Ana Sayfa HAYAT Bronzlaşma Hakkında Doğru Bilinen 18 Yanlış

Bronzlaşma Hakkında Doğru Bilinen 18 Yanlış

Bronzlaşmak isteyenler, bronzlaşmadan plaja inemeyenler ve bronzlaşmanın sağlığa çok faydalı olduğuna inanlar için uzmanların görüşlerine dayanan ve buzzfeed sitesinde yayınlanan bilgileri sizinle paylaşmak istedik.

1. Bronzlaşmak, cildinizin sağlık kazanması ya da bronzlaşmanın sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Cildiniz UV ışınlarına karşı kendi korumak için daha siyah pigmentler ve melanin üretiyor.

2. Cildinizin bronzlaşmaya karşı bağışıklık kazanması mümkün değil. Dolayısıyla güneş koruma faktörleri ve güneşlenme kremleriyle plaja uzanmaktan asla vazgeçmeyin.

3. Bronzlaştım artık güneş ışınları bana zarar vermez demeyin. Araştırmalar, beş kadından birinin bu inanca sahip olduğuna inanıyor ki, yanlış. Bronzlaştıkça da zararlı güneş ışınlarına karşı krem, solüsyon ve küçük parça giysilerinizi ihmal etmeyin.

4. Bronzlaşmanın yaşlanma etkilerini geciktirmesi bir yana abartılı ve korunmasız güneşlenme özellikle yüzümüzde yaşlanmayı hızlandırmaktadır. Yüzümüzün güneşlenme etkilerini tolare etmesi üç yıl sürüyor.

5. Aşırı ve korumasız bronzlaşma ayrıca, cildin elastikiyetini azaltıp sararmasına ve erken yaşlanmasına neden oluyor. Yaşlanma geciktirici ürünler arıyorsanız güneşin zararlı ışınlarından korunmak, uzmanlar tarafından bunun en etkili yolu olarak gösteriliyor.

6. Bir vücut geliştirici olsanız da ve güneşlenerek turuncu bir ten rengine ulaşsanız da yaşlanma etkilerinin ilerlemesi durumu hala söz konusu. Bronzlaşma sonrası parlak bir esmerliğe bürünmek kızarmamaktan iyidir türünden bir inanç, uzmanlara göre yanlış.

7. Aşırı güneşlenmek sadece cildiniz için değil, gözleriniz için de tehlikeli olabilir ve bu yüzden doğru bir güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin.

8. Yapay bronzluk ürünlerinin satışında ciddi düşüş var (Yüzde 20). Uzmanlar da zaten mutlaka doğal yollarla bronzlaşılması gerektiğini vurguluyor.

9. 2009 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bronzlaşma yataklarını en tehlikeli kanser oluşturabilen türden radyasyon kaynakları olarak sınıflandırdı. Aman dikkat.

10. ABD’de geçen yıl yaklaşık 3000-3500 solaryum yatağı mağduru ciltlerinin, gözlerinin yanması ve diğer yaralanma şikayetleri nedeniyle acil servislere akın etti.

11. Acı verici olsa da olmasa da cildinizin esmerleşmeyip pembeleşmesiyle güneş yanıklarının zararlarından uzak kaldığınızı düşünmeyin.

12.Korunmasız ve abartı güneşlendiğinizi sürece çok terlersiniz ve bu da cilt gözeneklerinin tıkanmasına, cildinizde lekelerin oluşmasına neden olur.

13. Hepimizin güneş ışıklarından gelen D vitaminine ihtiyacı var ama bunun için saatlerce güneş altında kalmamız gerekmiyor. Uzmanlar, bir ilkindi yürüyüşü ve kısa süreli bir deniz sefasıyla vitamini daha sağlıklı yollardan alabiliriz, diyor.

14. Daha yüksek güneş koruma faktörlü (SPF) kremlerin daha az kullanılması gerektiği yönünde yanlış bir inanç var. Deniz ürünleri alırken en az 15 koruma faktörünü ve en az 4 yıldızlı sıralamadaki ürünleri tercih edin ve yeterince uygulayın.

15. Hiçbir koruma ürünü sizi güneşin zararlı ışınlarından yüzde 100 korumaz. Bu yüzden ürünleri kullanırken kendinize bir gölgelik bulmayı da ihmal etmeyin.

16. İnsanlar belli bir süre güneş koruyucu krem kullandıktan sonra artık ihtiyaçları olmadığını düşünme hatasına da düşüyorlar. Oysa ürünleri düzenli ve sürekli kullanmak sağlık açısından gerekli.

17. Açık tenli ciltlerin bronzlaşmaması normal bir durumdur. Uzmanlar bu insanlara şanslarını zorlamalarının sağlıkları açısından çok tehlikeli olacağını ve sadece nar gibi kızarmaktan başka bir sonuç elde edemeyeceklerini söylüyor.

18. Uzmanlar son olarak esmer bronzlaşmış cildin her zaman tek sağlıklı cilt anlamına gelmediğini söylüyor ve herkesi güvenli güneşlenmeye davet ediyor.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Aromaterapi Yastıklar Nasıl Yapılır?

Aromaterapi yastıkları yapmak kolay ve uygun maliyetlidir. Aromaterapi yastıkları ağrılı kasları, sırt veya boynu...

Doğal Baharatlı (Balgam Söktürücü) Tarifi

Bazı soğuk algınlıklarında mukus artışı meydana gelir. Gerçekten rahatsız olan günler ve geceler yaşamanıza...

Mevsimsel Alerjiler için 5 Ev Çözümü

Mevsimsel Alerjiler için 5 Ev Çözümü. Burun akıntısı, kaşıntılı gözler ve hapşırma ile kendini...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Aromaterapi Yastıklar Nasıl Yapılır?

Aromaterapi yastıkları yapmak kolay ve uygun maliyetlidir. Aromaterapi yastıkları ağrılı kasları, sırt veya boynu rahatlatmak için iyidir. Sıkı kasları gevşetecek sıcak bir paket için...

Doğal Baharatlı (Balgam Söktürücü) Tarifi

Bazı soğuk algınlıklarında mukus artışı meydana gelir. Gerçekten rahatsız olan günler ve geceler yaşamanıza neden olabilir. Sadece soğuk algınlığı veya sinüzit gibi bir hastalıktan...

Mevsimsel Alerjiler için 5 Ev Çözümü

Mevsimsel Alerjiler için 5 Ev Çözümü. Burun akıntısı, kaşıntılı gözler ve hapşırma ile kendini gösteren alerji sizi canınızdan bezdirebilir. Mevsimsel alerjilerin ortak belirtilerini hafifletmek...

Kumaşlar İçin Kola Nasıl Yapılır?

Kumaşları sertleştirmek ve ütüsünün bozulmaması için kola kullanıyorsanız bu yazımızı okuyun. Kola içinde kimyasalların bulunmasını istemiyorsanız evde kendiniz hazırlayabilirsin. Bunun için sadece iki malzeme...