Ana Sayfa HAYAT Sinek Kovucu Neden Kullanılmamalı

Sinek Kovucu Neden Kullanılmamalı

Bugün kullanılan konvansiyonel böcek kovucularının tamamına yakını ABD Ordusu tarafından ormanda savaşta kullanılan İkinci Dünya Savaşı sırasında geliştirilen bir kimyasal olan DEET’i içermektedir. 1957’de tüketicilerin kullanımına sunulduğu ve o zamandan beri kullanılmakta olan bir böcek öldürücü ilaç olarak tescillendi.

DEET sivrisinek antenleri üzerindeki koku alıcılarının kafasını karıştırarak çalışır. Sivrisinekler sizi üç unsur sebebiyle hedef alır. Vücut ısısı, nefes aldığınız karbon dioksit ve cildinizin üzerindeki laktik asittir.

İlgili Yazılar

DEET dünyada en bilinen sivrisinek iticidir ve bugün kullanılan tüm sinek kovucularda bulunmaktadır. Formüllerin çoğunluğu yüzde 10 ila 30 arasında DEET içerir, ancak direkt cilt uygulaması için kullanılan ürünleri, yüzde 4 civarında DEET bulunur.

DEET, merkezi sinir sistemine zarar vermektedir. DEET’nin insan üzerinde zararları bilinmekle beraber halen kullanılıyor.

Zararları bilinen sinek kovucuları yerine kendiniz sinekleri uzaklaştırabilirsiniz.

Limon okaliptüs yağı
Limon okaliptüs yağı DEET ürünlerine benzer bir koruma sağladığını belirtmektedir. Sivrisineklerin yanı sıra kenelerle savaşmak için yüzde 40 veya daha yüksek bir konsantrasyonla öneriliyor.

Ateşi kullanın
Şimdiye kadar bir kamp ateşi etrafında oturduysanız, muhtemelen sivrisineklerin sizden uzak durduğunu görmüşsünüzdür. sivrisinekler, dumandan hoşlanmıyor. Evinizde sinekleri uzak tutmak için mum kullanabilirsiniz.

Daha fazla sarımsak yiyin
Sarımsağın, sivrisinekleri uzak tuttuğu bir gerçek. Ayrıca sarımsak güçlü antioksidanlarla doludur ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olur. Bu nedenle yalnızca doğal bir sivrisinek itici olmaktan çok daha fazlasını elde edersiniz. Kokusu için endişeleniyorsanız, yemek yedikten sonra taze maydanoz çiğnemeyi deneyin.

Nane uçucu yağı
Nane, korkunç DEET kimyasal kokusundan çok daha iyi kokuyor, ayrıca sivrisinekleri püskürtmek için doğal bir böcek ilacı gibi davranıyor ve son derece etkili. Yapılan araştırmalarda sivrisinek larvaları , saf nane yağı ve su solüsyonuna maruz bırakıldıktan 24 saat sonra öldü. Bunu hazırlamak için yapmanız gereken tek şey birkaç taze nane yapraklarını ezin, kokuyu ve yağı ortaya çıkartın.

İlgili Makaleler

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,793BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...