Ana SayfaHAYATStevia Bitkisini Evinizde Nasıl Yetiştirirsiniz?

Stevia Bitkisini Evinizde Nasıl Yetiştirirsiniz?

Evinizin balkonunda veya bahçesinde stevia bitkileri yetiştirmek mümkündür , özellikle sağlık nedenleriyle kullanmak istiyorsanız.

Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Malzemeler
1 büyük Saksı
Stevia fidesi son 10 cm’lik kısmı (çiçeğin olmamasına dikkat edin)
Turba yosun (saksıyı dolduracak kadar)
Sulama suyu

Adım 1
Saksıyı turba yosunu ile doldurun. Turba yosunu bulamıyorsanız o zaman drenaji iyi bir toprak bulun.

Adım 2
Transplantasyonu kolaylaştırmak için stevia sürgününün alt kısmından 2 ya da 3 yaprak çıkarın. Fideyi toprağın içine koyun. Toprağın nemli olması çok önemlidir. Bunun için toprağın nemini elinizle kontrol edin.

Adım 3
Doğrudan güneş ışığından kaçınmak için saksıyı gölgeli bir alana yerleştirin . Sonra, turba yosununun yeterince nemli kalmasını sağlamak için günde 3 kez su verin.

4. Adım
28 veya 30 gün sonra, stevia fidesinin büyümeye başladığını fark edebilirsiniz. Yaprakları filizlenmeye başladıktan sonra, büyümenin durmaması için daha güneşli bir yere yerleştirebilirsiniz. Stevia genellikle 24-29 derece sıcaklığı sever. Kışın kesinlikle 5 derecenin altında dışarıda kalmaması gerekiyor. Bitkiniz hemen ölür.

Eğer büyümeye başlayan fideyi bahçeye dikecekseniz her gün su verin.
Yaz aylarında her gün su verin ancak bahar ve sonbaharda toprağın nemli olup olmadığını kontrol ederek su verin. Kış aylarında çok fazla su verirseniz kökleri çürüyebilir.

Adım 5
Sonbaharın sonunda, bitkinin çiçeklerle dolu olduğunu fark ettiğinizde ve artık büyüme durmuş demektir. Tekrar 10 santim boyunca kesin. Aslında steviayı hep yapraklarını toplayarak çiceklenmesini önlemek en iyisidir. Çiceklenme bitkinin ölmesi anlamına gelir.

6. Adım
Hâlâ kalan yaprakları kurutmak için, doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya özen gösterin, böylece özelliklerini kaybetmezler. Stevia bitkisinin yapraklarını çiğneyebilir veya kurutup toz olarak tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
458TakipçilerTakip Et
229TakipçilerTakip Et

En Popüler