Ana Sayfa SAĞLIK Sağlıklı Kemikler İçin Öneriler

Sağlıklı Kemikler İçin Öneriler

Kemikler, vücudun ayak da durmasını sağlayan iskeletler olarak adlandırılır. Vücudun çeşitli etkenlere karşı korunmasında önemli role sahiptirler. Bu sebeple de kişilerin kemiklerinde sorun olmaması için ağırlık ve yapı olarak atılacak adımlara dikkat edilmesi gerekir. Burada da bireylere vücudun yapı taşlarından olan kemikler için sağlıklı yapıyı oluşturmaları gerekir. Bireylerin benimsemiş oldukları yaşam şartlarının yanı sıra besinlerden karşıladıkları D vitamini, kalsiyum, protein anlamında da tam beslenme sağlanması kişisel gelişim alanında yarar sağlamada aktif rol oynayacaktır.

Kemik Sağlığı İçin İzlenecek Yöntemler;

Kemik sağlığı kişisel gelişim anlamında da yarar sağlaması sebebi ile var olan dengeyi korumak, ortada olan sorunu çözümlemek izlenecek yöntemler arasında yer alır. Bu yöntemlerde;

1-Sigara Kullanımı; sigara genel anlamda vücuda sağladığı zarar sebebi, dolaşım sisteminin de bozulmasına ve kıkırdak dokularında sorunların çıkmasına yol açar.

2-Dengeli Kilo: kilo kas sistemi üzerinde olumsuz etki yaratacağında dolayı fazla kilo eklem üzerinde baskının artmasına yol açacağından kemikler için büyük sorun teşkil eder. Mevcut kilonun korunmasını, fazla kilolardan arınması izlenecek yollar arasındadır.

3-Yürüyüş ve Hafif Egzersiz Hareketleri; spor özellikle de yürüyüş sağlıklı beden için izlenecek ilk adım içerisinde yer alır. Kas sisteminin belirli oranda çalışması sağlıklı birey olabilmek için önem taşır.

4-Yoğurt ve Beyaz Peynir Tüketimi; büyük D vitamini depolarından olan Yoğurt ve Beyaz Peynirler ufak yaştan tüketilmesi kemikler üzerinde depolama yaparak kas sisteminin güçlenmesini ve sağlık kazanmasına yardımcı olur.

5-Günlük D vitamini; her gün en az 15 dakika D vitamini almak özellikle ufak yaşlardaki çocukların kemik gelişimlerinde rol oynarken, yetişkinlerde de ihtiyacı olan vitaminin karşılanabilmesi anlamına gelir.

6-Orta Yaş Grubunda Spor Aktiviteleri; özellikle 45 yaş üstü kişilerin sağlık durumlarını riske edecek eylemlerden uzak durmaları gerekir. Bu yaşlar da oluşan kemik sorunların çözümlenmesi oldukça güçtür.

7-Ayak Sağlığı İçin Doğru Ayakkabı Tercihi; kas sisteminin en kilit noktasını ayaklar oluşturur. Özellikle yanlış ayakkabı tercihi sonucunda oluşan sorunlar yaşam standartlarını düşürmeye yol açıyor. Bu sebeple de ayak üzerinde oluşacak sorunların ertelenmemesi sağlık açısından önem taşır.

İlgili Makaleler

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta esansiyel yağının sağlık yararları, ağrıyı dindirmek, sinir gerginliği ortadan kaldırmak, kafa derisi ve...

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz...

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,338BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta esansiyel yağının sağlık yararları, ağrıyı dindirmek, sinir gerginliği ortadan kaldırmak, kafa derisi ve cildi dezenfekte etmek, kan dolaşımını artırmak ve solunum problemleri tedavi...

Ayak Kemiği Çıkıntısı için Ameliyatsız Doğal Tedavi Yöntemleri

Ayak kemiği çıkıntıları zamanla gelişen ve hem estetik açıdan hem de sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. Genetik olduğu kadar, yanlış ayakkabı seçiminden,...

Evde Parfüm Yapmak Mümkün mü?

Parfüm bütün kadınların ayrılmaz parçasıdır. Güzel kokmak, güzel görünmenin ve bakımlı olmanın nişanesi gibidir adeta. Kimi çiçeksi kokuları tercih ederken, kiminin tercihi baharatlı kokulardır....

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en basit yollarından biridir ve kişisel stilinizi ve hikayenizi sergilemek için...