Ana Sayfa GÜZELLİK CİLT BAKIMI Cildinizin Kırışmasını Önlemek İçin 13 Uygulanacak Yöntem

Cildinizin Kırışmasını Önlemek İçin 13 Uygulanacak Yöntem

0
431

Birçok kişi, genç görünümlü cilt arayışı içindedir. Bir çok marka yaşlanma belirtilerini önleme veya azaltma yeteneğine sahip sayısız pahalı hap, losyon ve maske üretiyor. Tabi bunların maliyetleri hayli yüksek.

Cildi hücrelerini sert kimyasallarla bombardıman etmek, yıllar sonra ters etkilere neden olabilir. Sonunda hasar cilt hastalığı, hızlanan yaşlanma ve diğer organlarda toksik formda kendini gösterir.

Neyse ki, etkili, ucuz ve vücudunuz için % 100 daha iyi olan kırışıklıklarla mücadele için doğal alternatifler vardır.

1. Sabuna “Hayır” deyin
sabahları uyandığınızda yüzünüzü sadece ılık su ile yıkayın. İşten sonra, spor yaptıktan sonra viye yatmadan önce cildinizi sabunla değil, nemlendiricili bir temizleyici ile silin.

Cildinizin doğal bariyer olan asit mantodan oluşur. PH ölçeği 7’yi gösterdiğinde nötrdür. Bunun altındaki herhangi bir şey asitli ve üstü alkalidir. Cildin yağ oranı çok yüksek olsa bile, cildin pH dengesinin tipik olarak 4 ila 6,5 arasındadır. Öte yandan, sabun son derece alkalindir ve diğer uça doğru gider. Öyleyse, cildinizde sabun kullanırsanız, pH dengesi ve asit mantosuyla temas eder ve cilt koşullarınız daha da kötüleştirebilir.

Alternatif olarak, gözeneklerden makyaj, kir ve diğer kirleticileri çıkarmak için cadı elması veya çay ağacı yağı gibi bir temizleyici kullanabilirsiniz. Veya, yüzünüzü en çok sevdiğiniz bir sabunla yıkamanız gerekirse, cildinizin genç görünmesini ve kırışıklardan uzak kalmasını sağlamak için daha sonra nemlendirdiğinizden emin olun.

2. Fazla yıkamayın
Güzel, genç bir görünüm elde etmek için yüzünü her gün birkaç kez yıkaması fikri, artık yanlış olduğunu bildiğimiz bir şeydir. Çoğu musluk suyundaki kimyasal maddeler, sabun olmasa bile koruyucu yağları yüzünüzden alır. Cildinizi yağlı hissetseniz bile yüzünüzü aşırı yıkarsanız, yağlar arttığını görecekseniz. Yani yıkama yağlanmayı getirir. Cilt daha fazla yağ üretir, bu nedenle kendinizi kaybeden bir savaşta bulacaksınız.

Günde en fazla iki kez cildinizi yıkayın.

3. Sert Peeling Yapmayın
Yüzündeki cilt hassastır. Çok sert fırçalarsanız, kızarır ve acı verir. Cildinizi temizlemek için sert fırçalamanız gerekmez, sadece bezle yumuşak dairesel hareketler yapmanız yeterlidir. Böylece yüzünüzdeki yağların hepsini sıyrımamış olacaksınız. Sitrik, tartarik, laktik, malik ve gikolik asitler de dahil olmak üzere alfa-hidroksi asitler, portakal, limon, üzüm, yoğurt, elma, armut ve hatta şeker gibi birçok yaygın gıdada bulunan olağanüstü eksfoliyatelerdir. Alfa hidroksik asitler eski ve yeni deri hücreleri arasındaki bağları eritmeye yardımcı olurlar ve eski ölü cildin parçalanmasına neden olurlar. Buna karşılık, daha az ince çizgi gösteren ve genellikle daha genç bir görünüme sahip olan yeni cilt ortaya çıkacaktır.

4. Sağlıklı Yağlarla Nemlendirin
Kuru cilt sağlıklı, nemlendirilmiş cilde göre çok daha hasara maruz kalır. Buna göre, yüzünüzün yağlı hissetmemesi için doğal ve hafif olan doğru nemlendiriciyi seçmek çok önemlidir.

Kuşburnu tohumu yağı, her cilt türüne uygundur. A vitamini bulunur ve hafif bir yağdır. Argan yağı , E Vitamini, antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olup cildi hücrelerin sağlıklı yapılanmasını iltihabı azaltmasına ve kollajen üretimini arttırmasına yardımcı olarak cildi korur ve gençleştirir. Hindistan cevizi yağı hassas ciltler için özellikle iyidir. Ayrıca cildi nemlendiren önemli yağ asitleri içerir ve antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Avokado yağı, kuru, kaşıntılı veya yaşlanan ciltler için ideal bir yumuşatıcıdır.

5. Yüksek Protein Alın
Protein vücudun devamı için her gün alınması gerekir. Çünkü cildimiz dahil vücudumuzun hemen hemen her yerinde gelişme, büyüme ve bakım yapmak için kullanılır. Cildinizi yavaş yavaş iyileştirir ve kırışıklıklara karşı korur. Protein çok önemli olan amino asitler, L-lizin ve L-prolin, sayesinde kollajen oluşturur. Kolajen cildinizin dokularına yapısal özellikler kazandırır. Yaşlandıkça, kolajen parçalanır ve kırışıklıklara neden olabilir.

Somon balığı, uskumru, ton ve sardalya balığı gibi yumurta, tavuk, kemik suyu, kenevir tohumları gibi bazı bitki gıdaları, vücudumuzun güçlü, sağlıklı deri hücreleri oluşturmasını sağlar.

6. C Vitamini alın
Çilek, domates, kivi meyvesi, biber, lahana, brokoli ve en belirgin portakal, vücudumuzun kollajen sentezlemesine ihtiyaç duyduğu L-askorbik asitte (C vitamini olarak da bilinir) yüksek besinlerdendir. Kolajen olmadan deride kırışıklıklara ve sarkmalara neden olan esneklik kaybedilir. Günlük C vitamini alımının kadınlar için 75 mg, erkeklerde 90 mg olması gerekir. Eğer sigara içerseniz, günde 35 mg daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır.

Elbette, pahalı C vitamini kremleri var, ancak yüksek fiyat etiketi olmadan daha da etkili kendi doğal C vitamini serumunuzu yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan şey:

1 çorba kadar C vitamini tozu
1 çay kaşığı damıtılmış veya filtre edilmiş su
Isteğe bağlı olarak 1 çay kaşığı gliserin
1/8 çay kaşığı E vitamini , isteğe bağlı
1 küçük koyu renkli cam şişe

Yapılışı

Granüller çözünene kadar, tüm malzemeleri küçük bir kapta karıştırın. E vitamini veya gliserini kullanmamaya karar verirseniz, serumunuzun fazla güçlü olmamasını sağlamak için ilave bir çay kaşığı su ilave edin.
Karışımı koyu renkli cam şişesine aktarın.
Günde bir kez, tercihen akşamları temizleme sonrasında nemlendirmek için kullanın.
cildiniz iyice çektikten sonra üzerine nemlendirici sürün.

7. Sigara içmeyin
Sigara, yaşlanmayı hızlandırıyor. Yapılan araştırmalar sigara içenlerin içmeyenlere göre 1.4 yas daha yaşlı göründüğünü gösteriyor. Bunun nedeni, cildinizin esnek ve sağlıklı görünümünü koruyan kan dolaşımını engeller. Sigara dumanı sadece kırışıklıklara katkıda bulunmakla kalmaz aynı zamanda cildin griye dönmesini ve gaunt olmasına neden olabilir. Cildteki oksijenin yerini tutan karbon monoksit ve kan akışını azaltan nikotin içerir ve cildi kuru ve renksiz bırakır.

8. Şapka kullanın
Bazı güneş ışığı D vitamini üretimi için iyi olsa da , zararlı UV ışınlarına çok fazla maruz kalınması cilt hasarı oluşturabilir. Güneş kremi mutlaka sürün ve açık havada yüzünüzü korumak için şapka kullanın.

9. Gözlük Takın
Gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü takarsanız genç görünmeyi sağlayabilirsiniz. Güneş ışınları göz etrafında derin çizgiler yaratabilir.

10. Sırt üstü uyuyun
Yastık yüzünüzde derin ve kalıcı izlere neden olabilir. Yapılan araştırmalar sırt üstü uyumanın cilde en az hasar verdiğini gösteriyor.

11. Bitter Çikolata Yiyin
Kakao da doğal olarak bulunan antioksidanlar olan kateşinler cildiniz için mükemmeldir. Bu yüzden bitter çikolata yemeye özen gösterin.

Bitter çikolatasının en az yüzde 70 kakao içermesi gerekiyor.

12. Yemeklerinize Zerdeçal Ekleyin
Güneş hasarı, güneş ışınlarına maruz kalmanın sonucu erken yaşlanmadır. Kırışıklığa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda cilt esnekliğini azaltır, koyu renk lekelere neden olur, çilleri arttırır. Zerdeçal bu yan etkileri yok edebilen bir özelliğe sahiptir. Yapılan araştırmalar Zerdeçalın güneş hasarlarını en aza indirdiğini gösteriyor. Sabahları yumurtanıza veya patates kızartmasına serpebilirsiniz.

13. Şekeri Kesin
Araştırma o kadar kötü ki, şeker ve rafine karbonhidratların fazla tüketilmesi güneşin vereceği zarardan daha fazlasını cildinize veriyor.

Bu nedenle, şeker alımını azaltmak cildinizdeki kollajen ve elastinin korunmasına yardımcı olur. şeker sadece tatlılarda değil, çorba, sos, ekmek ve başka birçok işlenmiş gıdada bulunuyor.

İlgili Yazılar