Ana Sayfa Uncategorized Pazardan Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları

Pazardan Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları

0
436

Her şeyin en tazesini en sağlıklısını bulabileceğiniz en güzel yer pazarlardır. Hem hesaplı hem de taptaze besinler için pazar alışverişleri çok daha kârlıdır ancak pazarda alışveriş yapmanın da püf noktaları olduğu unutulmamalıdır.

Pazara Hazırlıklı Gitmelisiniz

Pazardan alışveriş yapmak istediğinizde hazırlığınızı tamamlayıp o şekilde gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bunun için rahat ettiğiniz kıyafetleri tercih etmeli, hareketlerinizi kısıtlamayacak şekilde giyinmelisiniz.

Pazar alışverişlerinize yardımcı olacak temel malzeme ise pazar arabasıdır. Çünkü aldıklarınız ellerinizi doldurursa asla sağlıklı seçimler yapamazsınız. Elinizde ağırlık arttıkça canınız yanmaya başlar. Bunun sonucunda acele etmek zorunda kalırsınız. Dolayısıyla seçimleriniz pek de istediğiniz gibi olmaz.

Doğru Zamanda Alışverişe Çıktığınıza Emin Olmalısınız

Pazar alışverişine uzun bir süredir çıkan herkes belli zaman aralıklarının önemli olduğunu bilir. Pazar kültüründe akşam ifadesi önemlidir. Bu nedenle akşam pazarına denk geldiğinizde almak istediklerinizi çok daha uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Pazara çıkmak istediğinizde yaz mevsimindeyseniz 5 ya da 6’dan sonra kış mevsimindeyseniz 4’ten sonra çıkmaya özen göstermelisiniz. Fiyatların yarı yarıya azaldığını fark edebilirsiniz.

Akşama yakın gitme fırsatı olmayanlar ise sabahın erken saatlerinde gidebilirler. Hemen herkesin yoğun olarak uğramadığı sabah saatleri her şeyin en tazesinin bulunduğu saatlerdir. Fiyatlar çok ucuz olmaz ancak aradığınızı hem daha taze hem de bolca bulabilirsiniz.

Tüm Pazarı Dolaşmadan Alışveriş Yapmamalısınız

Pazardan alışveriş yapmanın altın kuralı tüm fiyatlara göz atmaktır. Eğer tüm pazar alanını gezip fiyatlara hâkim olursanız en uygun Pazar alıverişini yapmış olursunuz. Bunun yanında pazarda hangi tezgâhta en iyisi var hangisi daha taze bunu da görmüş olursunuz.

Tüm pazarı dolaşıp belli bir fiyat aralığı belirledikten sonra kendi bütçenize uygun olan alışverişi tamamlayabilirsiniz.

Sabit Müşterilerden Olmayı Hedeflemelisiniz

Pazar alışverişinin en güzel yanı, kısa süre içinde satıcılarla tanışmaktır. Birkaç kez aynı yerden alışveriş yaptığınızda satıcılar tarafından fark edilirsiniz. Muhabbetinize ve karşılıklı güveninize bağlı olarak pazarcılardan da toleranslı olursunuz. Dolasıyla satıcılar size en taze sebze ve meyveleri verirler. Devamlı taze meyve, sebze tüketmekle beraber bir de en uygun fiyata alışveriş yapma fırsatınız olur. Bu nedenle bir süre test edip tazeliğinden emin olduğunuz besinleri aynı noktalardan alırsanız kârlı olursunuz.

Pazarlık Yapmadan Alışveriş Yapmamalısınız

Pazar yerlerinin en büyük avantajı, pazarlık payına açık olmalarıdır. Hemen tüm pazarcılar yapacağınız pazarlıklara olumlu dönüt verecektir. Sebze meyve pazarlarında kıyasıya bir pazarlık olmasa da antika ya da kıyafet pazarına gidecekseniz muhakkak pazarlığın nasıl yapıldığını öğrenmelisiniz. Doğru cümleleri kullanarak en kârlı alışverişi yapabilirsiniz.

Alışveriş Listeniz Olmadan Pazara Çıkmamalısınız

Evinizin sebze ve meyve alışverişini yapmak için pazarları tercih ediyorsanız muhakkak neye ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Gidince alınır ya da bakınca akla gelir mantığı sizi zarara sokacaktır. Genellikle pazar meydanlarına gidildiğinde evde olan ve olmayanlar karışır. Üstelik ortamın kokusu ve iştah açıcılığı size kendinizi aç hissettirecektir. Buna dayalı olarak ne var ne yok almak isteyebilirsiniz.

Pazar alışverişine liste yaparak çıkarsanız herhangi bir şeyi unutmaz, fazlasını almazsınız.

Çapraz Çanta Kullanmaya Özen Göstermelisiniz

Siz evinizin herhangi bir ihtiyacını karşılamak için pazara çıkıyor olabilirsiniz fakat ne yazık ki herkes sizinle aynı niyette olmaz. Bu nedenle özellikle pazara çıkacağınız günler için uzun saplı çapraz takılan çantaları tercih etmelisiniz. Çapraz çantanızı pazar yerine girerken boynunuzdan geçirip rahat alışveriş yapabilirsiniz.

Kalabalık ve oldukça gürültülü olan pazar yerleri kötü niyetli insanlar için uygun yerlerdir. Hem art niyetli kişilere fırsat vermemek hem de ellerinizi daha rahat kullanabilmek için çapraz çanta tercih edebilirsiniz.

Organize Hareket Etmelisiniz

Pazara çıktığınızda elinizde pazar arabanız olsun ya da olmasın bir süre sonra yorulduğunuzu fark edersiniz. Ağır olan poşetler, yoruldukça sizi daha da dibe çekmeye başlar. Bu durumda en kısa sürede pazarı tamamlayıp eve dönmek istersiniz. Hem işinizi çabuk bitirmek hem de daha az yorulmak içinse organize olmak durumundasınız.

Pazar yerine ulaştığınızda tüm alanı dolaşma niyetindeyseniz turunuz bitmeden asla bir şeyler almayın. Tur bittikten sonra alışverişinizi en hafif malzemeden en ağır malzemeye göre tamamlayın. Patates, portakal, domates, soğan gibi besinleri en son alarak eve dönüşünüze kadar daha az taşıyın.