Ana Sayfa HAYAT Blender ile Havuç Suyu Nasıl Yapılır?

Blender ile Havuç Suyu Nasıl Yapılır?

Havucun faydaları uzun zamandan bu yana bilinmektedir. Beta-karotenin, göz ve cilt sağlığını desteklediği, bağışıklığı arttrdığı ve kalp rahatsızlığı ile kanser gibi birçok hastalığın temel nedeni olduğu bilinen serbest radikallerin zararıyla mücadele ettiği araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Sadece bir fincanda önerilen değerin % 428’i ile A vitamini söz konusu olduğunda en yüksek oranlarda sıralanan sebzelerden biridir; aynı zamanda, kalsiyum gibi mineraller ile birlikte C, D, E ve K vitaminlerinin iyi bir miktarını sağlarlar. Potasyum ve magnezyumun yanı sıra yüksek oranda lif içermektedir. Vücudunuzun her bir parçasını gerçekten destekleyebilirler.

Havuç tüketmek size zor geliyorsa havuç suyu içebilirsiniz. Havucun suyunu çıkarmak için meyve sıkacağınızın olması gerekmiyor. Blender ile de yapabilirsiniz.

Bu basit adımları izleyerek kendi havuç suyunuzu yapabilirsiniz

İlk olarak 2 kilo havuçu soğuk suda sebze fırçasıyla fırçalayarak yıkayın. Sonunu kesmek için bir bıçak kullanın. Mümkün olursa her zaman organik havuç kullanın, ancak bu bir seçenek değilse, mümkün olduğunca çok sayıda pestisidi ortadan kaldırmak için onları soyduğunuzdan emin olun. Organik havuç pestisit içermez; bu da soyulmadan kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Ekipmanınıza zarar vermeyi istemediğinizden, yüksek kaliteli bir yiyecek işlemcisi veya blenderiniz olsa bile, havuçları atmadan önce daha kolay yönetilebilir olması için küçük parçalara ayırın. 1-2 santim büyüklüğünde olsunlar.
Havuçlarınızı yiyecek işlemcisine veya blender’inize yerleştirin ve püre haline gelene kadar çalıştırın. Gerekirse, onları parçalamasına yardımcı olması için az miktarda su ekleyin. Böylece blender çok daha rahat çalışacaktır.

Saf suda karıştırılarak havuçların inceltilmesi daha iyi bir tat ve daha fazla meyve suyu alınmasını sağlar. Bunu yapmak için iki bardak su kaynatın ve havuç püresi ile suyunu büyük bir cam kabın içine koyarak yapın. Suyun eşit dağılmış olduğundan emin olmak için iyice karıştırın.

Çaydaki gibi, havuç püresinin sıcak suda demlenmesine uzun süra izin verin. Ne kadar demlenirse tadı o kadar güzel olur.

Genellikle, 15-30 dakika demleme mükemmeldir.

Bir kağıt süzgeç kullanarak havuç suyunuzu süzün. Kağıt süzgeçi elinizle de iyice sıkın.

Bekletmeden havuç suyunu servis yapın.

İlgili Yazılar

İlgili Makaleler

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız....

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde...

Elma Kabukları İçin 5 Alternatif Kullanımı

Elmayı soyulduktan sonra elma kabuklarını çöpe mi atıyorsunuz? Elma kabuklarını çöpe atmayın, evde başka...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,843BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...

Bitki Küfü Nasıl Giderilir?

Bitki küfü, genellikle ıslak ve soğuk günlerden sonra hava ısındığında ortaya çıkar. Yaprak yüzeylerinde sarı, sonra kahverengi olan beyaz, tozlu lekeler veya yamalar olarak...

Elma Kabukları İçin 5 Alternatif Kullanımı

Elmayı soyulduktan sonra elma kabuklarını çöpe mi atıyorsunuz? Elma kabuklarını çöpe atmayın, evde başka yararlı işler için kullanın.Evde elma kabuklarını kullanabileceğiniz yerler: Elmanın 9 şaşırtıcı...

Küvetteki Lekelerden Kurtulmak İçin Sargı Bezini Deneyin

Küvetteki lekelerden kurtulmak için çok farklı yöntemler. Işıl ışıl parlayan bir küvet sahibi olmak isteyip de bunu bir türlü başaramadıysanız, küvetinizdeki lekeler, küf, kararan...