Ana SayfaAİLEPETKedinizin Annesinden Erken Ayrıldığını Nasıl Anlarsınız?

Kedinizin Annesinden Erken Ayrıldığını Nasıl Anlarsınız?

Kapının önünde minik bir kedi yavrusu ortaya çıktığı zaman, içgüdüsel bu küçük hayvana yardım etmenizi söyler. Bazen yavruyu alıp eve getirirsiniz. Peki bu yavru annesinden doğru zamandan ayrılmış mı? Bunu merak ediyorsanız işte yanıtı.

Veteriner Dr. Judy Morgan, yeni doğmuş yavru kedilerin en az 8 hafta boyunca anneleriyle kalması gerektiğini söylüyor. Aslında 10 hafta kalmaları çok daha iyi olur. Bu yaşa gelince, kedi yavruları anneleri tarafından kademeli ve doğal olarak ayrılmaya başlar. Görme ve işitme durumu tamamen olgunlaşır, kendi kendilerine bakmayı öğrenmiş olurlar.

Yeni kediciğinizin annesinden çok erken ayrıldığını nasıl anlarız?

1. Hastalığa meyilli olma

Yeni doğan yavru kediler, besinlerinin yüzde 100’ünü annesinin sütünden alırlar. Yaklaşık 8 haftalıkken, anneleri onları sütünden doğal olarak ayırır. Halen annelerine çok yakın görünseler de büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duydukları besin maddelerini aramaya zorlanırlar. Eğer bulduğunuz kedi henüz 8 haftalık bile değilse, yavru kediler için satılan özel mamalarla beslenmesi gerekiyor. Yine de, bu formülle bile, çok küçük yavru kedi yavruları annelerinin sütününden almış olabilecek tüm antikorları alamayabilirler, bu da büyümelerini aksatır ve hastalıklara meyilli olurlar.

İlgili yazılar

12 Garip Kedi Davranışının Nedenleri

Evdeki Kedi Tüyleri Nasıl Temizlenir?

2. Saldırganlık
Yenidoğan yavrular sadece annelerinden besin maddeleri almazlar, hem annelerinden hem de çöp arkadaşlarından davranışları öğrenirler. Annelerinden uzaklaştırılan kedi yavruları, çok kaba olmadan nasıl oynayacağını öğrenmezler. Yavru kediler başkalarıyla nasıl iletişim kuracaklarını bilemezler.
Ututangaç ve korkulu, ısrarla ısıran kediler haline gelir.

3. Korku
Kedi yavruları toplumsal ipuçlarını yani insanlara ve diğer kedilere nasıl davranacaklarını annelerinden öğrenirler. Bu nedenle, annelerinden çok erken ayrılan yavrular, çekingen, utangaç ve insan dahil olmak üzere diğer hayvanlardan korkabilir.

4. Ayarlama zorluğu
Muhtemelen önceden tahmin ettiğiniz gibi, kedi yavruları annelerinden daha fazla besin alırlar. Bunun yanında iyi bir kedi olma dersleri de alırlar. Annelerinden çok erken ayrılan kedi yavrular, neyi nasıl yapacaklarını öğrenmekte güçlük çekebilirler.

Pet,    Kedi,   Hayvan

 

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler