Ana Sayfa HAYAT PRATİK Yatak Odasını Daha Sağlıklı Tutmanın 9 Yolu

Yatak Odasını Daha Sağlıklı Tutmanın 9 Yolu

Yatak odası sıcak ve kutsal bir mekandır. Sizin rahat ve sağlıklı hissedebilmeniz çok önemlidir. Ancak yatak odaları gizli sağlık tehlikeleri barındırabilir. Bu tehlikeler hem sağlığınızı ve hem de uykunuzu etkiler. İşte yatak odanızda dikkat etmeniz gereken 9 ayrıntı.

Hava kalitesi

Havanın müsait olduğu zamanlarda yatak odanızı havalandırmayı ihmal etmeyin. Hem odanın havası yenilenecek hem de odada bulunan zararlı gazlar dışarıya çıkacaktır.

Ev Bitkileri

Yatak odasını güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda oksijeni de serbest bırakırlar. Günlük temizleyiciler, deterjanlar ve parfümlerin yaydığı zararlı bileşiklerin filtrelenmesine yardımcı olurlar. Çalışmalar özellikle 10 ev bitkisinin sağlığınızı daha da iyileştirebileceğini gösteriyor .

Arındırmak

Sessiz bir hava filtresi ile yatak odanızı tehlikeli kirleticilerden arındırmak iyi yoldur. Toz akarları, polen ve hayvan tüyü gibi alerjenlere karşı etkili bir yoldur.

Alerji Olmamak İçin Yatak Odası Nasıl Temizlenmeli?

Temiz ve Toz

Bir hava filtresi olsa bile düzenli olarak temizleyerek kir ve toz akarları yatak odanızdan uzaklaştırmak gerekir. Zemin, süpürgelikler, pencere kenarları ve yatak en çok tozun biriktiği alanlardır. “Titiz” insanlar bile bu sekiz noktayı sık sık temizleyi unuturlar.

Nevresim Değişimi

Yataklarınız üzerinde toplanan ölü cilt, kir ve toz akarlarının miktarı dehşet vericidir. Astımdan ve akne sorunlarına neden olabilir. İyi haber şu ki, her hafta mevresim takımlarını değiştirmeniz bu sorundan kurtulmanızı sağlar.

Yatak Bakımı ve Temizliği Nasıl Olmalı?

Yastıkları havalandırın

Yatağınız ve özellikle yastıklarınız terleme sebebiyle nemlenebilir. Terlemenin bazen siz bile farkına varamazsınız. Bunun için sabahları yastıklarını havalandırın. Nemli hissediyorsanız, yastık kılıfını çıkarın. Aksi halde nem içinde kalır ve bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlar.

Kimyasalsız Yastık

Yastıklarınız kesinlikle organik olmalıdır. Diğer yastıklar tehlikeli kimyasallar içerir. Bunun için kullanacağız yastıklar yün ve tüylerden oluşmalıdır.

Alev Geciktirici Olmayan Yatak Kullanın

Her gün yatağınızla ne kadar çok zaman geçirdiğinizi göz önüne alırsak, bunu güvenli bir hale getirmek gerekir. Yatak odanızda bulunan yatağınızın alev geciktirici özellikte olmaması gerekir. Çünkü bu maddeler ağır kimyasallar içeriyor. Size yarardan çok zarar veriyor. Bazı kanser türlerine, doğum kusurlarına veya doğurganlık sorunlarına yol açtığını iddia ediliyor.

Büro Ekipmanlarını

Küçük daire veya stüdyoda yer boşa harcamalıdır ve boşluklar çifte görev yapmak zorunda kalabilir; ancak ofis ekipmanlarını yataktan uzak tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın; özellikle her zaman çalışıyorsa. Araştırmalar göstermiştir ki özellikle lazer yazıcılar havaya minik parçacıklar yaydığı için tehlikelidir.

Yatak Odası,    Yatak,     Yastık,   Bitkiler

İlgili Makaleler

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir?

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir? Çok severek kullandığınız bir mobilyanız; odanın içinde eşyaların yerini...

Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan Hatalar

Her gün yaptığınız küçük şeyler, akıllı telefonlarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Telefonunuzun ömrünü kısaltmamak için...

Kombi Neden Su Akıtır?

Kombi pek çok evin en çok kullandığı ihtiyaçlardan biridir. Ancak zaman zaman kombilerde meydana...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir?

Çizilen Mobilyalar Nasıl Kamufle Edilir? Çok severek kullandığınız bir mobilyanız; odanın içinde eşyaların yerini değiştirirken, evinizi taşırken, herhangi birinin sivri şeylerle dikkatsiz bir şekilde...

Ev Yapımı Gül Suyu

Ev Yapımı Gül Suyu. Sevdiğiniz kişi size bir buket gül mü verdi? Üstelik bu güller kokulu ise o  zaman bu buketi daha kalıcı hale...

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları

Mutfak Ürünlerinin Şaşırtıcı Farklı Kullanım Alanları. Evinizde bir sorunla karşılaştığınızda hemen çözüm üretebilmek gerçekten rahatlatıcıdır. Bu bir leke ya da herhangi bir yerde çatlak...

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları

Sarımsağın Faydalarını Arttırmanın Yolları. Sarımsak kokusu sebebiyle olumsuz bir izlenim bıraksa da, sağlık açısından faydaları sebebiyle en çok tüketilmesi gereken sebzedir. Ancak sarımsakın sağlık...