Ana Sayfa SAĞLIK Sağlıklı Kemikler İçin Öneriler

Sağlıklı Kemikler İçin Öneriler

Kemikler, vücudun ayak da durmasını sağlayan iskeletler olarak adlandırılır. Vücudun çeşitli etkenlere karşı korunmasında önemli role sahiptirler. Bu sebeple de kişilerin kemiklerinde sorun olmaması için ağırlık ve yapı olarak atılacak adımlara dikkat edilmesi gerekir. Burada da bireylere vücudun yapı taşlarından olan kemikler için sağlıklı yapıyı oluşturmaları gerekir. Bireylerin benimsemiş oldukları yaşam şartlarının yanı sıra besinlerden karşıladıkları D vitamini, kalsiyum, protein anlamında da tam beslenme sağlanması kişisel gelişim alanında yarar sağlamada aktif rol oynayacaktır.

Kemik Sağlığı İçin İzlenecek Yöntemler;

Kemik sağlığı kişisel gelişim anlamında da yarar sağlaması sebebi ile var olan dengeyi korumak, ortada olan sorunu çözümlemek izlenecek yöntemler arasında yer alır. Bu yöntemlerde;

1-Sigara Kullanımı; sigara genel anlamda vücuda sağladığı zarar sebebi, dolaşım sisteminin de bozulmasına ve kıkırdak dokularında sorunların çıkmasına yol açar.

2-Dengeli Kilo: kilo kas sistemi üzerinde olumsuz etki yaratacağında dolayı fazla kilo eklem üzerinde baskının artmasına yol açacağından kemikler için büyük sorun teşkil eder. Mevcut kilonun korunmasını, fazla kilolardan arınması izlenecek yollar arasındadır.

3-Yürüyüş ve Hafif Egzersiz Hareketleri; spor özellikle de yürüyüş sağlıklı beden için izlenecek ilk adım içerisinde yer alır. Kas sisteminin belirli oranda çalışması sağlıklı birey olabilmek için önem taşır.

4-Yoğurt ve Beyaz Peynir Tüketimi; büyük D vitamini depolarından olan Yoğurt ve Beyaz Peynirler ufak yaştan tüketilmesi kemikler üzerinde depolama yaparak kas sisteminin güçlenmesini ve sağlık kazanmasına yardımcı olur.

5-Günlük D vitamini; her gün en az 15 dakika D vitamini almak özellikle ufak yaşlardaki çocukların kemik gelişimlerinde rol oynarken, yetişkinlerde de ihtiyacı olan vitaminin karşılanabilmesi anlamına gelir.

6-Orta Yaş Grubunda Spor Aktiviteleri; özellikle 45 yaş üstü kişilerin sağlık durumlarını riske edecek eylemlerden uzak durmaları gerekir. Bu yaşlar da oluşan kemik sorunların çözümlenmesi oldukça güçtür.

7-Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Tercihi; kas sisteminin en kilit noktasını ayaklar oluşturur. Özellikle yanlış ayakkabı tercihi sonucunda oluşan sorunlar yaşam standartlarını düşürmeye yol açıyor. Bu sebeple de ayak üzerinde oluşacak sorunların ertelenmemesi sağlık açısından önem taşır.

İlgili Makaleler

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli...

İştah Kesen Yiyecekler

Kilo problemimiz olduğunda hepimiz iştahımızı biraz daha tutmak için çaba sarf ederiz. Öyle ki...

Diş Eti Kanamalarına Etkili ve Pratik Çözümler

Genç ve yaşlı herkeste diş eti kanamaları olabilmektedir. Böyle durumlardan etkili ve pratik çözümler...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Gül Suyunun Farklı Kullanım Alanları

Gül suyunu sağlık ve güzellik için, hatta mutfakta bile kullanabileceği çeşitli yöntemleri biliyor musunuz? Güzel kokulu, antibakteriyel, antienflamatuar ve yenilebilir gül suyu, elinizde olması...

Kestanenin Kabuğunu Atmayın!

Kestane soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan en lezzetli ve sağlıklı yiyeceklerden biridir. Kestaneyi yedikten sonra kabuğunu da değerlendirebileceğinizi biliyor muydunuz?Kestane, lif içeriği sayesinde oldukça...

Plastik Gözlük Camı Nasıl Parlatılır?

Plastik gözlük camı günlük kullanım ve yıpranma ile kolayca çizilebilir. Parlatmak, çizikleri daha az fark edilir hale getirecek ve yeni çiziklerin oluşmasını önleyecektir. Küçük...

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir?

Kekin Kuru Olması Nasıl Önlenir? Kek, hemen hemen her evde pişen bir yiyecektir. Yemek tariflerini inceleyerek, market alışverişi yaparak kek pişirmek için saatlerinizi geçirdiniz....