Ana Sayfa HAYAT Zehirli Sarmaşıktan Kurtulmanın Yolları

Zehirli Sarmaşıktan Kurtulmanın Yolları

Zehirli sarmaşığı bilmeyen yoktur. Bu üç yapraklı sarmaşık, dokunduktan sonra kaşıntılı, kabarma, döküntü yapar. Bu bitkide bulunan reçine benzeri urushiolün varlığından kaynaklanır.

Evinizin arkasında zehirli samraşık varsa ne yapacaksınız. Çocuklarınız top oynarken mutlaka bu bitkiyi dokunacaktır. Ya da piknikte farkında bile olmadan değebilirsiniz.

Bu bitkiden kurtulmak çok da kolay değildir. Arsız olan bu bitki çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Bu bitkiden kurtulmak için öncelikle kökünden çıkarmayı deneyin. Bazı insanların zehirli sarmaşığa karşı bağışıklığı vardır. eğer böyle birini tanıyorsanız onu çağırın. eğer böyle bir arkadaşınız yoksa o zaman eldiven kullanın.
Giydiğiniz elbisenin de her tarafınızı koruduğundan emin olun. Gömleğinizin kol ağızlarını ve pontolonuzun paçalarını bantlayarak kapatın. Bu size biraz abartılı gelebilir ama işleme başladıktan kısa süre sonra rahatsızlık başlayabilir ve haftalarca sürebilir.
İşinizi bitirdikten sonra elbiseleriniz için önerilen en yüksek su sıcaklığında en az iki kez yıkayın .

Bitkiyi çektiğinizde, köklerinin tamamının çıktığına emin olun. Toprağı 5 santim derinliğe kadar kazıyın. Ardından yeniden büyümeyi önlemek için alanı mukavva örtün. Sorunlu bitkiyi ve köklerini yerinden çıkardıktan sonra, çöp torbasına koyun. Dumanla yayılacağı için yakmayın ve gübre olarak bahçenizin toprağında bırakmayın. Yeniden yeşerebilir.

Zehirli sarmaşığı kökünden çıkarmadan öldürmek istiyorsanız şu yöntemi deneyebilirsiniz. 1 su bardağı tuzu 3 litre suda çözün ve 1 çorba kaşığı bulaşık sabunu ekleyin. İyi karıştırın, su püskürtücüye dökün ve püskürtün. Bu karışımı püskürtmek, temas ettiği tüm bitkileri öldürecektir. Bu nedenle sadece zehirli sarmaşıklara püskürtüğünüzden emin olun. Ayrıca, yağmur bu solüsyonu hemen yıkayabileceğinden güneşli bir günde bunu yapmak en iyisidir. Birkaç uygulama gerekebilir, ancak işe yarayacaktır.

Zehirli sarmaşık insanlar üzerinde acı verici etkilere sahipken , çevremizdeki dünyada değerli bir yere sahiptir. Geyik, kuşlar ve hatta böcekler bitkiyi yiyor ve bazı küçük hayvanlar barınak olarak zehirli sarmaşığı kullanıyor. Aslında, bahçenizin bir bölümünde hiç kimsenin dokunduğu yerde zehirli sarmaşık görürseniz, orada yaşayan yaban hayatı için onu görmezden gelin.

İlgili Makaleler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...