Ana Sayfa SAĞLIK Damıtılmış, kaynak ve arıtılmış su arasındaki fark nedir?

Damıtılmış, kaynak ve arıtılmış su arasındaki fark nedir?

0
288

Su konusundaki tartışmalar günümüzde devam ediyor. Hangi suyun ne kadar güvenilir ve sağlıklı olduğu tartışılıyor. Bu yazımızda sizlere suların birbirinden farkını anlatacağız. Hangi suyu kullanmak istediğinize kendiniz karar verin.

Şebeke suyu
İçmek ve kullanmak için devletin evlerimize sağladığı sudur. İnsan tüketimi için güvenlidir ve barajlardan evlerimize gelir. İçinde florür dışında bir katkı maddesi yoktur. Florür, özellikle çocuklar için çok önemli bir maddedir. Ancak bazı yerel yönetimler suyun içine bu maddeyi de koymamaktadır. Sizde gelen suyu araştırın ve içinde florür yok ise o zaman çocuklarınıza takviye olarak verin.

İlgili Yazılar

Damıtılmış su
Bir tür arıtılmış sudur. Sadece kirletici maddeleri değil aynı zamanda doğal minerallerinde sıkı bir filtre sisteminden geçirildiği sudur. Bu su, küçük ev aletleri, buharlı ütüler de kullanmak için iyidir. İçinde mineraller de olmadığı için insanların tüketmesi için en ideal su değildir.

Saf su
Herhangi bir kaynaktan gelen sudur. Saf su, kimyasallar ve kirleticilerin bulunmaması için saflaştırılmıştır. Arınma tipleri arasında damıtma, deiyonizasyon, ters ozmoz ve karbon filtreleme bulunmaktadır. Damıtılmış su gibi avantajları ve dezavantajları vardır, avantajları potansiyel olarak zararlı kimyasalların bulunmamasıdır, dezavantaj avantajı ise içinde minerallerin de yer almamasıdır.

Kaynak suyu
Şişelenmiş sularda sıklıkla karşılaştıklarınızdandır. Yer altı kaynaklarından olup arıtılmış veya arıtılmamış olabilir. Kaynak suları insanlara genellikle çekici gelir. Ancak su içmek için en iyi tercihlerden biri değildir. Yapılan araştırmalar bu suların içinde ve bazen şişelenme aşamasında zararlı kimyasalların bulunduğunus gösteriyor. Ayrıca kaynaklar genellikle açıklanmadığı için bu su konusunda tartışmalar devam etmektedir.

Su İçmek,      Sağlık