki yaşlarında  obeziteye varan kilo problemleri yaşamalarına neden olabileceğini gösterdi. Günde 9.5 saatten az uyuyan ve 21:00’dan sonra yatan çocuklarda bu risk oldukça yüksek.

Uykunun Sağlığa Yararları

Yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar da farklı değil. Bu araştırmalara göre de her gece 7 ila 9 saat kesintisiz uyumak, uykudan tam verim almak ve obeziteden korunmak için gerekli.

 

Kilo problemlerinin yanında, kaliteli ve yeterli uyku uyumak kalp krizi, felç, depresyon ve diğer kronik rahatsızlıkların önlenmesine de yardımcı oluyor. Uyku esnasında vücut kendini yeniliyor ve bunu yapabilmesi için yeterli zaman tanınmadığında da stres hormonları devreye girerek uzun vadede sağlık problemlerine yol açıyor.

 

Kronik stres durumlarında vücudun salgıladığı kortizol kana glikoz salgılayarak beynin beslenmesine yardımcı oluyor. Önceki zamanlarda, stres durumlarında beynin daha etkili davranabilmesi için bu oldukça işe yarar bir tepki olarak görülebilirdi çünkü ilkel zamanlarda insanlar çok zorlu doğa koşullarında, fiziksel olarak da oldukça aktif bir yaşam sürmek zorundaydı. Ancak günümüzde kortizolun bu etkisiyle baş edebilecek kadar hareketli olabilmek maalesef mümkün değil.

 

Bütün bunların yanında, az uyumak, iştahın açılmasına da neden oluyor. Kilo vermeye çalışan insanların her gece en az 7 saat uyumaları, kilo vermek yolunda oldukça büyük bir avantaj sağlıyor.

 

Yukarıda bahsettiğimiz araştırmaların da gösterdiği gibi, özellikle çocukların (yaş gruplarına göre her gece 10 saat ve fazlası olacak şekilde) iyi uyuması tüm hayatları boyunca sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için mutlaka gerekli.