Ana Sayfa SAĞLIK Sağlıklı Kemikler İçin Öneriler

Sağlıklı Kemikler İçin Öneriler

Kemikler, vücudun ayak da durmasını sağlayan iskeletler olarak adlandırılır. Vücudun çeşitli etkenlere karşı korunmasında önemli role sahiptirler. Bu sebeple de kişilerin kemiklerinde sorun olmaması için ağırlık ve yapı olarak atılacak adımlara dikkat edilmesi gerekir. Burada da bireylere vücudun yapı taşlarından olan kemikler için sağlıklı yapıyı oluşturmaları gerekir. Bireylerin benimsemiş oldukları yaşam şartlarının yanı sıra besinlerden karşıladıkları D vitamini, kalsiyum, protein anlamında da tam beslenme sağlanması kişisel gelişim alanında yarar sağlamada aktif rol oynayacaktır.

Kemik Sağlığı İçin İzlenecek Yöntemler;

Kemik sağlığı kişisel gelişim anlamında da yarar sağlaması sebebi ile var olan dengeyi korumak, ortada olan sorunu çözümlemek izlenecek yöntemler arasında yer alır. Bu yöntemlerde;

1-Sigara Kullanımı; sigara genel anlamda vücuda sağladığı zarar sebebi, dolaşım sisteminin de bozulmasına ve kıkırdak dokularında sorunların çıkmasına yol açar.

2-Dengeli Kilo: kilo kas sistemi üzerinde olumsuz etki yaratacağında dolayı fazla kilo eklem üzerinde baskının artmasına yol açacağından kemikler için büyük sorun teşkil eder. Mevcut kilonun korunmasını, fazla kilolardan arınması izlenecek yollar arasındadır.

3-Yürüyüş ve Hafif Egzersiz Hareketleri; spor özellikle de yürüyüş sağlıklı beden için izlenecek ilk adım içerisinde yer alır. Kas sisteminin belirli oranda çalışması sağlıklı birey olabilmek için önem taşır.

4-Yoğurt ve Beyaz Peynir Tüketimi; büyük D vitamini depolarından olan Yoğurt ve Beyaz Peynirler ufak yaştan tüketilmesi kemikler üzerinde depolama yaparak kas sisteminin güçlenmesini ve sağlık kazanmasına yardımcı olur.

5-Günlük D vitamini; her gün en az 15 dakika D vitamini almak özellikle ufak yaşlardaki çocukların kemik gelişimlerinde rol oynarken, yetişkinlerde de ihtiyacı olan vitaminin karşılanabilmesi anlamına gelir.

6-Orta Yaş Grubunda Spor Aktiviteleri; özellikle 45 yaş üstü kişilerin sağlık durumlarını riske edecek eylemlerden uzak durmaları gerekir. Bu yaşlar da oluşan kemik sorunların çözümlenmesi oldukça güçtür.

7-Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Tercihi; kas sisteminin en kilit noktasını ayaklar oluşturur. Özellikle yanlış ayakkabı tercihi sonucunda oluşan sorunlar yaşam standartlarını düşürmeye yol açıyor. Bu sebeple de ayak üzerinde oluşacak sorunların ertelenmemesi sağlık açısından önem taşır.

İlgili Makaleler

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...