Ana Sayfa Uncategorized Eski Kazaklar Nasıl Değerlendirilebilir?

Eski Kazaklar Nasıl Değerlendirilebilir?

Bilhassa kış mevsimin sona erdiği dönemlerde, kazaklarınızı baştan sona kontrol edip, elden geçirip ondan sonra kaldırırsınız. Birçoğunun eskidiğini artık kısa geldiğini ya da modasının geçtiğini düşündüğünüzde ise atmak yerine alternatifler ararsınız.

Eski Kazaklardan Kırlent Kılıfı Nasıl Yapılır?

Kazağınızın her tarafı eşit desenli ise herhangi bir deforme yoksa sağ kolunun altından başlayarak boydan boya kesin. Bir tarafta hala dikişler durduğu için kırlentinizi o kısma yerleştirin. Sonrasında çerçevesinden başlayarak makasla kesin. Kazağın kumaşının dikişsiz olan kısmını boydan boya teyelleyin. Teyelleme işlemini kazak ile aynı tonda olan kalın bir ip ile yapın. Teyellemenin hemen arkasından sık dikişe geçebilirsiniz. Bu işlem için kılıfı hafif ve eşit şekilde içe kıvırın. Dikme işlemi bittikten sonra yeni kırlent kılıfınız hazır.

Eski Kazaktan Kedi/Köpek Yatağı Nasıl Yapılır? 

Eskiyen kazaklarınızı atmadan önce evinizdeki dostlarınız için kullanabilirsiniz. Kedi ya da köpeğinizin büyüklüğünü dikkate alarak bir karton kutu alın. Kutuyu eninden olacak şekilde ortadan ikiye ayırın. Tabanı sağlam kalan kutuya kazağı giydirin. Sonrasında kol kısımlarını da ön tarafta birbirine bağlayarak güzel bir fiyonk yapın. Küçük dostunuzun sıcacık yatağı hazır.

Eski Kazaklardan Patchwork Çalışması Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin en şık tasarım ürünleri patchwork çalışmalar sonucunda ortaya çıkmakta. Patchwork ile oturma takımlarınız için şık bir koltuk battaniyesi ya da televizyon koltuğunuz için eşsiz bir örtü ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun için kumaş aramaya çıkmanıza ise hiç gerek yok.

Eskiyen ya da elden çıkarmak istediğiniz kazakların her birini dilediğiniz büyüklükte eşit kenarlı parçalara ayırın. Bu şekilde yaklaşık 5 ayrı kazaktan bir koltuk battaniyesi çıkarabilirsiniz. Her bir rengi ya da modeli ayrı ayrı parçalara ayırdıktan sonra yan yana getirip dikin. Battaniyeyi hazırlamak bu kadar kolay.

Koltuk battaniyesi yerine yatak battaniyesi tercih ederseniz bu durumda kazak sayısını arttırmanız gerekecektir. Geniş patchwork çalışmalarında, kazak kumaşlarını kare şekilde oluşturduğunuzda daha hoş bir ürün elde edersiniz.

Eski Kazaklardan Ev Ayakkabısı Yapılır mı?

Eski kazaklarınızı kullanmaktan vazgeçtiğinizde değerlendirmenin bir diğer yolu da ev ayakkabısı yapmaktır. Oldukça kolay ve pratik olan ayakkabı yapımı için yalnızca bir kazak yeterli olacaktır.

Ayakkabının iç kısmı için keçe üzerine ayağınızı yerleştirecek kalıp çıkartın. Daha sonra kalıbı ayağınıza göre kesin. Kazağın sırt ya da gövde kısmına kalıbı yerleştirerek kazaktan da aynı ölçülerde parça kesin. Kestiğiniz parçaları keçenin altına dikin. Dikme işlemi gerçekleştikten sonra kol kısımlarını omuz bölgesine kadar kesin. Kesilen parçanın en geniş kısmını ayakkabının burnuna yerleştirin. Sonrasında burundan başlayarak çerçeve halinde dikin. Ayağınızı için yerleştirdikten sonra boyuna karar verip kalan kısmı kesin. Ev ayakkabınız hazır.

Eski Kazaklar Dekorasyonda Nasıl Değerlendirilir?

Eskiyen kazaklarınızı ev dekorasyonunda kullanmak isterseniz işe mumluklarınızdan başlayabilirsiniz. Kalın mumluklar için eşsiz olan kazaklar özellikle kol kısımlarının bilek bölgesinin kesilip mumluğa takılmasıyla oldukça hoş görünmektedir.

Kazakları dekorasyonda kullanmanın bir diğer tekniği ise dev puflar yapmaktır. Kazağınızın boyun kısmını dikip kapattıktan sonra kollarını kesip o boşlukları da dikin. Sonrasında içine yumuşak süngerlerden ya da elyaflardan doldurun. Bu şekilde eviniz hoş bir detaya sahip olsun.

Dekorasyonda kullanılan eski kazakların bir diğer tekniği ise gazetelik ya da dergiliktir. Evinizde kullanmadığınız kare ya da oval kutu varsa üzerine boşlukları dikilmiş kazaklarınızı giydirebilirsiniz. Üst kısmını açık bıraktığınız kutuya gazete ya da dergilerinizi yerleştirebilirsiniz.

Eski Kazaklardan Gardıroba Koku Kesesi Yapılır mı?

Eskiyen ya da kullanmadığınız herhangi bir kazağınızı dolaplarınızda kullanabilirsiniz. İçine naftalin ya da herhangi bir kokulu sabunu yerleştirebilir, bunun yanında esanslı kıyafet kokularını koyup küçük kesecikler oluşturabilirsiniz.

Kazağınızdan biraz büyükçe kare parçalar kesip içine koku maddelerini koyun. Daha sonra ağız kısmını büzerek şık bir ip yardımıyla bağlayın, keseniz hazır.

Eski Kazaklardan Bardak Kazağı Yapımı

Kahve ya da çay fincanlarınızın daha şık görünmesi sizin elinizde. Atmak istediğiniz ya da kullanmadığınız kazaklarınızın kol kısımlarını keserek bardaklarınıza giydirebilirsiniz. Hem çok şık görünecek hem de bardağınızda bulunan içeceğin daha sıcak kalmasını sağlayacaktır. Bardağınız kulplu ise yalnızca bir köşeden oval bir kesik açmanız yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Dondurucuda Saklamak Gereken 3 Madde

Dondurucuda saklamak gereken 3 maddeyi biliyor musunuz? Genellikle meyve ve sebzeleri dondurucuya koyuyoruz. Peki...

Buzlu Tavuk Nasıl Çözdürülür?

Buzlu Tavuk Nasıl Çözdürülür? Akşam yemeği için tavuk pişirmeyi planladınız ancak işe gittiğinizde tavuğu...

Mevsimsel Alerjiler için 5 Ev Çözümü

Burun akıntısı, kaşıntılı gözler ve hapşırma ile kendini gösteren alerji sizi canınızdan bezdirebilir. Hava...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...